Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Groźne skutki alergii - wstrząs anafilaktyczny: objawy, pierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny występuje tylko u niektórych alergików, cierpiących na alergie np. na orzechy ziemne, leki czy na jad owadów (os i pszczół). To stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy oraz wezwania służb medycznych.

Alergie mogą powodować wstrząs anafilaktyczny – co to i jak rozpoznać?

Wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Zwykle występuje u osób cierpiących na alergie na jad owadów takich jak pszczoły i osy, na niektóre leki oraz na orzechy ziemne. Niekiedy może wystąpić też w innych przypadkach - jest to indywidualne.

Pierwsze objawy pojawiają się w kilka lub kilkanaście sekund bądź kilka minut od kontaktu z alergenem. Na skórze mogą wystąpić pokrzywka, obrzęk, zaczerwienienie oraz świąd. Pojawiają się problemy z oddychaniem, świszczący oddech, chrypka, kaszel lub duszność. Mogą wystąpić również nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. W ciężkich przypadkach dochodzi do tachykardii (przyspieszenia rytmu serca ponad 100 uderzeń na minutę), spadku ciśnienia tętniczego oraz utraty przytomności.

U niektórych alergików wstrząs anafilaktyczny może objawiać się także zawrotami głowy i bólem głowy oraz niepokojem.

Alergie stwarzające ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powinny skłonić do zaopatrzenia się w pen z adrenaliną lub leki antyhistaminowe o natychmiastowym działaniu.

Pierwsza pomoc osobie we wstrząsie anafilaktycznym

Wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy. Po pierwsze należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W czasie oczekiwania na pomoc medyczną należy odizolować osobę we wstrząsie od alergenu, np. usunąć żądło owada z ciała. Ten krok można wykonać wyłącznie wtedy, gdy wiadomo, co wywołało wstrząs anafilaktyczny. Alergie najczęściej wywołujące tak silną reakcję organizmu to alergia na orzechy ziemne, leki oraz alergia na jad owadów.

Osoba świadoma silnej alergii powinna mieć przy sobie dawkę adrenaliny w specjalnym penie (długopisie). Adrenalinę należy zaaplikować domięśniowo, najlepiej w największy mięsień uda (czworogłowy), nawet przez spodnie. Liczy się czas reakcji. Osoba użądlona lub narażona na alergen, który wywołuje reakcję anafilaktyczną, powinna samodzielnie jak najszybciej podać sobie adrenalinę lub inny lek, który ma przy sobie na taki właśnie wypadek.

Jeśli alergik we wstrząsie jest nieprzytomny i nie oddycha, należy udrożnić drogi oddechowe i rozpocząć resuscytację. Powinno się ją kontynuować do czasu przywrócenia krążenia lub przyjazdu służb medycznych. Jeśli drogi oddechowe są całkowicie niedrożne z powodu obrzęku krtani, można wykonać konikotomię, czyli zabieg polegający na przecięciu więzadła pierścienno-tarczowego. W otwór należy wsunąć rurkę, która zapewnia wykonaną drogą dopływ powietrza do płuc.

Po przybyciu na miejsce pierwszej pomocy medycznej udziela zespół karetki pogotowia. Zwykle osobie we wstrząsie podaje się tlen, adrenalinę, płyny w formie kroplówki, glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe oraz leki powodujące rozkurcz oskrzeli. Dalsza pomoc udzielana jest po przetransportowaniu osoby we wstrząsie do szpitala.

tekst partnerski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę