Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Inicjatorzy oddziału geriatrii chcą spotkania z ministrem

Główne zdjęcie
Szpital w Łomzy

- W piąty rok weszły starania, żeby w Łomży powstał oddział geriatryczny dla ludzi starych – mówi Jan Lisiecki (lat 77), pomysłodawca, od początku przewodniczący grupy inicjatywnej ds. powołania oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Dzisiaj postanowiliśmy spotkać się z nowym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim (pełni urząd od stycznia 2018 – red.). - Do tej pory przekazywaliśmy dziesiątki pism z prośbami o pomoc do władz centralnych i wojewódzkich, m.in., do premier Kopacz, ministrów Zembali i Radziwiłła, wojewody podlaskiego Paszkowskiego i marszałka Leszczyńskiego, prezesa PiS Kaczyńskiego i marszałka seniora Morawieckiego... Jak na razie, bez skutku. Mam nadzieję, że nowy minister zdrowia nas nie zlekceważy i podejmie decyzję.

Jan Lisiecki to znany i ceniony łomżyński społecznik oraz Honorowy Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży, którym kierował przez długie lata. W sierpniu 2013 r. rozpoczął działania, aby w Łomży powstał oddział geriatryczny, z racji na starzenie się społeczeństwa i coraz więcej osób, potrzebujących pomocy w leczeniu słabnących ciał. Początkowo myślał o piętrowym budynku po oddziale płucnym i zakaźnym tzw. starego szpitala. Oddział ten został przeniesiony do kompleksu szpitala przy alei Józefa Piłsudskiego, zaś w piętrowym obiekcie po remoncie siedzibę miałby zyskać Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. - Nie mając za wielkiej szansy na inny budynek w mieście czy okolicy, zrezygnowaliśmy ze starań o powstanie tam zakładu opiekuńczo-leczniczego dla staruszków, żeby skoncentrować się na powołaniu chociaż oddziału geriatrycznego – tłumaczy prezes Lisiecki. - Od początku naszym sojusznikiem jest poseł Lech Antoni Kołakowski i były wojewoda i marszałek łomżyński Sławomir Zgrzywa. Zaangażował się też nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Roman Nojszewski. Chciałby powołania oddziału.
Z kolei przewodniczący grupy inicjatywnej chciałby, ażeby szpitalny oddział geriatryczny miał na początek przynajmniej 10 łóżek. Mógłby przyjmować schorowanych staruszków na 2 do 4 tygodni w celu podreperowania stanu zdrowia i określenia pod kierunkiem specjalisty geriatry, jakie leki i w jakiej kolejności powinny być przyjmowane po powrocie do domu. - Podjąłem się tej inicjatywy, bo coraz więcej z nas, seniorów, staje się osobami samotnymi po śmierci współmałżonka – kontynuuje Jan Lisiecki. - Chodzimy do lekarzy, z których każdy przepisuje leki, czasami o pokrywającym się lub wykluczającym działaniu. Powinien powstać oddział, gdzie zsynchronizuje to lekarz geriatra.
W maju 2017 łomżyńscy seniorzy poprosili o pomoc prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Napisali doń: „Wydaje się, że bez Pana interwencji i wsparcia powołanie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży nie będzie możliwe”, z nadzieją na oficjalne poparcie, ale bez odpowiedzi. Grupa inicjatywna uzgodniła stanowisko do ministra zdrowia z prośbą o spotkanie w Warszawie.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę