Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyński ratusz otwarty na przedsiębiorców

- Działania, które będzie podejmował Prezydent i Rada Miasta nie mogą przynosić szkody naszym rodzimym przedsiębiorcom w Łomży – mówił prezydent Mieczysław Czerniawski do przedsiębiorców zebranych w sali konferencyjnej łomżyńskiego ratuszu. Na organizowane przez Urząd Miejski i Izbę Przemysłowo-Handlową pierwsze spotkanie nowego prezydenta miasta z przedsiębiorcami przyszło ponad sto osób w tym także najwięksi łomżyńscy biznesmeni. Z konkretnych rzeczy prezydent zapowiedział wprowadzenie jeszcze w marcu nowej struktury organizacyjnej ratusza w tym otwarcie Centrum Obsługi Inwestora, a przedsiębiorcy – choć niewielu z nich się wypowiadało – najczęściej pytali o możliwość zwiększenia lub zastosowania ulg w pobieranych przez samorząd podatkach o nieruchomości.

źródło: www.4lomza.pl
źródło: www.4lomza.pl
źródło: www.4lomza.pl
źródło: www.4lomza.pl

Prezydent Mieczysław Czerniawski, wyrażając zadowolenie z ogromnego zainteresowania przedsiębiorców tym spotkaniem (główna sala konferencyjna Urzędu Miejskiego wypełniona była po brzegi) już na wstępie poinformowała o zamiarze ułatwienia przedsiębiorcom „życia w ratuszu” czyli o uruchomieniu Centrum Obsługi Inwestora. Ma ono umożliwiać chcącym w Łomży inwestować uzyskanie szybko rzetelnej wiedzy i decyzji administracyjnej, a w razie potrzeby także kontaktu z prezydentem lub odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze zastępcą Beniaminem Doboszem. Czerniawski zadeklarował, wolę wspierania miejscowych przedsiębiorców.
- Chcielibyśmy aby te wszystkie działania jakie będziemy podejmować nie tylko chroniły, ale również stwarzały możliwości rozwoju naszych łomżyńskich firm – mówił prezydent dodając, że jemu, ani jego współpracownikom „nie będzie zależeć na  ściągnięciu do miasta inwestora, który uruchomi 50. miejsc pracy, a w efekcie tego w naszych łomżyńskich formach 100 osób straci pracę”. Prezydent Czerniawski mówił to bezpośrednio przed oddaniem głosu Jerzemu Siwkiewiczowi wiceprezesowi Warmińsko-Mazurska Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którą prezydent chce ściągnąć do miasta.
- Biznes bez wsparcia, gdy wokół firmy dostają ulgi może mieć kłopoty – mówił Siwkiewicz dodając, że „najwyższy czas aby Łomża dostała swoją szansę”.
Prezes przedstawił pokrótce ofertę WMSSE z możliwością utworzenia w Łomży i najbliższej okolicy jej podstrefy. Podkreślał, że tego typu strefy będą działały tylko do 2020 roku i że aby di nich „wejść” przedsiębiorca „musi zainwestować minimum 100 tys euro i utworzyć przynajmniej 2 miejsca pracy”. Poinformował, że wniosek do rządu o kolejne rozszerzenie planują złożyć we wrześniu i chcieliby aby obejmował on także utworzenie łomżyńskiej podstrefy WMSSE.
- Warunek jest prosty – jest inwestor, będzie podstrefa – mówił Siwkiewicz.
Z późniejszego uzupełnienia wynikało, że władze miasta pod podstrefę chciałby przeznaczyć trzy kompleksy -  działkę „za Gaspolem”, działkę w okolicy ciepłowni miejskiej i teren powstały po scaleniu działek w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego.

Do wspierania lokalnego biznesu nawiązywał także wiceprezydent Beniamin Dobosz.
- Mamy nadmierną aktywność organizacji biznesu, która konkuruje z rodzimymi firmami. My chcemy stworzyć szansę dla lokalnego biznesu – mówił Dobosz, podkreślając, że władze miasta chcą to zrobić w oparciu m.in.. o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jako pierwszy projekt, kw ten sposób mógłby zostać realizować wymienił rewitalizację dworca PKS i targowicy miejskiej w wielofunkcyjne centrum handlowo-usługowe.
- Dworzec PKS, biura, banki, sklepy, a obok nowoczesna targowica – wymieniał Dobosz.
Wiceprezydent zarysował także tworzony właśnie w ratuszu program budowy dróg gruntowych, w ramach którego, w ciągu najbliższych lat, miałoby zostać – na dziś - zbudowane ok. 30 km dróg, co otworzyłoby kolejne tereny inwestycyjne i pod budownictwo w Łomży.

Wśród kilku głosów, które podczas spotkania padły z sali - w tym także z ust Macieja Zajkowskiego przewodniczącego Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej - dało się słyszeć te dotyczące zwolnienia z podatków od nieruchomości, lub ich obniżenia.
- Ochrona każdego stanowiska pracy jest najważniejsza – mówił jeden z przedsiębiorców pytając prezydenta czy istnieje możliwość zwolnienia z podatków od nieruchomości, w przypadku firm borykających się z kłopotami. 
W odpowiedzi prezydent mówił, że z tych podatków miasto czerpie dochody, i że każdy z takich wniosków należałoby oddzielnie analizować, ale ostateczna decyzja miałaby należeć do Rady Miasta.

 

źródło: www.4lomza.pl


 









 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę