Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury

Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki, zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz muzycy Filharmonii Kameralnej to tegoroczni laureaci nagród prezydenta miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Obie instytucje świętują w tym roku jubileusze: muzeum 75-lecie, a orkiestra 45-lecie, które zostało połączone z uroczystymi obchodami 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz wręczeniem prezydenckich nagród.

W latach ubiegłych przy okazji kolejnych rocznic powstania doceniano nagrodami prezydenta pracowników Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych oraz Teatru Lalki i Aktora, teraz przyszła pora na kolejne miejskie instytucje. Była to inicjatywa tym bardziej słuszna, że zarówno Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, jak też Muzeum Północno-Mazowieckie, to instytucje niezwykle ważne na kulturalnej mapie Łomży i regionu, znane również w kraju i poza jego granicami oraz prowadzące nader ożywioną działalność.

W przypadku orkiestry owe działania związane są z tym, że w roku 2004 jej dyrektorem naczelnym i artystycznym został Jan Miłosz Zarzycki. Doprowadził on nie tylko do zmiany nazwy na obecną, ale też wzniósł zespół na artystyczne wyżyny, znaczone kolejnymi nagrodami, z Fryderykiem włącznie, licznymi koncertami poza Łomżą, w tym zagranicznymi, serią prawykonań oraz obszernym, bardzo wartościowym pod względem artystycznym, dorobkiem fonograficznym, obejmującym od roku 2008 aż 15 płyt CD i jedną DVD.

Dlatego okolicznościową nagrodą prezydenta Łomży za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury za rok 2022 został uhonorowany Jan Miłosz Zarzycki, wcześniej laureat takiej nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Tego samego dnia charyzmatyczny dyrygent i dyrektor łomżyńskich filharmoników otrzymał również Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – niemal 10 lat po odznaczeniu go Brązowym. Nagroda ma też wymiar finansowy, wynosi bowiem trzy tysiące złotych.

– Jest mi bardzo miło, że moja praca została podwójnie doceniona, jest to duża satysfakcja – mówi Jan Miłosz Zarzycki, ciesząc się, że w czasie jubileuszowego koncertu została też podpisana umowa, przedłużająca współprowadzenie Filharmonii Kameralnej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do końca roku 2026. Wnioskodawca nagrody, prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał, że łomżyńska orkiestra to „jeden z najznakomitszych zespołów, cenionych przez melomanów w całej Polsce i za granicą, przez co stała się niekwestionowanym ambasadorem naszego miasta i kraju”. Stąd też kolejna nagroda, również przyznana na jego wniosek, za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury muzykom Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Otrzymali ją, wraz z nagrodami w wysokości 1800 złotych: koncertmistrzyni Izabela Bławat-Leofreddi, kolejni skrzypkowie Piotr Sawicki (zastępca koncertmistrza), Katarzyna Karpiuk, Katarzyna Prusiel, Agnieszka Chłopeniuk, Filip Szymaniak i Katarzyna Janas-Dziewa, altowiolista Adrian Stanciu, wiolonczeliści Iga Marta Ludkiewicz i Can Kehri, kontrabasista i człowiek wielu talentów Bogdan Szczepański, flecista Jacek Krupa i oboistka Magdalena Goc.

Uznanie komisji rozpatrującej wnioski, pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Stypułkowskiego, znalazł również ten złożony przez kierującą Muzeum Północno-Mazowieckim dyrektor Paulinę Bronowicz-Chojak. Stąd nagrody w przedziale 1800-2200 złotych dla zespołu pracowników merytorycznych muzeum: niedawno awansowanego na kustosza, pracującego w muzeum 10 lat i mogącego poszczycić się sporym dorobkiem historyka Adama Sokołowskiego; zatrudnionego od roku 1987, w latach 1988-2021 dyrektora, Jerzego Jastrzębskiego, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie bursztynu, autora licznych publikacji o tej tematyce oraz historycznej; konserwatora Przemysława Adamowskiego, niestrudzenie dbającego o zabytkowe obiekty, od monet do budynków, związanego z muzeum od blisko trzydziestu lat; przewodnika Jarosława Kurpiewskiego, od 28 lat oprowadzającego po kolejnych wystawach stałych i czasowych nowe generacje zwiedzających, pasjonata o ogromnej wiedzy z zakresu historii i historii sztuki oraz Grzegorza Gwizdona, pracującego w tej instytucji od roku 1991, od wielu lat w Galerii Sztuki Współczesnej, ale również artystę zajmującego się fotografią, malarstwem i grafiką, a nawet oprawą obrazów we własnej pracowni. 

– Jestem zaskoczony, bo mieliśmy tutaj przyjść z okazji jubileuszu, ale nie spodziewaliśmy się nagrody – mówi Jerzy Jastrzębski. – Oczywiście wiedziałem, że wniosek był składany, ale później nie było żadnych, oficjalnych i nieoficjalnych, informacji, że możemy otrzymać, jako muzealny zespół, jakąś nagrodę. Wcześniej było tak, że szereg osób z muzeum otrzymało nagrody indywidualne, ale ta jest zespołowa: dla tych, co pracowali, pracują oraz może będą pracowali. Dlatego, chociaż warunki finansowe u nas może nie zawsze są takie, jak byśmy chcieli, a docenienie przez zwiedzających mamy na co dzień, to cieszy, że zostaliśmy docenieni przez organizatora, czyli przez miejskie władze, które prowadzą naszą instytucję, co jest bardzo miłe, bo przecież każdy jest nastawiony nie tylko na korzyści materialne, ale też uznanie i docenienie swojej pracy.

Poza nagrodami finansowymi zespoły muzealników i muzyków oraz dyrektor Zarzycki otrzymali również efektowne ceramiczne statuetki, zaprojektowane i wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską: stylizowanych lotników z widokiem na kamieniczki łomżyńskiej starówki, mające symbolizować ich wysokie loty jako twórców i popularyzatorów kultury.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę