Powstaje mała obwodnica Łomży
Na blisko 9-kilometrowym odcinku jednojezdniowej drogi od węzła „Łomża Południe” do drogi Łomża – Zambrów trwają intensywne prace budowlane. Są już niektóre obiekty inżynierskie, powstaje szeroki wiadukt nad torami i na kilkuset metrach leży już asfalt.
Małą obwodnicę Łomży buduje Mota Engil Central Europe. Należąca do portugalskiej grupy firma wygrała w 2017 roku przetarg na realizację – zaprojektowanie i zbudowanie - tzw. zadnia nr 3 łomżyńskiej części Via Baltica. Za wykonanie prac ma otrzymać 218 milionów 105 tysięcy 688 złotych i 56 groszy. Drogowcy szacują, że realizacja zadania powinna zakończyć się przed końcem 2021 roku.
Pod koniec lutego 2020 roku, portugalska firma Mota-Engil, przejęła plac budowy południowej obwodnicy Łomży. 7,2 km drogi ekspresowej S61 od węzła „Łomża Południe” do węzła „Łomża Zachód”, oraz blisko 9-kilometrowy odcinek jednojezdniowej drogi od węzła „Łomża Południe” do drogi Łomża – Zambrów. To składa się na tzw. zadanie nr 3 łomżyńskiej części Vai Baltica.
Na drodze ekspresowej S61 i na łączniku DK63 zaplanowano do budowy most, 14 wiaduktów i przejście dla zwierząt. Będzie też zbudowany wiadukt kolejowy nad linią relacji Śniadowo – Łomża. Największym z obiektów inżynierskich będzie węzeł drogowy „Łomża Południe”. Powstanie on za Konarzycami, w okolicach wsi Boguszyce i zapewni pierwszy zjazd i wjazd na Via Baltica dla mieszkańców Łomży.
Obiekty inżynierskie południowej części obwodnicy Łomży
Poniżej kilka fotografii pokazujących postępy prac na zadaniu 3 czyli „małej” obwodnicy Łomży. Powstało już kilka obiektów inżynierskich, od DK 63 usypana jest wstęga drogi. Im dalej idziemy w kierunku Sierzput tym zaawansowanie prac jest mniejsze. Ale tu też pracują koparki, a wywrotki wywożą urobek.
Zbliża się także wydanie ZRID-u dla „dużej obwodnicy” Łomży, czyli zadania 4 łomżyńskiej części Via Baltica. To 13 km odcinek od węzła „Łomża Południe” w okolicach Sierzput, do węzła „Kolno” w okolicy Kisielnicy, wraz z 7-kilometrowym łącznikiem drogi krajowej nr 64 do Elżbiecina. Tu przewidziana jest budowa ponad kilometrowego mostu nad Narwią.