Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wojewoda poprawia przepis w Łomży

Wojewoda Podlaski w trybie nadzorczym stwierdził nieważność części uchwały Rady Miejskiej w Łomży. W jego ocenie została podjęta z istotnym naruszeniem prawa, ale uwagę zwraca przypomnienie miejskim urzędnikom, podstawowej zdaje się informacji, od kiedy obowiązuje prawo.

Wojewoda, który prowadzi nadzór nad samorządami w kwestii zgodności z prawem, uchylił część uchwały Rady Miejskiej Łomży. Służby prawne wojewody podlaskiego jako istotnie naruszający prawo wskazali przepis regulujący wejście w życie uchwały. „W demokratycznym państwie prawnym data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości, czy też wprowadzać w błąd” (wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. akt III OSK 7268/21)” - przypominają. 

„Tymczasem w analizowanej uchwale będącej aktem prawa miejscowego z § 8 wynikają dwie dyspozycje: pierwsza – uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i druga – uchwała obowiązuje od 1 września 2024 r. „

§ 8 uchwały Nr 28/V/24 Rady Miejskiej Łomży z dnia 10 lipca 2024 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Łomża mówił, że Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z mocą obowiązująca od 1 września 2024 roku. 

Wojewoda uchylił pierwszą część dyspozycji (po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z mocą obowiązującą od) przypominając, że sposób zredagowania przepisu o wejściu w życie uchwały narusza reguły prawidłowej legislacji określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. z 2016 r. poz. 283), zwanym dalej „ZTP”.

„W myśl § 45 ust. 1 ZTP przepisowi o wejściu w życie można nadać brzmienie:

1) „Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia”; 

2) „Ustawa wchodzi w życie po upływie... (dni, tygodni, miesięcy, lat) od dnia ogłoszenia”; 

2a) „Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia”;

3) „Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia” albo „Ustawa wchodzi w życie ... dnia... miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia”;

3a) „Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie... (dni, tygodni, miesięcy, lat) od dnia ogłoszenia”;

4) „Ustawa wchodzi w życie z dniem... (dzień oznaczony kalendarzowo)”;

5) „Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia”;

6) „Ustawa wchodzi w życie...;, z wyjątkiem art. ...;, który wchodzi w życie...”;

7) „Ustawa wchodzi w życie w terminie określonym w ustawie z dnia... - ... (tytuł ustawy wprowadzającej) (Dz. U. ...)”.

 

Chodzi o to, aby data początku obowiązywania prawa była jasna i zrozumiała dla adresatów, a nie utrudniała jej odczytanie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę