Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Stara kaplica w nowej szacie

Główne zdjęcie
Beata Szczecińska

Kaplicę pw. Grobu Pańskiego, wyremontowaną - i to dosłownie - od podstaw aż po sam szczyt, poświęci w uroczystość Wszystkich Świętych ks. Stanisław Stefanek TChr, biskup ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. Blisko stuletnia budowla w sercu cmentarza katedralnego w Łomży dziesiątki lat czekała na gruntowne odnowienie. Wreszcie odzyskała część dawnego blasku, tak z zewnątrz, jak i w środku. 1 listopada o godz. 10 sprzed bramy głównej przy ul. Kopernika procesja wyruszy ku kaplicy, gdzie ok. 10.45 ks. biskup odprawi Mszę świętą.

Beata Szczecińska
Beata Szczecińska

 
- Remont polegał na osuszeniu fundamentów, wymianie elewacji i położeniu nowego miedzianego dachu - wyjaśnia ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, na terenie której znajduje się licząca ponad 205 lat nekropolia. - Dobudowana została wieżyczka i wstawione zostały nowe drzwi wejściowe. Wewnątrz zawieszono nowe żyrandole, zainstalowano ogrzewanie elektryczne i położono nową kamienną posadzkę. W podziemiach wybudowano 32 krypty grobowe.
Całość prac kosztowała 200 tys. zł, z czego połowę sfinansowało ministerstwo kultury. Remont generalny kaplicy przeprowadziła firma Andrzeja Pasterkiewicza z Ostrołęki, według projektu Przemysława Adamowskiego z Łomży.
Szczególnie zaskakujące zmiany czekają nas w środku. Przede wszystkim, wnętrze nabrało lekkości. Jest jasne, wręcz świetliste, pełne radosnych barw. Bardzo odbiega od potocznych wyobrażeń o kaplicy cmentarnej, szczególnie, gdy pamiętamy przygnębiającą, ponurą szarość sprzed remontu. Pojawił się nowy ołtarz z marmuru, a za nim tabernakulum w kształcie okrągłego bochna chleba. To nawiązanie do chleba eucharystyznego, gdyż po półtora roku prac w kaplicy ponownie odprawiane będą msze św. pogrzebowe. Łomżyńska malarka Anita Flejter odrestaurowała obraz anonimowego twórcy sprzed wojny, przedstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego. To właśnie to dzieło natchnęło ks. proboszcza, aby zasugerować malarce Beacie Szczecińskiej stworzenie "bogatego programu ikonograficznego" (według określenia konserwator zabytków Wiesławy Szymańskiej). Spod pędzla absolwentki warszawskiej ASP wyłoniło się kilkanaście - wartych oddzielnego omówienia - malowideł naściennych o tematyce biblijnej.
Na cmentarzu katedralnym - oprócz ponad 500 unikalnych historycznie nagrobków - to właśnie kaplica pw. Grobu Pańskiego jest jego wyróżniającą się ozdobą. Budowano ją w latach 1910-1914. Pierwotnie była świątynią prawosławną, katolicką stała się po pierwszej wojnie światowej.


Mirosław R. Derewońko 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę