Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Sterylizacja psa - na czym polega?

Zabiegi sterylizacji psów i suczek stosowane są przede wszystkim w celu ograniczenia liczby niechcianych szczeniąt. Niemniej jednak sterylizacja ma jeszcze szereg innych zalet zdrowotnych, dla których warto podjąć decyzję o jej wykonaniu. W przypadku suk zabieg sterylizacji oprócz uniknięcia niechcianego potomstwa pomaga zapobiegać możliwości występowania ciąży urojonej, która często jest przyczyną złego samopoczucia suki i infekcji macicy. Ponadto eliminuje możliwość wystąpienia ropomacicza i nowotworów narządów rodnych lub gruczołu mlekowego.W przypadku samców natomiast kastracja zapobiega nowotworom układu płciowego i schorzeniom prostaty. Na czym, jednakże polega zabieg sterylizacji psa i suki?I czy jest on bezpieczny?

Kastracja czy sterylizacja  

Termin sterylizacji i kastracji jest dosyć często błędnie stosowany jako zamiennik, a są to dwa kompletnie różne zabiegi chirurgiczne.

Sterylizacja samic jest zabiegiem, w którym lekarz weterynarii przecina lub podwiązuje jajowody bez ich usuwania. I bez usuwania jajników oraz macicy Kastracja natomiast określana mianem owariohisterektomii polega na całkowitym usunięciu jajników wraz z macicą.   

W przypadku samców sterylizacja jest zabiegiem, w którym przecięciu poddaje się nasieniowody. Nie są one poddawane usunięciu podobnie jak jądra. W przypadku kastracji natomiast lekarz weterynarii całkowicie usuwa jądra wraz z moszną.  

Kastracja jest zabiegiem znacznie mocniej rozbudowanym i co istotne wiąże się z nieodwracalną bezpłodnością i zanikiem popędu płciowego.  

Sterylizacja psa czy suki pomimo powszechnie stosowanego pojęcia sterylizacji tak naprawdę jest najczęściej zabiegiem kastracji. Lekarze weterynarii częściej stosują tę metodę. Głównie z uwagi na fakt, że jest to praktyka medyczna, która niesie ze sobą więcej korzyści zdrowotnych dla “braci mniejszych”.    

Zdjęcie 2.jpg

Przygotowania przed zabiegiem  

Celem ograniczenia ryzyka wystąpienia wymiotów lub zachłystowego zapalenia płuc na 12- 18 godzin przed planowanym zabiegiem pies czy sunia nie powinny przyjmować żadnych pokarmów. Natomiast przez okres trzech godzin przed samą operacją nawet wody.  

Przebieg zabiegu u suni  

Przed zabiegiem lekarz wykonuje podstawowe badania, w tym również krwi, a następnie podaje znieczulenie. W zależności od stanu zdrowia psa i wyposażenia lecznicy może to być:

  • Znieczulenie całkowite dożylne. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa bólu, a jego świadomość jest czasowo wyłączona.

  • Znieczulenie wziewne, które umożliwia precyzyjne dawkowanie anestetyku. I jako innowacyjne oraz obecnie uznawane za najbezpieczniejszą metodę, stosowane przede wszystkim w przypadku zwierząt obarczonych zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń parametrów życiowych.

  • I znieczulenie mieszane.   

Zdjęcie 3.jpg

Po podaniu leków anestezjologicznych lekarz przygotowuje pole operacyjne przez wygolenie brzucha. Po czym odkaża operowaną powierzchnię, a następnie dokonuje nacięcia powłok brzusznych. Usuwa oba jajniki i macicę. Operacja kończy się zszyciem powłok brzusznych i podaniem leków wybudzających z narkozy.  

Przebieg zabiegu u samców  

W przypadku samców po wygoleniu i zdezynfekowaniu terenu operowanego lekarz w pierwszej kolejności wykonuje cięcie i podwiązuje tętnicę jądrową. W następnych krokach jądra i najądrza przemieszczane są do przodu, a powrózki nasienne i naczynia krwionośne podwiązywane. Natomiast w końcowym etapie lekarz usuwa jądra i mosznę. I kończy zabieg ostrożnym zszyciem rany oraz odłączeniem znieczulenia.  

Kastracja/sterylizacja a bezpieczeństwo czworonoga  

Zabiegi sterylizacji i kastracji psów należą do bezpiecznych i powszechnie stosowanych procedur medycznych. Wykonywane przez doświadczonych lekarzy weterynarii z zastosowaniem najnowszych środków znieczulających i technik weterynaryjnych całkowicie minimalizują ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań po operacji.  

Ponadto zabieg kastracji oprócz zapobiegania możliwości niechcianego rozmnażania zwierząt i korzyści zdrowotnych dla nich ogranicza niepożądane zachowania ukochanych pupili związane z popędem płciowym.  

Niemniej jednak każda decyzja o zabiegu sterylizacji lub kastracji zawsze powinna być poprzedzona konsultacją weterynaryjną. Ponieważ tylko doświadczony lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia psa, jego wiek, ogólną kondycję i sytuację pomoże podjąć najlepszą decyzję co do wyboru zabiegu. 

tekst płatny

JJS
cz, 03 października 2024 15:25
Data ostatniej edycji: cz, 03 października 2024 15:27:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę