Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 725

Mieszkańcy błagają o pomoc Prezydenta RP Andrzeja Dudę

- My lokatorzy z budynku 65 przy ul. Polowej w Łomży błagamy o pomoc w sprawie naszej kamienicy. (…) Boimy się o własne życie, ponieważ każdy nas zbywa i nie mamy już do kogo udać się po pomoc – napisali w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skarżąc się na władze Łomży. Kamienica ma 105 lat i nigdy nie była remontowana. Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „zaniepokojone treścią nadesłanego listu” przesłało go do ratusza z prośbą o „rozpatrzenie sprawy” i „poinformowanie o zajętym stanowisku”. Pismo zostało potraktowane jako skarga na działalność prezydenta miasta. W ubiegłym tygodniu Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej uznała ją za zasadną, a w tym tygodniu Rada Miejska przegłosowała, że jest niezasadna.

Mieszkańcy znajdującej się od lat w katastrofalnym stanie kamienicy przy ul. Polowej 65 list do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy napisali kilka dni po naszym artykule, w którym ujawniliśmy, że wniosek miasta Łomża o wsparcie z środków RPOWP remontu tej kamienicy i dwóch innych w jej sąsiedztwie, został odrzucony bo nie spełnił kryteriów dopuszczających w konkursie. List jest bardzo emocjonalny. Mieszkańcy „błagają o pomoc” prezydenta Polski widząc w nim ostatnią deskę ratunku.  
„Prezydent Mariusz Chrzanowski wraz z dyrektorem MPGKiM Markiem Olbrysiem byli w naszej kamienicy, aby sprawdzić stan faktyczny budynku oraz mieszkań lokatorów. Prezydent obiecał nam mieszkania do końca maja bieżącego roku. Nie wywiązał się z obietnicy oraz unika kontaktu z mieszkańcami” - czytamy w nim. 
Mieszkańcy twierdzą, że prowadzony remont pobliskiej ulicy Polowej dodatkowo pogorszył jej stan. Piszą, że „zaczęły pojawiać się jeszcze większe pęknięcia na sufitach i ścianach.” - Inspekcja budowlana z Łomży po przyjeździe na miejsce stwierdziła, że kamienica stoi, ale jutro jest niepewne. Boimy się o własne życie, ponieważ każdy nas zbywa i nie mamy już do kogo udać się po pomoc. Władze w tym mieście wykazują wobec mieszkańców naszego budynku ogromną obojętność(...) - napisali do Prezydenta załączając zdjęcia obrazujące fatalny stan budynku.
Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „zaniepokojone treścią nadesłanego listu” przesłało go do ratusza z prośbą o „rozpatrzenie sprawy”. 

Pretensje nieuzasadnione
Pismo zostało potraktowane jako skarga na działalność prezydenta miasta i zajęła się nim Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Przekazując wyjaśnienia wiceprezydent Agnieszka Muzyk napisała m.in. że kamienica ze względu na stan została zakwalifikowana do kapitalnego remontu, „ale względy finansowe uniemożliwiają terminowe podjęcie prac”. 
- Poprawa stanu technicznego budynków komunalnych jest procesem długofalowym, który będzie kontynuowany bez względu na to czy uzyskamy wsparcie ze środków unijnych. Ich brak powoduje, że zakres prac modernizacyjnych oraz termin ich rozpoczęcia jest uwarunkowany od możliwości finansowych miasta. Z tego powodu nie można na dzień dzisiejszy określić nawet przybliżonego terminu rozpoczęcia prac remontowych i modernizacyjnych – czytamy w odpowiedzi wiceprezydent. - Wyrażam pogląd, że przekazana informacja wyjaśnia powody powstałej sytuacji i jest pomocna w zrozumieniu trudności, które opóźniają rozpoczęcie remontu budynku i poprawę warunków codziennego życia mieszkańców.

Podczas posiedzenia członkowie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta tego poglądu nie podzielili. Przewodnicząca komisji, Elżbieta Rabczyńska z PiS, co prawda postawiła pod głosowanie wniosek, aby skargę uznać za niezadaną, ale w wyniku głosowania, 4 głosami za przy 5 głosach przeciwnych i braku wstrzymujących się, Komisja uznała skargę za zasadną. Inaczej podeszła do sprawy Rada Miasta, na której wniosek wywołał żywą dyskusję, w trakcie której przeważały pretensje „o kampanię wyborczą”, która rzekomo jest prowadzona przy tej okazji.
- Przez 12 lat nie pojawiło się żadne mieszkanie komunalne w mieście Łomża – mówiła, mijając się z prawdą, wiceprezydenta Agnieszka Muzyk, która wyrzucała radnym z opozycji, że są radnymi od kilku kadencji i wcześniej nie przejmowali się problemem starej, ponad stuletniej kamienicy przy Polowej. - My robimy wszystko, aby mieszkańcom pomóc – kontynuowała wskazując, że budowany jest blok socjalny przy ul. Kamiennej i kupiono dawny hotel przy ul. Wesołej, który będzie przebudowywany na mieszkania komunalne.
Prawdziwie zaskakująca była natomiast wypowiedź radnej Wandy Mężyńskiej (PiS), która miała pretensje także do mieszkańców kamienicy przy Polowej 65, że napisali list do Prezydenta Polski.
- Czy tak rzeczywiście wszystko powinniśmy ludziom podawać na tacy? Czy nie można mieć odrobiny cierpliwości – mówiła radna dodając, że ona na mieszkanie zbierała 12 lat. Przekonywała że teraz bardzo dużo dzieje się w polityce prorodzinnej wskazując że jest program „500 +”,  i będzie „mieszkanie +”. - To trzeba szanować, a nie można od razu krzyczeć do Prezydenta, miasto też podeptać  - mówiła z pretensją radna Mężyńska.
Ostatecznie po około godzinnej dyskusji przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała (PiS) postawił pod głosowanie wniosek o uznanie skargi mieszkańców na działalność prezydenta za niezasadną i większością 15 radnych rządzącej koalicji uchwała taka została podjęta. To  stanowisko zostanie teraz przekazane „błagającym o pomoc” mieszkańcom kamienicy przy ul. Polowej 65 i do kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę