68. rocznica drugiej wywózki na Syberię
Dziś mija 68 rocznica drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir. Nastąpiła ona dwa miesiące po pierwszej deportacji, kiedy to na Syberię trafiło około 200 tysięcy osób. W kwietniu 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego wysłano w wagonach towarowych co najmniej drugie tyle osób. Byli to bogaci rolnicy, tak zwani kułacy, oraz rodziny oficerów wojska, policji i korpusu ochrony granic, którzy już wcześniej zostali wywiezieni do sowieckich łagrów i więzień, a także nauczyciele.
- Na szczęście od kilkunastu lat możemy o tym mówić, Sybiracy mogą się organizować, są doceniani, ale przecież tysiące Sybiraków nie dożyło tego czasu – mówił w wywiadzie dla Radia Nadzieja dr Jerzy Milewski.
Pracownik białostockiego IPN podkreślił, że tragiczną historię ludzi wywiezionych z kraju Polacy muszą pamiętać. Warto ją utrwalać na kartkach papieru – czyli spisywać opowieści żyjących jeszcze zesłańców Sybiru.
Cała rozmowa z pracownikiem białostockiego IPN, dr Jerzym Milewskim, zostanie wyemitowana w audycji „Rozmowa Radia Nadzieja” w poniedziałek o godz. 9-30. Natomiast już dziś, w 68. rocznicę drugiej deportacji Polaków na Syberię, na antenie Radia Nadzieja będzie można wysłuchać wywiadu z ks. Janem Nowakiem o ks. Władysławie Bukowińskim - kapłanie polskich Kresów i więźniu sowieckich łagrów. Początek wywiadu o godz. 15-15.