Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wielkanocne rozmaitości na jarmarku w Regionalnym Ośrodku Kultury

Doroczny jarmark wielkanocny przyciągnął w niedzielę do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży sporą liczbę wystawców oraz jeszcze więcej kupujących, zainteresowanych pisankami, palmami, koszyczkami, świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem. Wszystko oryginalne, hand made i oryginalne, co podkreślali zadowoleni klienci. W trakcie imprezy odbywały się również warsztaty robienia palm wielkanocnych oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Tradycje wielkanocne 2023”.

Łomżyński Jarmark Wielkanocny – Targi Twórczości Artystycznej Regionalny Ośrodek Kultury organizuje od roku 2005, najczęściej tydzień przed Niedzielą Palmową. To najlepszy moment nie tylko do kupienia palm, ale też i innych świątecznych ozdób, tym bardziej, że pogoda dopisała, można więc było połączyć wyprawę na zakupy z przyjemnym spacerem. Wystawców było znacznie mniej niż w latach ubiegłych, kiedy liczba stoisk potrafiła dochodzić nawet do 35-40, ale i tak było w czym wybierać, z czego osoby zainteresowane skwapliwie korzystały.

– Tyle tu pięknych rzeczy, że chciałoby się coś kupić na każdym stoisku! – mówiła jedna z kupujących. Inni nabywcy, szczególnie ci w starszym wieku, podkreślali, że ta bogata, świąteczna oferta kojarzy im się z dawnymi czasami, kiedy nie było tylu przedmiotów masowej produkcji, a palmy czy ozdoby wykonywało się własnoręcznie. Teraz mało kto robi już palmy czy zdobi pisanki, ale wciąż nie brakuje osób, które przy okazji świąt chcą mieć w domu coś oryginalnego, nierzadko wykonanego przez ludowych twórców, rzemieślników czy utalentowanych artystów amatorów, między innymi z Łomży, Kolna, Turośli i Zambrowa.

Na stoiskach przeważały świąteczne ozdoby i wielkanocne akcesoria: palmy w ogromnym wyborze, efektownie zdobione pisanki, zajączki, kurczaczki, kwiaty z bibuły, szydełkowe koszyczki, tradycyjne karty do wysłania życzeń i wiele innych drobiazgów. Były też świąteczne pierniczki w kształcie zwierząt, najrozmaitsze ozdoby i biżuteria, zabawki, koszyki z papierowej wikliny oraz miody i wyroby z wosku, na przykład świece. 

Nie brakowało chętnych do własnoręcznego wykonania świątecznych palm podczas warsztatów palm wielkanocnych, prowadzonych przez Teresę Grodzką. – Bardzo dobry pomysł! – oceniali rodzice, a dzieci nie kryły zachwytu taką dodatkową atrakcją.

Można też było obejrzeć prace zwycięzców konkursu plastycznego „Tradycje wielkanocne 2023”. W tym roku wpłynęło nań z Łomży i z terenu całego powiatu aż 387 prac, które oceniło jury w składzie: malarka Teresa Adamowska, dyrektor ROK Jarosław Cholewicki oraz instruktorka tejże instytucji Justyna Wawrzyniak. W kategorii przedszkolaków najlepsza okazała się Anna Chmielewska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy), wyprzedzając Aleksandrę Dudzińską (Publiczne Przedszkole nr 8 w Łomży) oraz Milana Sadlińskiego (ROK Łomża).

Wyróżnienia zdobyli: Alicja Gawryszczak (Przedszkole Publiczne nr 4 w Łomży), Maja Rzeźniczak (Przedszkole Publiczne nr 10 w Łomży) i Amelia Kozłowska (ROK Łomża). Wśród uczniów szkoły podstawowej klas I-IV zwyciężyła Kinga Tyborowska (Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży). Drugie miejsce zajęła Anna Żebrowska (ROK Łomża), a trzecie ex aequo Izabela Gawryszczak (Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży) oraz Lena Pawelczyk (ROK Łomża). W tej samej kategorii wyróżnienia otrzymali: Oliwia Frąckiewicz (Szkoła Podstawowa w Kisielnicy), Agata Skrodzka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy), Łucja Parzych (ROK Łomża), Zuzanna Choińska (Szkoła Podstawowa w Kupiskach), Marta Zakrzewska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy) i Lidia Rachubka (Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży).
W kategorii klas V-VIII szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Sielawa (Świetlica Wiejska w Drozdowie), wyprzedzając Emmę Petkowską (ROK Łomża) i Wiktorię Pisarską (Świetlica Wiejska w Drozdowie). Wyróżnienia przypadły Anastasii Stserlikavej (Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży), Jakubowi Nadolnemu (Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży) i Zofii Chomontowskiej (Szkoła Podstawowa w Pniewie).

Najepsze prace w każdej kategorii zostały też wydrukowane w formie kart świątecznych dużego formatu, co było dla ich autorów dodatkową nagrodą. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę