Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Piotr Dąbrowski z Akademii Łomżyńskiej w elicie biegaczy

Główne zdjęcie
Piotr Dąbrowski

- Jestem bardzo zadowolony z debiutu na 99. PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów w Gorzowie Wielkopolskim, bo to impreza seniorska, na której rywalizują mistrzowie olimpijscy, m.in. 30-letni Karol Zalewski i 28-letni Kajetan Duszyński – opowiada 20-letni biegacz Piotr Dąbrowski z Klubu Sportowego Prefbet Sonarol. Absolwent Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży przez 4 lata ma w dorobku 16 medali mistrzostw Polski. Wychowanek trenera Andrzeja Korytkowskiego pobiegł na dystansach: 200 metrów i 400 m, zajmując za każdym razem 13. miejsce wpośród 24 najszybszych.

Dobry debiut 20-latka z KS Prefber Sonarol na imprezie seniorskiej to wspólna zasługa ambitnego i pracowitego zawodnika oraz doświadczonego i oddanego sercem szkoleniu młodzieży trenera. Dziś może mało kto pamięta, że Piotr Dąbrowski przed rokiem doznał poważnej kontuzji, ponieważ miał naderwany mięsień dwugłowy prawej nogi. Na szczęście, skuteczne okazały się diagnozy w Łodzi i Ostrołęce, porady rehabilitanta Krzysztofa Piszczatowskiego ze Śniadowa oraz zabiegi łomżyńskiej rehabilitantki. Piotr ocenia, że jest w dobrej formie, nie ma problemów ze zdrowiem i nie odczuwa skutków kontuzji z lipca ubiegłego roku. Po zdanej maturze w LMS najpierw zamierzał studiować wychowanie fizyczne, co w perspektywie dawałoby mu uprawnienia nauczycielskie i trenerskie, ale zainteresowanie stanem własnego zdrowia, funkcjonowaniem organizmu sportowca, biomechanika, zabiegi rehabilitacyjne przeważyły i Piotr wybrał studia fizjoterapii w Akademii Łomżyńskiej.

- Na początku trudno było mi połączyć od października 2022 r. dużą ilość zajęć w uczelni z treningami i przygotowaniem do startów na zawodach – wspomina czas sprzed 10 miesięcy Piotr. - Czas miałem wypełniony od samego rana do późnego wieczora. W drugim semestrze było trochę łatwiej, z racji na ITS, indywidualny tok studiów. Ustaliłem z trenerem, że ten sezon będzie lżejszy, spokojniejszy.

„Wystrzałowa forma Piotra”
Trener Korytkowski wyjaśnia, że lżejszy, „ulgowy” trening nie oznacza, że zaniedbywali ćwiczenia. - Postanowiłem w czerwcu, żeby w ramach próby, jak wpływają na Piotrka wysokie góry, dołączyć go do naszego zgrupowania w szwajcarskim Sankt Moritz, które leży na wysokości 1 856 metrów n.p.m. Przyniosło to znakomite rezultaty, ponieważ sztafeta z Piotrkiem zdobyła medal Mistrzostw Polski na początku lipca we Włocławku. Czterej młodzieżowcy (U23) z Klubu Sportowego Prefbet Sonarol wywalczyli brązowy medal w sztafecie 4 x 400 m. Pobiegli w składzie: Paweł Wyszyński, Piotr Dąbrowski, Bartosz Jurak i Marcin Suchta, uzyskując czas 3 : 27, 36 sekundy. W tym samym składzie zawodnicy pobiegli w sztafecie 4 x 100 m, zajmując 5-tą lokatę. Indywidualnie  w biegu na 400 metrów Piotr Dąbrowski zwyciężył w swojej serii z drugim wynikiem w karierze: 48,15 sek., co pozwoliło mu zająć 10-te miejsce. Bardzo cieszy mnie wystrzał formy Piotra, który jest również rekordzistą Polski w sztafecie 4 x 400 w kategorii juniorów młodszych z czasem 3 : 18,55 sekundy we wrześniu 2020 r. w Radomiu. Cieszy mnie dobry bieg Piotrka, któremu zabrakło zaledwie 0, 44 sek. do rekordu życiowego 47,70 sek., jaki uzyskał rok temu w Białymstoku. Nasz utalentowany zawodnik jest najmłodszym rocznikiem w kategorii U23 i będzie jeszcze startować przez dwa lata na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców. Medal Piotra Dąbrowskiego jest 16. na Mistrzostwach Polski, dla Bartosza Juraka to 13. medal MP, a dla Marcina Suchty i Pawła Wyszyńskiego pierwszy.

20-latek o włos od klasy mistrzowskiej
- Medal zdobyty we Włocławku jest moim 16-tym medalem z Mistrzostw Polski, lecz cieszy mnie tak bardzo, jak pierwszy, drugi czy trzeci krążek MP – dzieli się wrażeniami sympatyczny sprinter. Jego 1. medal jest brązowy za sztafetę 4 x 400 metrów, w której biegł z Bartkiem Jurakiem, Igorem Duchnowskim i Dawidem Likwiarzem. - Od dwóch, trzech lat nie biegałem podczas zawodów na dystansie 100 metrów, zaś ostatni wynik to 11, 10 sekundy. Brałem udział tydzień temu w Mitingu Warszawskim w AWF, gdzie ustanowiłem swoje dwa nowe rekordy życiowe: zwyciężyłem w biegu na 200 metrów z czasem 21, 53 sek. (poprzedni  22, 32 sek.) oraz po 20-tu minutach przybiegłem 3-ci na dystansie 300 metrów w czasie 34, 27 sek. (poprzedni  34, 46 sek.). Mój czas w biegu na 200 metrów był tylko o  0, 08 sek. słabszy od normy na klasę mistrzowską...

Trener Korytkowski mówi, że „również ten czas pozwolił przesunąć się zawodnikowi KS Prefbet Sonarol z 63. na 11. miejsce w historycznych tabelach województwa podlaskiego seniorów”. - Przecież jest to dopiero pierwszy rok Piotra w kategorii młodzieżowców – komentuje szkoleniowiec. - W historii Ziemi Łomżyńskiej 20-letni Piotr Dąbrowski ma najlepszy czas w biegu na 300 metrów, natomiast na 200 metrów jest na 3-cim miejscu, tuż za Łukaszem Nabiałkiem – 21,40 sekundy i Pawłem Olszewskim 21,49 sek. (obaj Prefbet Śniadowo Łomża), i jest nawet przed Arturem Zaczkiem – 21,58, Narew Kurpiewski. 

Czwórka zawodników KS Prefbet Sonarol startowała także w biegach ulicznych. Iwona Bernardelli zatriumfowała w 21. Biegu Świętego Jakuba w Lęborku na 10 km w  kategorii kobiet z czasem 35 minut 21sekund, a Mateusz Niemczyk jako 4. mężczyzna przekroczył linię mety w czasie 31 minut 10 sekund. III Bieg Ryński o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryn zwyciężyła Sylwia Walczak w czasie 38 minut 44 sek. Biegi: 5 i 10 km VI Sokolego Biegu w Sokółce wygrał Andrzej Leończuk.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę