Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

40 lat Logosu i tytanicznej pracy Witolda Długozimy

Około tysiąca wychowanków, z wybitnym reżyserem i aktorem Piotrem Domalewskim na czele. 35 edycji Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej, 16 konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz” dla młodzieży z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy i wiele innych imprez. Setki autorskich scenariuszy i poetyckich spotkań, w tym z Ernestem Bryllem, ks. Janem Twardowskim, Henrykiem Gałą czy Janem Kulką. To tylko niektóre z osiągnięć Witolda Długozimy i Teatrzyku Żywego Słowa Logos, świętującego 40-lecie podczas jubileuszowego spotkania w Klubie Wojskowym. – Tych 40 lat minęło tak szybko! – mówi Witold Długozima. – Nie byłoby tego wszystkiego bez życzliwych ludzi, przyjaciół, sponsorów, wieloletniego wsparcia ze strony Klubu Wojskowego, ale przede wszystkim moich wspaniałych recytatorów!

Teatrzyk Żywego Słowa Logos powstał 15 lutego 1980 roku przy łomżyńskim Ognisku Pracy Pozaszkolnej Wydziału Oświaty i Wychowania, po rozmowie Witolda Długozimy z Mikołajem Jednaczem, który od razu zdecydował się pomóc pasjonatowi poezji. – Świętej już pamięci pani Zofia Napiórkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, była bardzo otwarta na wszelkie nowości w dziedzinie oświaty/kultury – wspomina Mikołaj Jednacz. – I tam właśnie pan Witold został skierowany, żeby założyć kółko teatralne, koło żywego słowa. I tak to się zaczęło!
– Z tego co pamiętam, to byłem w pierwszym naborze do Logosu, a cała ta przygoda zaczęła się w „Czwórce” – wspomina Adam Arnista. – Były to zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe i bardzo chętnie w nich uczestniczyliśmy. Często wyjeżdżaliśmy na różne konkursy, poznawaliśmy poezję – według mnie pod okiem wybitnej osoby, dlatego dzisiaj nie mogło mnie tu zabraknąć.
Teatrzyk działał przy SP 4 przez 17 lat, a od 1997 roku funkcjonuje w Klubie Wojskowym. Tu odbywają się próby, imprezy poetyckie i konkursy, naturalnym wyborem było też zorganizowanie w tym miejscu jubileuszu Logosu. – Mijają lata, zmieniają się dzieci i młodzież, a opoka tego teatrzyku wciąż działa i jest! – podkreśla kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski, dodając, że Witold Długozima nie ma żadnego etatu, od początku pracuje jako wolontariusz.
Jubileuszowe spotkanie wypełniła oczywiście poezja i muzyka. Julia Wierzbowska, Zuzanna Podbielska, Julia Wróblewska i Aleksandra Milewska recytowały wiersze łomżyńskiego poety, scenarzysty i reżysera Marka Lechowicza, wybrane z nowego wydania tomu „Waniliowy sen”. 
– To Witek wybrał moją poezję na ten jubileusz 40-lecia, co sprawiło, że jest mi bardzo miło na sercu – mówi Marek Lechowicz. – Stworzył tu przez tak długi czas coś niebywałego, kiedy poezja jest nadal sprawą niszową, a ludzie wciąż się jej boją – nawet kiedy zapraszałem kogoś na to spotkanie, słyszałem: „Wiersze? A tam, wiersze...”. A w poezji jest zawarte wszystko, to kwintesencja życia, tyle, że nie podana na talerzu – podobnie jak w malarstwie, gdzie każdy może interpretować obraz po swojemu. Dlatego wielki szacunek dla Witolda, bo wykonuje ogromną, bardzo ciężką pracę!

Przyjaciel młodzieży i propagator poezji
Ciepłych słów jubilatowi nie szczędzili też inni przyjaciele oraz przedstawiciele władz, ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim na czele. – Podziwiam Witka Długozimę! – mówi Barbara Kulka. – On często podkreśla, że kocha poezję Jana Kulki i póki mu sił starczy, będzie ją promował. 
I faktycznie tak jest, a co ważne jego dzieci też ją czują, lubią ją recytować. Podziwiam go też za wytrwałość, bo ciężko mu zdobywać fundusze, pozyskiwać sponsorów, jednak co roku organizuje kolejne spotkania i konkursy – dlatego życzę mu jak najlepiej i liczę, że tak szybko nie zrezygnuje!
– To ogromny pasjonat, nie mogliśmy mu odmówić udziału w takim jubileuszu! – dodaje Jan Zugaj, który wraz z Janem Zającem przygotował uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego: Dominikę Kuczyńską, Łucję Orchowską, Karolinę Dąbkowską, Maję Pańczyszyn, Adriana Szczubełka i Szymona Sobczyńskiego, zapewniających oprawę muzyczną imprezy. Nie mogło też zabraknąć występu utalentowanego wychowanka Logosu Damiana Śliwińskiego, który tym razem niczego nie recytował, ale śpiewał – na finał nieśmiertelne „My Way” w polskiej wersji „Idź swoją drogą”. – Uznałem, że „My Way” z repertuaru Franka Sinatry będzie świetnym zakończeniem tej jubileuszowej imprezy – mówi Damian Śliwiński. – Ten tekst bardzo do pana Witolda pasuje,  bo często opowiadał mi co sprawia, że jest trochę poddenerwowany, wiem z jakimi problemami musi się borykać. Wiem też, ile przez te lata włożył w nas pracy, ile miłości dał temu teatrzykowi, żeby nadal mógł funkcjonować.  
– Dla nas pan Witold jest bardzo ciepłym człowiekiem – dodaje Zuzanna Podbielska. – Bywa tak, że jak spotykamy się w klubie, to nie zawsze ćwiczymy teksty; możemy też porozmawiać, poplotkować, czasami po prostu jemy pączki i gadamy o życu czy filozofii. Pan Witold często opowiada nam też o swojej żonie czy dzieciach, o nas też mówi jak o swoich dzieciach, atmosfera na naszych zajęciach jest bardzo rodzinna – innego nauczyciela nie przytuliłabym tak, jak pana Witolda, bo to cudowny człowiek! 
– Recytatorzy to moje perełki, które błądzą w tym świecie poezji razem ze mną – podsumowuje Witold Długozima. – I chociaż czasem mam momenty zwątpienia czy jest sens ciągnąć to dalej, to ich energia i entuzjazm sprawiają, że znowu zaczynam działać. Cieszę się, że wśród młodych ludzi wciąż są osoby chcące uciec od tej prostoty, głupoty, nie myślące tylko o internecie czy smartfonach, chcące zanurzyć się w świat kultury, sztuki i poezji – przychodzą tu, ćwiczymy, rozmawiamy o poezji, ale nie tylko, bo czasem też plotkujemy.  No i moim motorem i podporą wszystkich działań jest żona Helenka – to ona przymyka oko na to, że jestem w domu praktycznie gościem, że ciągle gdzieś pędzę, szukam sponsorów, coś załatwiam – bardzo jej za to wszystko dziękuję!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę