Nadchodzi Akademia Łomżyńska
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży od 1 czerwca 2023 roku zostanie Akademią Łomżyńską. To awans łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi akademickiej, a uzyskane uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego jednoznacznie potwierdzają ten fakt. „To zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego" – podkreśla uczelnia w przesłanym komunikacie prasowym.
Jeszcze tylko Senat oraz podpis Prezydenta RP i od 1 czerwca 2023 roku Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zmieni nazwę na Akademia Łomżyńska. W rok akademicki 2022/2023 ANSŁ weszła z uprawnieniami do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, czyli uzyskała formalny status uczelni akademickiej zarezerwowany ustawowo dla tych szkół wyższych, które prowadzą działalność naukową i posiadają co najmniej jedną kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej lub artystycznej.
„Akademia Nauk Stosowanych w Łomży jest jedyną uczelnią w Łomży i na ziemi łomżyńskiej, która osiągnęła wymagany ustawowo wysoki poziom badań naukowych pozwalający jej znaleźć się w elitarnym gronie uczelni akademickich, co daje jej nowe możliwości naukowej działalności, kreowania własnych kadr naukowych, dalszego rozwoju. Aby podkreślić wspomniany i wypracowany zespołowo sukces naukowy, uczelnia przyjmie nazwę Akademia Łomżyńska, podkreślającą jej tożsamościowy, miastotwórczy i regionotwórczy charakter oraz obiektywny awans do wyższej ligi uczelni, z możliwością wyznaczania dalszych marzeń. Kolejne, potencjalne, etapy rozwoju to politechnika, a następnie uniwersytet" - czytamy w komunikacie.
Zwrotem „akademia" ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce daje możliwość posługiwania się dwóm typom uczelni. Nazwą „Akademia Nauk Stosowanych" mogą posługiwać się uczelnie zawodowe (prywatne i publiczne, których jest w kraju ponad trzysta i stanowią około 75 procent krajowych uczelni ogółem) po uzyskaniu zgody ministra edukacji i nauki, w drodze decyzji administracyjnej. Aby podnieść swój semantyczny prestiż, z możliwości skorzystało wiele uczelni zawodowych w kraju. Nie zmienia to jednak w żaden sposób ich realnego funkcjonowania i uszeregowania w gronie uczelni zawodowych. W skali kraju zdarzały się sytuacje, że podobne nazewnictwo w jednym mieście – ze zwrotem „Akademia Nauk Stosowanych" – przyjmowały więcej niż jedna uczelnia.
Pełnoprawną Akademią, czyli uczelnią mającą uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w minimum jednej dyscyplinie naukowej, zostać mogą wyłącznie te uczelnie, które spełnią wyśrubowane kryteria naukowe ustalone w wyniku oceny dokonanej przez Komisję Ewaluacji Nauki. Ocena parametryczna przeprowadzana przez KEN umożliwia nadanie jednostkom odpowiednich kategorii, które przekładają się później m.in. na finansowanie otrzymywane z MEiN i są kryterium wyłaniania najlepszych placówek w skali całego kraju. 1 października 2022 roku Akademią w tym drugim, prestiżowym znaczeniu stała się łomżyńska państwówka. W związku z nabyciem nowych uprawnień i awansem do elitarnego grona uczelni akademickich z profilem silnych badań naukowych, w 2023 roku Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, głosem społeczności akademickiej (Senat Uczelni, Rada Uczelni) zawnioskowała o zmianę nazwy na Akademia Łomżyńska.
To zwieńczenie aspiracji, ale nie koniec pracy. Do zdobycia w przyszłości pozostaje status politechniki, czy uniwersytetu, czyli dalsze „śrubowanie" kategorii naukowych we wszystkich dyscyplinach reprezentowanych przez łomżyńską uczelnie publiczną.
Uczelnia kształci obecnie na szesnastu kierunkach studiów, z czego „Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności" oraz „Mechatronika" wystartowały w roku akademickim 2022/2023.
W 2022 roku łączny budżet uczelni przekroczył po raz pierwszy w historii próg czterdziestu milionów złotych, jedna czwarta tych funduszy to pieniądze projektowe – z programów Unii Europejskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowego Centrum Nauki. Przez wszystkie lata istnienia uczelnia sukcesywnie umacniała swoją pozycję, pozyskując z zewnętrznych programów ponad 120 milionów funduszy, które zasilały i zasilają lokalny oraz regionalny krwiobieg gospodarczy. Komisja Europejska przyznała uczelni Logo HR Excellence in Research. Daje to merytoryczną podstawę do premiowania uczelni w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej w zakresie badań i innowacji, krajowych konkursach grantowych Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Ministerstwa Edukacji i Nauk.