Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Niacynamid w kosmetykach – jak go używać i na co uważać?

Jakie jest działanie niacynamidu na skórę? Niacynamid to inaczej witamina B3 – kosmetyki z jego zawartością doskonale działają na skórę z niedoskonałościami – pomagają zwalczać trądzik i zaskórniki, zmniejszają rozszerzone pory, minimalizują przebarwienia i przywracają skórze zdrowy wygląd. W tym artykule odkryjemy, czym jest niacynamid, jak się go używa oraz na co zwracać uwagę podczas stosowania kosmetyków z tym składnikiem.

Co to jest niacynamid?

Niacynamid to pochodna witaminy B3, znana również jako witamina PP czy niacyna. Co daje niacynamid na twarz? Oto kilka głównych jego zalet:

  • poprawia strukturę skóry – zmniejsza pory, działając seboregulująco, dlatego dla osób z cerą tłustą lub mieszaną, niacynamid jest wskazaniem. Pomaga regulować produkcję łoju, zapobiegając nadmiernemu błyszczeniu się skóry i rozwojowi trądziku,

  • redukuje przebarwienia dzięki właściwościom rozjaśniającym oraz zapobiega powstawaniu nowych plam pigmentacyjnych,

  • wspiera barierę hydrolipidową i wspiera produkcję ceramidów czy kwasu hialuronowego,

  • działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i środowiskowych czynników stresowych. Dzięki temu przeciwdziała szybkiemu starzeniu się skóry.

Jak stosować kosmetyki z niacynamidem?

Stosowanie kosmetyków z niacynamidem może dawać wspaniałe rezultaty, ale należy pamiętać, że składnik działa stymulująco, więc jak każda substancja aktywna może podrażnić (choć jego potencjał drażniący jest minimalnie niski). Może być stosowany przy każdym typie cery, również wrażliwej i alergicznej.  Kto powinien na niego uważać?

  • Osoby ze skórą bardzo suchą i podrażnioną – choć witamina PP działa nawilżająco i przeciwzapalnie, może podrażniać skórę z osłabioną warstwą hydrolipidową.

  • Zwróć uwagę na to, czy składnik nie znajduje się jednocześnie w serum, kremie i innych kosmetykach do codziennego stosowania – co za dużo, to nie zdrowo. Skóra z czasem może reagować przesuszeniem od nadmiaru witaminy B3.

  • Rozpocznij stosowanie produktu stopniowo – jeśli niacynamid jest nowym składnikiem w Twojej rutynie pielęgnacyjnej, zacznij od niskiego stężenia, aby dać skórze czas na dostosowanie się. Stosowanie 2 razy w tygodniu serum o stężeniu 4% w zupełności wystarczy.

  • Niektóre badania sugerują, że niacynamid może zmniejszać skuteczność witaminy C w postaci kwasu askorbinowego, więc rozważ stosowanie ich w różnych porach dnia lub w innych dniach tygodnia, np. serum z witaminą C stosuj rano, a z niacynamidem wieczorem. Inne formy witaminy C można bezpiecznie łączyć z witaminą B3.

  • Podczas korzystania z kosmetyków z niacynamidem, bądź czujna na ewentualne reakcje skórne. Jeśli zdarzy się podrażnienie lub alergia, natychmiast przerwij stosowanie.

Nie bój się niacynamidu w serum!

Wszechstronne właściwości niacynamidu sprawiają, że warto go uwzględnić w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Z niacynamidem Twoja skóra może odzyskać blask, jędrność i gładkość. Pamiętaj jednak o umiarkowanym stosowaniu każdego kosmetyku ze składnikiem aktywnym oraz bądź gotowa dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb skóry.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę