Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jak Speedy Gonzales za deckami...

Za kilka tygodni sezon klubowy wkroczy w decydującą fazę. Klubowy kalendarz wydaje się być już zapełniony w blisko stu procentach, zarówno na arenach krajowych, jak i tych mniejszych lokalnych. Począwszy od tego skromnego interview z DJ’em i producentem muzycznym ze szwajcarskiego miasta Sankt Gallen – Sean Tyas’em, rozpoczynamy wędrówkę po sylwetkach, które zagoszczą na regionalnych muzycznych parkietach w tym sezonie. Więc do dzieła …

Polscy wielbiciele muzyki trance mówią o nim, że „w tej chwili jest jednym z najlepszych producentów muzycznych”. Parę miesięcy temu Tyas gościł na dwóch zupełnie nowych polskich wielkich imprezach. Pierwsza z nich odbyła się we Wrocławiu, natomiast druga parę tygodni temu w Warszawie. Klubowa miała szansę porozmawiać z nim o tym jak postrzega branżę muzyczną, ale nie tylko…

Przyjemnej lektury.

 

Carmello – klubowa.4lomza.pl (C ): Może na początku porozmawiajmy o sprawach aktualnych. Co sądzisz on naszych nowych polskich eventach, w których brałeś czynny udział: wrocławski "I Love New Year" i warszawski "Palace of trance"? Czy te pionierskie imprezy powinny odbyć się za rok?

Sean Tyas (ST): Pierwszy raz grałem w Polsce dla poznańskiej publiczności skupionej w tamtejszym Zeppelin Hall, w którym było dużo dobrej zabawy i zarazem przesłany został do mnie bardzo mocny, pozytywny znak aby przyjechać jeszcze tutaj, do Polski. Tak, więc za drugim razem przyjechałem ponownie, tym razem na "I Love New Year", który naprawdę był dużą imprezą karnawałową! Musze dodać, że to był jeden z moich najlepszych występów, w którym kiedykolwiek zagrałem. Ostatnim razem, w Warszawie było również wspaniale. Naprawdę świetnie było spotkać I poznać ludzi z innej części waszego kraju.

C: Jak sam powiedziałeś, masz już trochę doświadczeń z polską publicznością. Mógł byś ich opisać? Czy różnią się bardziej od innych nacji?

ST: Myślę, że “entuzjazm” jest najodpowiedniejszym słowem, które by was określiło. Uważam, że dwoma najlepszymi miejscami do grania muzyki na całym świecie, w moim mniemaniu, jest Polska i Argentyna. Tak więc, macie konkurencję! J .

C: Porozmawiajmy teraz, o twojej przeszłości. Czytałem twoja biografię na twojej stronie i musze przyznać, ze jest dość interesująca. Urodziłeś się w Nowym Yorku – znane wszystkim jako wielkie miasto, które 'nigdy nie zasypia'. Nie każdy natomiast może wiedzieć, że ta metropolia nie  posiada zbyt dużo miejsca dla muzyki trance. Oczywiście znajdzie się w nim mniej lub bardziej ekskluzywne kluby t.j. Pacha, Exit. W każdym razie jest tam także setki innych klubów, głównie hiphop’owych, które mają swoje korzenie na Bronx’ie, dzielnicy NYC. Jeśli źle coś powiedziałem to popraw mnie oraz powiedz mi – jak tobie udało się przez te przeciwności przejść i zacząć grać twój ulubiony gatunek muzyczny? Jak to się stało, że zacząłeś robić to co teraz robisz?

ST: Tak, masz rację, trance zawsze miał trochę problemów aby zaistnieć w Nowym Yorku, jak również w całej Ameryce. W latach 90. mieliśmy skromna scenę rave (z ang. rave znaczy subkultura, która wyrosła z ruchu acid house w Chicago i Nowym Jorku, w tym wypadku chodzi także o całonocną imprezę),  która powstała dzięki staraniu wielu lokalnych szanowanych DJ’ów. Ale policja i rząd zaczęli naprawdę wywierać nacisk na promotorach i klubach tak często, ze scena rave znikła kompletnie na początku obecnego wieku. To jest bardzo smutne. Ale nie wszystko zostało stracone. Scena muzyczna ewoluowała, jest bardziej skoncentrowana na mocno sponsorowanych legalnych eventach, takich jakie maja miejsce w nowojorskim Central Parku przy udziale takich osobistości jak Armin van Buuren, Paul van Dyk. Jest to wielki krok dla muzyki trance, a także dla całej muzyki tanecznej, ponieważ pokazuje akceptacje rządu Stanów Zjednoczonych dla tego typu kultury. Naprawdę fajna sprawa. Niektórzy ludzie powiedzą: “przecież to jest “zła rzecz”, muzyka jest teraz zbyt mocno skomercjalizowana’, ale tak naprawdę czy oni preferowaliby  aktualnie nie mieć żadnych tego typu imprez  lub wcale żadnej muzyki ?

Rozpocząłem swoja przygodę z muzyką klubową ok. roku 1996/97 spędzając wolny czas w nowojorskich klubach, t.j. Tunnel i Twilo (kiedy mieliśmy jeszcze to szczęście, że one funkcjonowały) poczułem pierwszy raz automatycznie miłość do trance’u , kiedy miałem przyjemność posłuchać Paul van Dyk’a  w Twilo w 1997r.

C: Sean, proszę powiedz mi, jak się układa twoja kariera? Słyszałem twoje ostatnio wypuszczone kawałki:

One More Night Out w wytworni Armada (wytwórnia należąca do AvB – przyp. Red.) oraz Drop w Discover (wytwórnia Johna Askew – przyp. Red.). Również masz w swoim dorobku wiele koprodukcji o remixów t.j. Talla2XLC vs. Sean Tyas -Heart to Heart (Sean Tyas remix). Jak wiedzę nie tracisz tempa, drogi Panie “140” J

ST: [Śmiech] Ja naprawdę lubię szybkie utwory. Być może to wynika z faktu, że zanim zaczęły się moje związki z muzyką trance, słuchałem dużo muzyki elektronicznej w bardzo wczesnych latach 90. , typu Hardcore i Gabber – szybkość 190+ BPM!!

C: Czy ciężko jest produkować tego typu muzykę? Czy próbowałeś również “zabrać się” innego typu muzykę? Lub może tylko słuchasz jej w wolnym czasie? Wiem, że zremixowałeś utwory takich artystów jak Christina Aguilera, Pink, Christina Milian. Chyba one nie są gorliwymi miłośniczkami trance’u? J

ST: Nie, I jestem pewien ze jej nie znoszą J Ale słyszałem ze P. Diddy kocha trance, co jest bardzo zabawne (a właściwie bardzo fajnie). Zacząłem remixowanie Milian, Pink i inne utwory artystów tego typu na początku, ponieważ w Nowym Yorku to był wtedy właściwie cały materiał, z którym można było coś zrobić. Bardzo fajnie było uczyć się na tego typu projektach, tak myślę.

C: Jak ty tą muzykę robisz? Przypuszczam ze używasz oprogramowania komputerowego oraz za pomocą dostępnych sampli. Czy robisz samemu sample czy kupujesz je na Internecie czy może robisz to jeszcze w jakiś inny sposób?

ST: Zaczynałem używając PC i programu Logic, ale po używanie tej platformy przez kilka lat, musiałem przejść na Apple MacPro, i wygląda na to ze działa bardzo dobrze. Inne plugin’y, w tym V-Station (który ciągle sie muli na Mac’ach z procesorem Intel) oraz Vanguard dla przykładu. Po stronie sprzętowej zacząłem dopiero uczyć się użytkowania mojego Virus IT ( prawdziwy potwór).

C: Jakieś rady dla początkujących kompozytorów?

ST: Wybierz program, z którym będziesz czuł się najbardziej komfortowo. Niektórzy ludzie myślą, ze Fruity Loops to “zabawka”, ale tak nie jest. Słyszałem trochę wspaniałych mixów zrobionych za pomocą tego sequencer’a , które czasami były lepsze od tych zrobionych na Logic’u! To po prostu zależy od tego jak dobrze znasz swój program.

C: Średnia wieku, w którym producent zaczyna robić swoja muzykę, niewiarygodnie spada w dół. Teraz nawet 15-latek może stworzyć utwór zapierający dech w piersiach oraz wydać go w liczącej się wytwórni. Sytuacja ta ma także miejsce w Polsce. Przypuszczam że nawet Fryderyk Chopin nawet nie śnił, ze taki moment kiedyś nastąpi, pomimo ze tworzył nieco inna muzykę. Jakie jest twoje zdanie w tej sprawie?

ST: Dobrym przykładem są tutaj Tiddey, Paul Miller i oczywiście osoba z waszego “lokalnego podwórka” –   Mike Wind . Oni robią wielkie pozytywne wibracje na scenie oraz są zadziwiającymi producentami. Wspomniana przez ciebie średnia wieku faktycznie spada w dół, ale również oprogramowanie zaczyna być szerzej dostępne dla wszystkich, a także coraz łatwiej jest nauczyć się jego obsługi. Kiedy ja zaczynałem, nikt kogo znalem nie tworzył swoich dźwięków. Każdy jedynie wykonywał swoja DJ’ską robotę podczas imprez. Dzisiaj każdy z moich znajomych jest producentem muzycznym.

C: Jakie są twoje ulubione utwory? Oczywiście możesz wspomnieć o tych nie-trance’owych, jeśli chcesz J

ST: Naprawdę kocham tracki: Digital Nature – Landmarks oraz Andre Visior & Kay Stone – Something for your Mind (Giuseppe Ottaviani remix)

C: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że “Muzyka zatoczy koło. W przyszłości 'najmłodsze dzieci' muzyki elektronicznej tj. trance i podobne, tak bardzo ewoluują, że będzie ciężko rozpoznać czy nadal słuchamy muzyki trance czy może muzykę klasyczną” ?

ST: Cała muzyka ewoluuje i przemija, ale dzieje się to wolniej, niż myślimy w rzeczywistości. Najlepszym przykładem niech będzie muzyka rock’owa. Teraz jest ona napewno bardzo odmienna, ale czy naprawdę aż tak bardzo inna? Nadal jest robiona głównie z gitarowych brzmień, bębnów, wokalu. Nie jest obecnie zbyt bardzo obca nawet od początków Rock’n’Roll’a…

C: Jesteś ze Szwajcarii. Co znaczy słowo “clubbing” dla typowego mieszkańca twojego kraju? Jakiego rodzaju muzyka jest grana w klubach?

ST:  Clubbing u nas w Szwajcarii aktualnie znaczy tyle samo co Minimal Techno party lub Electro House Party. Jest tego dużo tutaj, natomiast popyt na trance nie jest już taki duży. Smutne, ale wierzę, że to jest zjawisko czasowe.

C: Czy macie w swoim kraju takie wielkie imprezy jak “Palace of trance”, “I love New Year”?

ST: Tak, mamy nadal 2 główne wydarzenia. Pierwszy z nich to jest "Street Parade" w Zurychu (własciwie jesto szwajcarska kopia "Love Parade") oraz potem drugi – "Energy", który ponownie odbedie się w tym roku w wielkim Hallenstadion. Innym wielkim eventem będzie "Sonic party" w Jakobshalle w Basel - również potężna arena. Mam wystarczające szczęście, aby zagrać tam w tegorocznej edycji pod koniec marca, więc będę musiał zobaczyć samemu jak to będzie wszystko wyglądało!

C: Nie pytam ciebie o to wszystko bez powodu. Wkrótce w Szwajcarii i Austrii odbędą się Mistrzostwa w Piłce Nożnej EURO 2008, w której to edycji reprezentacja naszego kraju weźmie udział po raz pierwszy. Wybiera się tam wielu kibiców z Polski i z całej Europy, wiec zapewne będą “zwiedzali” również lokalne kluby  W każdym razie, czy lubisz grac w piłkę nożną lub oglądać mecze w TV? Może masz swoją ulubioną drużynę?

ST: Tak, to było dla mnie całkiem nowym doznaniem, oglądanie piłki nożnej w Europie, ponieważ w Ameryce  nie ma jej praktycznie w ogóle . Sprawia mi to przyjemność ponieważ non-stop dzieje się prawdziwa akcja, będzie zawsze świetna rozrywka. I tutaj powiem tobie jedną ciekawostkę: brat cioteczny mojej żony - Tranquillo Barnetta, gra w szwajcarskiej reprezentacji w piłce nożnej, więc oczywiście staję się to wszystko bardziej interesujące, kiedy robimy rodzinny zjazd i kibicujemy mu wspólnie!

C: Wróćmy do twoich rytmów. Mógłbyś nam zdradzić swoje najbliższe plany na przyszłość? Jakieś nowe produkcje/remixy?

ST: Nowe projekty zalewają mnie bardzo szybko, czasami za szybko. Mam bardzo dużo roboty do skończenia przed kwietniem, więc będę ciężko pracował, żeby być pewnym ze zdążę to zrobić. Inne plany to między innymi popularyzacja mojego nowego Podcast’u, z którym dopiero zacząłem. Jest dużo zabawy przy robieniu ich. Tak więc, musze również śledzić jak dużo ludzi pobiera z mojej strony internetowej.

C: Dziękuję bardzo za rozmowę. Jako redakcja życzymy tobie więcej wspaniałomyślnych utworów i remixów, wielu występów na ogromnych imprezach oraz jeszcze więcej szczęścia i radości w twoim życiu! J

ST: Nawzajem i dziękuję Tobie Carmello, cała przyjemność po mojej stronie. Do zobaczenia niebawem i pozdrowienia dla wszystkich czytelników serwisu Klubowa.4lomza.pl! Właściwie to do zobaczenia na "Global Gatheringu"!

Bartosz Klepacki
so, 01 marca 2008 11:36
Data ostatniej edycji: so, 01 marca 2008 21:25:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę