Symulator zderzeń
W dniu 21.03.2008 r. w Łomży na ul. Zjazd można było zobaczyć i wypróbować urządzenie zwane „symulator zderzeń”. Urządzenie to służy do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami. Policjanci Sekcji Ruchu Drogowego najpierw ujawniali podróżujących pojazdem bez zapiętych pasów a następnie takie osoby poddawane były próbie na symulatorze. Uczestnik takiego testu na własnej skórze mógł przekonać się o skuteczności działania pasów bezpieczeństwa. „Nie sądziłem, że będzie aż tak mocne szarpnięcie” – takie słowa wypowiadała większość osób poddanych próbie. Symulator chociaż nie wygląda zachęcająco to daje dużo do myślenia osobom lekceważącym przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. W trakcie godzinnych działań próbie zostało poddanych 32 osoby z czego 11 kierujących pojazdami oraz 22 pasażerów. Wobec 4 osób zastosowano postępowanie mandatowe, 7 osób pouczono.
Bezpieczeństwo osób starszych!
W ostatnim okresie czasu statystyki całego kraju wykazują duży udział osób starszych w różnego rodzaju przestępstwach, gdzie zazwyczaj osoby starsze są to osoby poszkodowane. W związku z powyższym Komenda Miejska Policji w Łomży chcąc wyeliminować udział osób starszych w podobnego rodzaju zdarzeniach na terenie powiatu łomżyńskiego zorganizowała cykl spotkań, poruszających temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa wśród osób starszych. Pierwsze spotkanie odbyło się w Klubie Seniora w Łomży. W niemalże rodzinnej atmosferze łomżyńscy seniorzy przyjęli gości z policji. Tematy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w szczególności pieszych uczestników ruchu drogowego poruszała podkom. Anna Mandziuk z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Łomży natomiast o tym jak zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą przestępstwa rozmawiała mł. asp. Agnieszka Zielewicz z Zespołu Prewencji Kryminalnej Sekcji Prewencji KMP w Łomży. Spotkanie nie miało charakteru wykładu, gdyż poruszane kwestie seniorzy generalnie doskonale znali. Spotkanie było zorganizowane raczej celem przypomnienia pewnych zagadnień jak uniknąć niebezpieczeństwa. Było szereg pytań, problemów, ogólnie wywiązała się żywa dyskusja zarówno na tematy o ruchu drogowym jak i o innych przestępstwach. Seniorzy podawali szereg sytuacji, którymi sami byli świadkami bądź brali w nich udział.
Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?
Policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 132 cyt. ustawy wymienia przypadki zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić tylko za pokwitowaniem. Funkcjonariusz Policji obowiązany jest wydać takie pokwitowanie za zatrzymany dokument osobie, gdzie stwierdza przyczynę zatrzymania.
Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?
Policjant ma prawo zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 135 cyt. ustawy wymienia przypadki zatrzymania przez Policję prawa jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić tylko za pokwitowaniem. Funkcjonariusz Policji obowiązany jest wydać takie pokwitowanie za zatrzymane prawo jazdy osobie, której zatrzymuje dokument, gdzie stwierdza przyczynę zatrzymania.
Alkohol na drodze - skutki prawne
W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila.
ALKOHOL NA DRODZE
Alkohol, obok nadmiernej prędkości jazdy, jest jedną z okoliczności towarzyszących wypadkom drogowym. Alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ograniczając zdolność do kierowania pojazdem, sprzyja popełnianiu błędów na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym bardziej upośledzona jest zdolność kierowania pojazdem. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można by wypić bez narażania się na ryzyko wykrycia jego obecności w organizmie. Szybkość wchłaniania się alkoholu jest różna i zależna od cech indywidualnych człowieka – stanu zdrowia, wagi ciała, zmęczenia, zdenerwowania a nawet spożytego posiłku.
UWAGA! Dziecko w pojeździe!
Przepisy jednoznacznie wskazują na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Art. 39 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówi, iż w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa
Polskie prawo nie nakazuje używania pasów bezpieczeństwa kobietom ciężarnym. Jednak przyszła mama nie powinna korzystać z tego przywileju. Wręcz przeciwnie – powinna zawsze i bezwzględnie pamiętać o ich zapinaniu.
Zapinaj pasy bezpieczeństwa - ZAWSZE!
Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym a zarazem najprostszym znanym powszechnie a zarazem dostępnym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.
Gimbus 2007
Podnosząc poziom bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci i młodzieży szkolnej corocznie, na przełomie września i października przeprowadzane są działania profilaktyczno – kontrolne pk. "GIMBUS”. Celem tych działań jest przede wszystkim skontrolowanie stanu technicznego całego taboru pojazdów oraz kierujących wykonujących zorganizowany dowóz dzieci do szkół na terenie powiatu łomżyńskiego. Także w tym roku policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży w dniach 17.09.2007 r. – 26.10.2007 r. przystąpili do takiej akcji.
Alkohol + samochód = śmierć! Czy warto?
Alkohol we krwi kierowcy utrudnia skupiać myśli i uwagę na czynności jaką jest prowadzenie pojazdu. Powoduje pogorszenie wzroku, znacznie zmniejsza szybkość reakcji. Ogranicza też pole widzenia. Kąt widzenia ze 180 stopni składa się jak wachlarz, aż dochodzi do widzenia jakby w tunelu.
Podróże zimą
Przeglądając gazety lub internet w poszukiwaniu praktycznych porad kierowcy natrafią na szereg informacji więcej lub mniej przydatnych w zimowych wojażach. Poniżej przedstawiamy jeden z artykułów dotyczący ogumienia zimowego, który ukazał się swego czasu w internecie i który bez względu na upływający czas zawiera szereg przydatnych informacji dla kierowców, m.in czym różni się opona letnia od zimowej, jak "zimówki" wpływają na nasze bezpieczeństwo oraz na co zwrócić uwagę przy sezonowej zmianie opon.