Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Linkownia ...

Pakiet biurowy OpenOffice.org jest pakietem Open Source o kodzie bazującym na starszym pakiecie StarOffice napisanym przez niemiecką firmę Star Division. W 1999 firma została wraz z programem OOo zakupiona przez firmę Sun Microsystems. 13 października 2000 Sun Microsystems opublikowało kod źródłowy pakietu powodując powołanie do życia projektu OpenOffice. StarOffice jest nadal sprzedawany przez firmę Sun pod nazwa StarOffice. Pakiet stanowi darmową alternatywę dla płatnego Microsoft Office.

Aktualna wersja pakietu to 1.1 i zawiara ona:
* Procesor tekstu - ang. Writer
* Arkusz kalkulacyjny - ang. Calc
* Edytor grafiki - ang. Draw
* Edytor prezentacji - ang. Impress
* Edytor HTML
* Rejestrator i edytor makr
* Język programowania StarOffice Basic
Pakiet ten można pobrać z poniższych adresów:

 


 

Mozilla Firefox 2 - słynna i uznana przeglądarka internetowa jest teraz jeszcze szybsza, jeszcze bardziej bezpieczna i daje Ci całkowitą swobodę w dostosowaniu jej do Twojego stylu życia w Sieci. Dodaliśmy do Firefoksa 2 wiele znaczących usprawnień i nowych funkcji, dzięki którym przeglądanie Internetu stanie się jeszcze przyjemniejsze. Pobierz Firefoksa 2 i korzystaj z Sieci w najlepszy możliwy sposób.

    Pobierz najnowszego firefox-a

Mozilla Thunderbird - darmowy klient poczty i grup dyskusyjnych, stanowiący wolne oprogramowanie, dostępny dla systemów Windows, GNU/Linux i Mac OS X (a także innych). Jest mały i szybki, a jednocześnie oferuje szerokie możliwości.

     Pobierz najnowszego thunderbird-a.

 


GIMP (GNU Image Manipulation Program) - stworzony w ramach projektu GNU program do obróbki grafiki.

 


Xterminale - LTSP (Linux Terminal Server Project)
Komputery z procesorami Pentium 166, 32 MB pamięci RAM, bez karty dźwiękowej i bez akceleracji grafiki mogą jako samodzielne jednostki posłużyć jedynie za prymitywne maszyny do pisania bądź kalkulator "z bajerami". Do zastosowań dydaktycznych wydają się jednak bezużyteczne ze względu na ich powolność. Można jednak pozbawić je dysków twardych (co też przyniesie oszczędności), i podłączyć je do silnego serwera wykorzystując jego moc obliczeniową. W taki sposób użytkownicy będą właściwie pracowali na szybkim serwerze. Jeden nowoczesny komputer ze sporą ilością pamięci RAM (512 MB to bezwzględne minimum!) może bezproblemowo "udźwignąć" kilkanaście jednoczesnych sesji użytkowników. Stanowiska uczniowskie faktycznie służą jedynie udostępnianiu urządzeń peryferyjnych (klawiatury, myszki) i wyświetlaniu obrazu na monitorze. Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym, bardzo popularne było już w latach 80-tych, z tą różnicą, że ówcześnie stosowane terminale tekstowe zastąpione zostały terminalami graficznymi.
Wszystkie uruchamiane na terminalach aplikacje wykonują się bezpośrednio na serwerze terminali. Stacje robocze są naprawdę "cienkie", pozbawione jakiegokolwiek oprogramowania. Takie cienkie stacje robocze są idealne dla szkół, ponieważ łatwo je zainstalować i nie wymagają prawie żadnej administracji. Są niezawodne, odporne na złośliwe zachowania użytkowników i na wirusy.
  • www.ltsp.org - Strona głowna projektu LTSP
  • Xterm - Jak zrobić Xterminal lub prosty terminal tekstowy?
  • Xterminale - Opis rozwiązania LTSP oraz jego zalet.
  • Cienki Klient - Strona poświęcona technologii cienkiego klienta i rozwiązaniom terminalowym.

Oprogramowanie finansowe
  • www.protest.com.pl - Firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania pod Linuksem, (ProBANN - Program Konferencyjno-Bankietowy, ProFINN - Program Ekonomiczno-finansowy, ProGASS - Program Gastronomiczny, ProHOTT - Program Hotelowy, ProMAGG - Program Ewidencji Obrotu Towarowego, ProRESS - Program Restauracyjny.)
  • Smabi - Smabi - program obsługi sprzedaży dla małego i średniego biznesu.
  • XdeFactor-ng - Linuksowy system wspomagający zarządzanie firmą.

Linux w Szkole.
  • Aurox - polska dystrybucja Linuksa.
    Aurox to polska dystrybucja oparta na Red Hat Linux, ze spolszczoną instalacją. Zawiera także polski słownik aspella i w ogóle prawie wszystko jest po polsku, a jeżeli nie jest to będzie. Projekt ujrzał światło dzienne w październiku 2002 roku. Wtedy to pojawił się Aurox 8.0, kolejna wersja, opatrzona numerkiem 9.0, pokazała się w maju 2003. W tych wersjach ujednolicony był wygląd środowisk KDE i GNOME. We wrześniu ukazała się wersja 9.1, bazuje ona na wersji 9.0, ale jest uaktualniona. No i środowiska odzyskały swój wygląd. W trzy miesiące później - w grudniu na półkach sklepowych oraz w internecie dostępna była już wersja 9.2 (Water), z uaktualnionym jądrem, nowymi programami i poprawkami do nich, a w marcu dostępna była już wersja 9.3. System ten zawiera pakiety edukacyjne, naukowe, biurowe, graficzne, odtwarzacze muzyki i filmów, przeglądarki i narzędzia do internetu oraz wiele innych programów. Aurox jest także prosty w obsłudze dzięki środowiskom graficznym w niego wbudowanym - Gnome, KDE, a w najnowszej wersji także FluxBox, bazujący na oryginalnym kodzie źródłowym BlackBox.
  • Alrauma - Projekt Wolnego Oprogramowania, którego członkowie wyznaczyli sobie cel -- wprowadzenie Wolnego Oprogramowania do szkół. Cel ten jest realizowany przez dobór materiałów dydaktycznych, wypracowywanie dokumentacji oraz zbioru oprogramowania, łącznie z jego udoskonalaniem pod potrzeby projektu.
  • Linux w Szkole - Projekt "Linux w Szkole", koordynowany przez wydawnictwo Software.
  • www.interklasa.pl - Polski portal edukacyjny.
  • Linux-EduCD - Linux-EduCD, jest edukacyjną dystrybucją LiveCD. Jest to pełny system operacyjny uruchamiany i pracujący z płyty CD (nie wymaga instalacji na twardym dysku). Zawiera ponad 1,8 GB oprogramowania edukacyjnego.
    Oprogramowanie Linux-EduCD to prawie wyłącznie pakiety edukacyjne, graficzne, biurowe i multimedialne. Dystrybucja nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych konfiguracji. Startuje z gotowym, spolszczonym środowiskiem graficznym (KDE). Domyślnym językiem dystrybucji jest język polski - choć istnieje również możliwość uruchomienia jej w języku angielskim lub niemieckim. Zawiera m.in polski pakiet biurowy OpenOffice 1.1 (kompatybilny z MS Office), "lżejszy" pakiet biurowy KOffice, wyposażony jest w spolszczoną przeglądarkę Mozilla 1.6, programy do grafiki rastrowej i wektorowej, Programy matematyczne, chemiczne, geograficzne, informatyczne, gry, słowniki i pakiety językowe oraz programy do odtwarzania multimediów.

Komunikatory
  • Psi jest najpopularniejszym klientem Jabbera, zwłaszcza wsród średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Zalety programu: * polska wersja językowa * przesyłanie plików zgodnie ze standardem Jabbera * możliwość wyeksportowania historii jako zwykły tekst * obsługa certyfikatów SSL * obsługa konferencji * obsługa profili użytkowników * wieloplatformowy (wersje dla Windows, Apple MacOS X i GNU/Linux) * możliwość zalogowania jednocześnie na wiele kont * obsługa pgp/gpg
    Strona domowa komunikatora PSI

  • TleenX3 to multiplatformowy klient Tlen.pl. Działa w oparciu o biblioteki libtlen oraz gnet, natomiast za stronę graficzną odpowiedzialna jest biblioteka GTK+ w wersji 2. Ta gałąź TleenX może działać na różnych platformach, obecnie działa zarówno w Linuksie jak i w Windows. Strona domowa dostępna jest pod adresem http://sourceforge.net/projects/tleenx, gdzie znajdziemy również forum przeznaczone dla użytkowników programu.


    Lista programów Open-Source
    Lista

    Tabela zamienników dla zamkniętego oprogramowania.
    Tabela

  •  
     

    W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

    W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
    1. Analityki ruchu na naszych serwisach
    2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
    3. Personalizowania reklam
    4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

    Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

    W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

    Lista Zaufanych Partnerów

    Wyrażam zgodę