Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Rehabilitacja dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne OIOM

Program rehabilitacji pocovidowej uruchamia Podlaski NFZ. Aby poprawić sprawność oddechową, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniową pacjenci mają 12 miesięcy na przystąpienie do niego od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Celem programu jest szybszy powrót do pełnej sprawności pacjentów. Skierowanie na rehabilitację wystawi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, na podstawie wyników kilku badań, mi.in. RTG klatki piersiowej, aktualnej morfologii, EKG. 

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z wielu zabiegów, m.in. z: 

  • kinezyterapii 
  • inhalacji
  • hydroterapii 
  • fizykoterapii 

I wielu innych, według indywidualnych wskazań. 

Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne – pisze Beata Leszczyńska, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Przyjęta stawka za każdy osobodzień rehabilitacji postcovidowej wynosi 188 zł i zostanie pokryta przez NFZ. 

W województwie podlaskim w programie są już trzy placówki: 

1.     Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo - Naczyniowe w Augustowie

2.     Szpital Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowy w Supraślu  

3.      Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów w Augustowie  

 

- Lista ta będzie na bieżąco aktualizowana, wówczas, gdy kolejne placówki medyczne zgłoszą akces i potwierdzą spełnianie warunków niezbędnych do realizacji  programu rehabilitacji stacjonarnej, czyli w uzdrowiskach i szpitalach – wyjaśnia Leszczyńska. 

Pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na rehabilitację nie mają rejonizacji i mogą zgłosić się na leczenie do dowolnej placówki w kraju. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę