Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

“Nie daj sie smutkowi według baśni Andersena”

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza dzieci i dorosłych 30 maja 2007 roku, o godz. 18.00, do salonu wystawowego przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy malarstwa Krzysztoffa Skaina Maya “Nie daj sie smutkowi według baśni Andersena”. Wystawa będzie czynna do 24 czerwca 2007 roku. Krzysztoff Skain May maluje obrazy i ilustracje książkowe, tworzy scenografie teatralne i koncertowe, zajmuje się aranżacją wnętrz i malarstwem ściennym, projektuje plakaty, okładki płyt i książek, ilustruje i redaguje graficznie gazety. Jako malarz i scenograf kilkakrotnie gościł w Łomży. Miał dwie wystawy indywidualne w naszej Galerii, w 1991 roku prezentował malarstwo, a w 1995 - projekty scenografii. Ponadto trzykrotnie realizował scenografie do przedstawień w łomżyńskim teatrze lalkowym. Były to: “Opowieści Pana Leara” E. Leara (1993 r.) , “Dziejba leśna” B. Leśmiana (1996 r.) oraz “Były sobie świnki trzy” Ł.Stefanowa.

 

Wystawa “Nie daj się smutkowi według baśni Andersena “ - to malarski dialog Krzysztoffa Skaina Maya z pisarstwem Hansa Christiana Andersena. Na wystawie znalazło się 40 obrazów na płótnie i papierze, ilustrujących bardziej i mniej znane utwory duńskiego baśniopisarza. Są wśród nich: Dzielny ołowiany żołnierzyk, Calineczka, Brzydkie kaczątko, Mała Syrenka, Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa Śniegu, Głupi Jaś, Cień, Umarłe dziecko, Pierwiosnek, Dziecięca paplanina, Pod wierzbą, Ole-Zmruż oczko, Wicher przemienia szyldy, Krasnal u kupca i inne. Jest także jeden komiks. Artysta z wielką sympatią odnosi się do twórczości H.Ch. Andersena, wyznając: “... Teraz ja próbuję, po odkryciu użyteczności jego baśni, wypełnić doświadczenie H.Ch.Andersena dosłownie, ponieważ czuję braterstwo mojego malowania z jego pisaniem. Andersen zawsze chciał być uznanym pisarzem, ale nigdy nie chciał być bożym szaleńcem, dobrodusznym i wzruszającym dostarczycielem rozrywki dla małych dzieci i zielonych umysłów. To jest opinia fałszowana przez kulturorządców na rzecz kulturobiorców, bo, aby kasa była większa, promocja musi być ważniejsza od realnych wartości reklamowanych produktów. Patrząc na życie Andersena ma się pewność, że tego nie chciał nigdy, zresztą w jego czasach marketing rynkowy, to także różne od dzisiejszego zjawisko. W późniejszych baśniach widać wyraźnie, jak eksperymentowanie formą, narracją i treścią, modernizuje wszystkie środki wyrazu według baśniowych potrzeb. Staram się o zachowanie podobnych wartości, popierając ich symbolikę w całości, bo od czasu, gdy baśnie poznałem, to mnie zauroczyły i się w nich zakochałem. Dlatego też nie daję się smutkowi - według baśni Andersena”.

Grzegorz Gwizdon
pon, 28 maja 2007 16:14
Data ostatniej edycji: cz, 31 maja 2007 17:08:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę