Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

środa 12.10.2005

Gazeta Współczesna - Droga Kraski do Europy Gazeta Współczesna - Lżej nie będzie Gazeta Współczesna - Dzieci wystarczy Kurier Poranny - Szkoły prymusów

Gazeta Współczesna - Droga Kraski do Europy
– Tu zawsze był problem z dojazdem – mówią mieszkańcy Kraski, peryferyjnej dzielnicy Łomży. – Latem tumany kurzu, wiosną i jesienią – błoto po pas, a zimą – zaspy. Nareszcie się to skończy – wzdychają z nadzieją.
Na głównej ulicy osiedla wykopy, sterty kostki brukowej, betonowe elementy. Robotnicy budują drogi od podstaw, bo jedno z ładniejszych osiedli domków jednorodzinnych do tej pory miało jedynie drogi gruntowe (tylko dwie dojazdowe uliczki pokryto w ub. roku asfaltem). Mieszkańcy, w dużej mierze przedsiębiorcy, swego czasu zagrozili nawet, że odłączą się od miasta i wrócą do gminy Łomża, jeżeli samorząd nie zbuduje im dróg.
We wrześniu na Krasce rozpoczęły się roboty ziemne i wytyczanie ulic.
– Poszłoby szybciej, ale napotykamy cały czas niespodzianki – wyjaśnia Adam Zaremba, kierownik robót w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunikacyjnego, które realizuje inwestycję. – Plan był niedokładny i okazało się, że tu jest mnóstwo kabli, które teraz musimy przekładać.
Zaremba przypuszcza, że do zimy zdążą z podbudową drogi, aby można było jeździć bez przeszkód.
Inwestycja będzie kosztować 4,6 mln zł, z czego prawie 3 mln zł to fundusze unijne. Budowa układu komunikacyjnego zakończy się latem przyszłego roku.
więcej: Gazeta Współczesna - Droga Kraski do Europy

Gazeta Współczesna - Lżej nie będzie
Projekt uchwały o zwolnieniach podatkowych dla inwestujących w Kolnie został podważony przez skarbnika i prawnika Urzędu Miasta. Dlatego radni nie przyjęli wczoraj uchwały. Autor projektu, radny Zbigniew Twarowski nie krył rozczarowania.
Projekt ulg podatkowych został przedstawiony przez radnego Twarowskiego, poparła go też komisja rozwoju gospodarczego. Zakłada on, że każdy, kto w ramach działalności produkcyjnej lub usługowej utworzy w Kolnie nowe miejsca pracy, będzie mógł liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zwolnienie miałoby przysługiwać od 2006 roku, przez – w zależności od liczby utworzonych miejsc pracy – rok do pięciu lat. Zwolnienie takie mógłby uzyskać ktoś, kto utworzyłby choćby trzy nowe miejsca pracy.
– To pierwsza uchwała, która wskazuje na to, że nasze miasto promuje działalność gospodarczą i chce przyciągnąć inwestorów – przekonywał Twarowski. – Podobne rozwiązania obowiązują m.in. w Białymstoku i Poznaniu.
więcej: Gazeta Współczesna - Lżej nie będzie

Gazeta Współczesna - Dzieci wystarczy
W czasach, gdy wiele wiejskich szkół znika z mapy edukacyjnej regionu, gmina Łomża postanowiła zainwestować w budowę nowej siedziby dla uczniów podstawówki w Wygodzie. – Nie ma nic ważniejszego niż inwestowanie w edukację nowego pokolenia – uważa wójt Kazimierz Dąbkowski.
Nowa szkoła rośnie tuż obok starej, w której dzieci uczyły się od 1937 roku.
– W czasie wojny szkoła służyła Niemcom do składowania zboża – przypomina dzieje placówki Wanda Kuczyńska, dyrektor SP w Wygodzie. – Dzieci wróciły do niej w kwietniu 1945 roku.
Wysłużony budynek nie spełniał już wymogów straży pożarnej i sanepidu, a i warunki do pracy były trudne. Wiele do życzenia pozostawiały łazienki. Mimo wysiłków pracowników szkoły nie dało się poprawić stanu zniszczonych i zawilgoconych ścian. Przeprowadzenie wszystkich remontów zalecanych przez służby kosztowałoby gminę mnóstwo pieniędzy.
Budowę nowej szkoły rozpoczęto jeszcze w wakacje. Widać jej wielkość, bo robotnicy zakończyli już budowę fundamentów. Obok szkoły będzie też nowa sala gimnastyczna. Podczas święta szkoły wmurowano kamień węgielny.
– Pracuję tu od 30 lat i chociaż żal trochę starej szkoły, to bardzo się cieszę, że dzieci i nauczyciele otrzymają lepsze warunki do nauki – mówi Wanda Kuczyńska. – Uczyć się w niej będzie mogło 250 dzieci.
więcej: Gazeta Współczesna - Dzieci wystarczy

Kurier Poranny - Szkoły prymusów
Gimnazjalisto! Rankingi ogólniaków możesz już odłożyć do lamusa. Wczoraj dostaliśmy wyniki nowych matur ze wszystkich przedmiotów we wszystkich szkołach Podlasia. Chcesz zdać dobrze maturę? Wybieraj!
Wiemy już, które szkoły Białegostoku i województwa są najlepsze, a które najgorsze. Średnie wyniki matury z każdego przedmiotu w każdej szkole - to najpewniejszy ranking skuteczności nauczania.
Informacje opublikowała łomżyńska Okręgowa Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej. Dziś omawiamy egzamin pisemny na poziomie podstawowym, bo pisało go najwięcej uczniów na Podlasiu.
Najlepiej wypadły szkoły uchodzące za prestiżowe. W Białymstoku, co było do przewidzenia, wyraźnego lidera nie ma. Można powiedzieć, że III LO lepiej przygotowuje do matury humanistów (uczniowie z ul. Pałacowej najlepiej w mieście wypadli z polskiego), a I LO jest bardziej "ścisłe", jednak różnice między ich wynikami nie są duże. W Łomży ugruntowaną pierwszą pozycję ma zdobywające wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach I LO im. Tadeusza Kościuszki, następną - II LO im. Marii Konopnickiej, ale trzecie miejsce należy już do różnych szkół, w zależności od tego, czy porównujemy wyniki z polskiego, matematyki czy innych przedmiotów.
więcej: Kurier Poranny - Szkoły prymusów

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę