Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

środa 6.06.2007

Gazeta Wyborcza - Lekarze z Podlasia odchodzą Gazeta Wyborcza - Zaczął się remont mostu w Morgownikach Gazeta Współczesna - Dajmy szansę przyrodzie

Gazeta Wyborcza - Lekarze z Podlasia odchodzą
Jutro składamy wypowiedzenia - zapowiadają lekarze ze szpitali wojewódzkich w Łomży i Suwałkach. Z pracy chce odejść 200 osób - blisko sto procent załogi w obu szpitalach.
To oznacza, że za trzy miesiące większość oddziałów i wszystkie przychodnie zostaną bez opieki lekarskiej. Podlascy lekarze nie wykluczają powrotu do pracy, ale oczekują spełnienia kilku warunków. Oczekują zwłaszcza wyższych stawek za godzinę pracy.
- Lekarz bez specjalizacji powinien zarabiać 31 złotych za godzinę, z jedną specjalizacją 41, a z dwoma 49 zł brutto. Teraz, według wyliczeń lekarzy, za godzinę pracy dostają 9 zł. Takie stawki są nie do przyjęcia - mówi Leszek Kołakowski, lekarz z łomżyńskiego szpitala, który też zamierza złożyć wymówienie.
więcej: Gazeta Wyborcza - Lekarze z Podlasia odchodzą

Gazeta Wyborcza - Zaczął się remont mostu w Morgownikach
Minął prawie rok od zamknięcia mostu na Pisie w miejscowości Morgowniki. Remont zaczął się dopiero teraz. Potrwa do wiosny przyszłego roku.
Most zamknięto pod koniec lipca ubiegłego roku. Groził zawaleniem - jego żelbetowa konstrukcja zwyczajnie zaczęła się rozpadać. Drogowcy zdejmą drewnianą nawierzchnię mostu, zastąpi ją asfalt. Całość ma kosztować 6,5 mln złotych. Most w Morgownikach jest częścią trasy Miastkowo-Nowogród-Stawiski, która pozwala ominąć centrum Łomży. Drogowcy zapowiadają, że choć całkowite zakończenie remontu planowane jest dopiero na przyszły rok, to pierwsze samochody przejadą nowym mostem już pod koniec tego roku.
więcej: Gazeta Wyborcza - Zaczął się remont mostu w Morgownikach

Gazeta Współczesna - Dajmy szansę przyrodzie
Wiele z zagrożonych wymarciem gatunków roślin i zwierząt nie jest w północno-wschodniej Polsce objętych ochroną prawną. Nawet jeśli niektóre znikną, nikt tego nie zauważy!
Nasi przyrodnicy przez całe lata zastanawiali się i dyskutowali, dlaczego kolejne gatunki roślin i zwierząt stają się coraz słabsze. Zawsze dochodzili do jednego wniosku – zły stan środowiska naturalnego jest wynikiem działań ludzi. To przez nasze decyzje wymarły tarpany i 11 gatunków roślin. A teraz nawet nie wiemy, ile gatunków zwierząt w regionie jest o krok od zagłady.
– Człowiek jest w 99, a może nawet i w 100 proc. przyczyną dewastacji przyrody. Wszystkie zmiany, których dokonują ludzie: osuszanie terenów podmokłych, regulowanie biegu rzek, zaniechanie wypasów bydła lub użytkowania pól, nie mówiąc o przemyśle – odbijają się niekorzystnie na kondycji niemal wszystkich gatunków flory i fauny – uważa dr Cezary Werpachowski, botanik z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Ostatnia szansa natury
Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, zaczęto tworzyć enklawy przyrodnicze, które później przekształciły się w rezerwaty oraz parki krajobrazowe inarodowe (w regionie mamy ich cztery: Biebrzański,Białowieski, Narwiański i Wigierski). Wszelka działalność człowieka została tu bardzo ograniczona lub nawet całkowicie zabroniona. Do niektórych miejsc ludzie w ogóle nie mają wstępu.
Podobną rolę, co parki i rezerwaty, odgrywa unijny program Natura 2000. Jego celem jest ochrona siedlisk i gatunków. W woj. podlaskim dotychczas utworzono 9 obszarów ochronnych Natura 2000. W Polsce jest ich ok. 72. Docelowo miałyby one objąć ok. 15-20 proc. powierzchni kraju.
To nie wszystkie formy ochrony. Dodatkowo wiele roślin i zwierząt jest objętych ścisłą lub częściową ochroną gatunkową. Niezależnie od tego, gdzie występują, pod żadnym pozorem nie można ich niszczyć.
więcej: Gazeta Współczesna - Dajmy szansę przyrodzie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę