Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kolonia w Rogalinku.

28 lipca - 10 sierpnia 2009

O czym szumią … dęby „Szkoła w wakacje?” – pomyślałam ze zdziwieniem, czytając motto sierpniowego obozu w Rogalinku. „Szlakiem Piastowskim – w poszukiwaniu polskich korzeni” – właśnie to hasło zaniepokoiło moją belferską duszę. Wyobraźnia zaczęła działać. Pokryte kurzem muzealne eksponaty? Fakty i daty historyczne? TO mają być atrakcje letniego wypoczynku?! Owszem, historia ma swój urok, ale czy można go docenić w pełni gorącego lata?

Pełna obaw spakowałam niezbędny ekwipunek, stawiłam się na miejsce zbiórki i w drogę! Zambrów – Łomża – Jedwabne. Nareszcie jesteśmy w komplecie. Pięćdziesięcioro żądnych wrażeń zuchów, harcerzy i kandydatów na członków ZHP. Plus my- sześć sztuk obozowej „starszyzny”.

Autokar okazał się świetnym miejscem do integracji. Po ośmiu godzinach wspólnej jazdy znaliśmy nie tylko swoje imiona i przezwiska, ale też wiedzieliśmy, że dh Piguła potrafi zadbać o dyscyplinę jak nikt, dh Basia ma w głowie cały atlas Polski, dh Kamil lubi słuchać piosenek Ani Wyszkoni, a na gitarze grają dh Kasia i dh Mateusz. Może to nie była wiedza historyczna, o której myślała dh Komendant, pisząc program obozu, ale zawsze jakaś wiedza….

Dotarliśmy do Rogalinka szczęśliwie. Po pobieżnym obejrzeniu bazy harcerskiej z ulgą stwierdziłam, że z pierwszymi Piastami ma ona na szczęście niewiele wspólnego. Dostęp do bieżącej wody, stołówka, basen, boisko oraz pralnia (sic!) utwierdziły mnie w przekonaniu, że to nie tutaj będziemy tych „polskich korzeni” szukać. Jedynie dęby rogalińskie nie pozwalały zapomnieć, że jesteśmy w miejscu, które służy Polakom od wieków.

Zostałam zakwaterowana z dh Gosią w namiocie nieopodal bazy razem z kilkunastoma harcerzami z Jedwabnego i Łomży. Zuchy zostały w budynku w bazie (tzw. Zuchówce), większość czasu jednak spędzały z nami w „leśnej” części obozu. Rozgościliśmy się pięknie: zrobiliśmy bramę, półki na rzeczy, kosze na śmieci, zeribę, lodówki – ziemianki, zawiesiliśmy flagę, ułożyliśmy ogromną lilijkę z szyszek. Nareszcie obóz był „nasz”.

Podziwiałam zapał zuchów i harcerzy, z jakim wykonywali każdą czynność. Tego entuzjazmu nie ugasił nawet nocny alarm ewakuacyjny, podczas którego musieliśmy „zwinąć” cały obóz i przenieść się na teren bazy. Od tej chwili część z nas mieszkała w głównym pawilonie, a tylko niewielka grupa pod namiotami ustawionymi nieopodal tego budynku.

Ale wróćmy do korzeni… Każdy dzień naszego pobytu toczył się pod innym hasłem. Nazwy: Perun, Mokosz, Wodnik czy Świętowit pewnie niewiele mówią niewtajemniczonym w słowiańską mitologię, ale my wiemy o nich sporo. Od dziś Spas (słowiańskie święto darów sadów) będzie nam się kojarzył z walczącymi o ostatnie okruchy „owocowej pychoty” dh Sylwkiem i dh Tomkiem. Dzień Jaryły (święto mężczyzn) to ten, gdy zuchy z zapamiętaniem celowały z własnoręcznie wykonanych łuków w ulubioną dh Dorotę (szczęśliwie uszła z życiem). Tury (początek sezonu polowań, dzień myśliwych) wiążą się ze złowieniem na wędkę (także samodzielnie przygotowaną) palca dh Izy i nogawki dh Michała.

O wkuwaniu historycznych dat nie było mowy! Wystarczyło, że zastęp „Krwiożerczych komarów” przedstawił najważniejsze daty za pomocą własnych ciał, a dh Adam stanął (dosłownie!) na głowie i już pamiętaliśmy, kiedy odbył się Chrzest Polski, w którym roku była bitwa pod Cedynią albo kiedy miał miejsce ślub Mieszka z Odą.
W blasku obozowych ognisk płynęły opowieści o Lechu, Czechu i Rusie, o mocach przypisywanych przez Słowian dębom, o poznańskich koziołkach, kórnickiej Białej Damie, świętym Wojciechu i o… chłopie z siekierą.

Później, podczas wycieczek w miejsca związane z tymi legendami, uzupełnialiśmy wiedzę zadając szczegółowe pytania. („Proszę pani, to gdzie w końcu był ten Chrzest Polski – w Poznaniu, Gnieźnie czy na Ostrowie Lednickim???”)

Ciekawiły nas także czasy prehistoryczne. W Parku Dinozaurów „Zaurolandia” w Rogowie zobaczyliśmy modele m.in. diplodoka i tyranozaura. Nie mogliśmy obojętnie przejść obok tamtejszego placu zabaw. Szaleństwa na mostach linowych, równoważnie, dmuchane zjeżdżalnie, śmieszne pojazdy pływające skutecznie zajęły uwagę całej naszej grupy na czas naprawy popsutego właśnie wtedy autokaru.

Podczas każdej z wypraw poza obozowisko poznawaliśmy czasy przeszłe: w Gnieźnie – wczesne średniowiecze, w Kórniku – neogotycką architekturę, w Biskupinie – kulturę łużycką. Nuda? Jaka nuda? Hitem okazał się zamek w Kórniku z ogromną ilością niezwykłych eksponatów (naszyjnik z ludzkich zębów zrobił furorę) i Muzeum Arkadego Fiedlera (W piramidzie usiadłam przy ścianie wróżącej szczęśliwą miłość, a Ty?).

Telefon z domu: „Dlaczego nie dzwonisz?” „Nie mam czasu” – odpowiadam. Nie kręcę. Naprawdę brakuje „nicnierobienia”.
Kadra młodszoharcerska – dh Oboźny, dh Ewelina, dh Bartek – organizuje biegi patrolowe sprawdzające znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i orientację obozowiczów w terenie. „Druhno, ale te dwa tygodnie szybko mijają” – słyszę niby – narzekania.

To prawda – mijają błyskawicznie! W dodatku w ciepłej, życzliwej atmosferze. Pośród rozmów „o życiu”, o małych i ważnych sprawach, wśród wspólnego śpiewania do późna. Uczymy się nie tylko historii, my po prostu uczymy się być wartościowymi, dobrymi ludźmi.
Wsiadam do autokaru przed całodzienną podróżą do domu. Ostatni rzut oka na rogalińskie dęby. Teraz to my będziemy opowiadać o ich potędze i sile. A one niech kolejnym obozowiczom wyszumią legendę o zuchach i harcerzach z Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży.

dh Katarzyna Powichrowska
33 ZDH Zambrów

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę