Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Konkursy MDK-DŚT dla młodszych i starszych

Utalentowane plastycznie dzieci i młodzież oraz miłośnicy poezji w różnym wieku mogą już nadsyłać swą twórczość do organizującego dwa konkursy Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zestawy wierszy na XXI edycję ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki trzeba wysłać do 31 marca, prace plastyczne na ogólnopolski konkurs „Makulatura to nie śmieć – Moczary!” do 28 kwietnia. Jego zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz szansę prezentacji swych prac na pokonkursowej wystawie. Na najlepszych poetów czekają nagrody finansowe w wysokości przekraczającej pięć tysięcy złotych.

Patronem organizowanego przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki jest wybitny poeta Jan Kulka (1937-2000), który przez ponad 30 lat mieszkał i tworzył w Łomży. W roku ubiegłym na jubileuszową edycję konkursu nadesłano 274 zestawy wierszy.

– Konkurs w Łomży jest konkursem bardzo prestiżowym, bierze w nim udział wielu bardzo dobrych poetów, dlatego ta nagroda jest dla mnie czymś bardzo nobilitującym i również mobilizującym do pisania na przyszłość – podkreślał zwycięzca ostatniej edycji Mirosław Kowalski; poeta ze sporym dorobkiem, zdobywca licznych nagród w innych konkursach.

W tym roku do 31 marca należy przesłać na adres mailowy konkurs.poetycki@mdk.lomza.pl zestaw dwóch niepublikowanych wcześniej drukiem oraz nienagradzanych w innych konkursach, stacjonarnych i internetowych, tekstów poetyckich napisanych w języku polskim. Nie ma limitu wieku ani obowiązku posiadania poetyckiego dorobku – konkurs adresowany jest do wszystkich twórców i miłośników poezji, profesjonalistów i amatorów. Dowolna jest również tematyka nadsyłanych utworów, chociaż te kwalifikowane do kategorii wiersza o tematyce łomżyńskiej muszą dotyczyć Łomży lub jej okolic – jak zaznaczają organizatorzy może to być jeden tekst dodatkowy do zestawu.

Nadesłane wiersze będzie oceniać profesjonalne jury, złożone z poetów i krytyków literackich. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe: nagroda główna to 2000 złotych brutto, druga 1200 złotych brutto, trzecia 1000 złotych brutto. Taką samą kwotę otrzyma autor najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej. Nagrody trzeba będzie odebrać osobiście podczas konkursowej gali, która odbędzie się 22 kwietnia w Hali Kultury. Poza ogłoszeniem wyników konkursu oraz występami zwycięzców odbędzie się również koncert znanego wykonawcy z kręgu poezji śpiewanej. Nagrodzone wiersze tradycyjnie już zostaną opublikowane w specjalnym tomiku oraz w wersji elektronicznej w formacie PDF, dostępnej na stronie organizatora konkursu.

Konkurs pod hasłem „Makulatura to nie śmieć” jest organizowany przez MDK-DŚT od 12 lat i cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i placówek kultury z całej Polski. Każdego roku konkurs jest poświęcony innej tematyce: w roku ubiegłym dotyczył barw z natury, w tym głównym tematem są moczary i mokradła – nie tylko w kontekście fauny i flory, ale również związanych z nimi baśniami i legendami. „2 lutego każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, dlatego zachęcamy Was do podjęcia tematu bagien. Spójrzcie na mokradła oczami artystów, dla których od dawna stanowią one inspirację. Ukażcie wiosenny rozkwit, eksplozję życia, kolorów i kształtów, pokażcie melancholijne i tajemnicze mgły, opary, błędne ogniki. Przedstawcie mokradła oraz ich mieszkańców – również tych fantastycznych” zachęcają organizatorzy. Informują również, że celem konkursu jest zainteresowanie uczestników tematem bagien w ujęciu przyrodniczym i twórczym, uświadomienie im znaczenia dla człowieka obszarów podmokłych i konieczności ich ochrony, krzewienie kultury i postawy ekologicznej wśród najmłodszych oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności twórczej.

Uczestnicy w wieku 6-19 lat zostaną podzieleni na następujące kategorie:  klas 0 – III, klas IV – VI, klas VII– VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych. Można malować lub wykonać kolaż w technikach mieszanych, ale z wykorzystaniem makulatury. Prace można dostarczyć lub nadesłać do Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych do 28 kwietnia. Oceniać będzie je komisja konkursowa złożona z plastyków i pedagogów.

Najlepsze prace w każdej kategorii zostaną nagrodzone i wyróżnione oraz zaprezentowane, wraz z tymi najciekawszymi spośród pozostałych, na pokonkursowej wystawie w Galerii Bonar MDK-DŚT, połączonej z ogłoszeniem wyników konkursu. 

Szczegółowe informacje na temat obu konkursów oraz ich regulaminy można znaleźć na stronie Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę