Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Co zamiast studiów – gdzie się uczyć, aby szybko wejść na rynek pracy?

Nie każdy musi skończyć studia wyższe, żeby zdobyć wykształcenie w interesującym go kierunku. Dobry zawód można zdobyć dość szybko, wybierając alternatywne sposoby kształcenia, np. szkoły policealne, szkoły medyczne czy kursy jednoroczne.

Wiele osób, kończąc szkołę średnią, ma dylemat gdzie i jak dalej się kształcić. Część idzie na studia, a oferta uniwersytetów, politechnik, a także prywatnych szkół wyższych jest naprawdę szeroka. Nie każdy jednak musi kończyć najwyższy szczebel edukacji. Istnieje wiele alternatyw dla studiów. Kiedyś, zawodu można było uczyć się w szkołach zawodowych, które później niemal całkowicie zniknęły z edukacyjnej mapy kraju. Od niedawna, kształcenie zawodowe powróciło do łask i dziś istnieje wiele szkół o takim profilu. A ciekawy zawód, zgodny z zainteresowaniami, można zdobyć dość szybko, bo w rok albo 2 lata, w zależności od wybranej opcji kształcenia. Zatem gdzie można się uczyć – co zamiast studiów?

Alternatywy dla studiów

Wielu absolwentów szkół średnich zastanawia się co wybrać zamiast studiów. Obecnie oferta edukacyjna jest naprawdę szeroka i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, tzn. dostosowanego do swoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Czego się uczyć zamiast studiów? Można rozpocząć naukę m.in. w szkołach policealnych (nauka roczna lub dwuletnia), na kursach jednorocznych, a także w szkołach medycznych.

Czym są szkoły policealne?

Są to szkoły, w których nauka trwa rok lub dwa lata w zależności od wybranego kierunku. Do takiej szkoły zapisać się może każdy, kto ukończył szkołę średnią (liceum lub technikum) – nie jest wymagane zdanie matury. Do nauki przystąpić można po ukończeniu 3 lat liceum, 4 lat technikum lub po ukończeniu liceum dla dorosłych.

Aby zostać słuchaczem, wystarczy wypełnić formularz rejestracji online, lub osobiście udać się do najbliższego sekretariatu szkoły.

Nauka w szkole policealnej to gwarancja zdobycia praktycznej wiedzy i pożądanego na rynku pracy zawodu. Jest to świetna alternatywa dla studiów. Wszystkie kierunki są opracowywane tak, by odpowiadać na realne potrzeby pracodawców. Po ukończeniu kursów można szybko znaleźć zatrudnienie.

Podczas nauki otrzymuje się legitymację oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u. Po ukończeniu kursu słuchacz dostaje świadectwo na druku MEN uznawane przez instytucje polskie i europejskie oraz certyfikat szkoły.

Kierunki dostępne w ramach szkół policealnych to: florysta, technik archiwista, technik BHP, technik informatyk, technik rachunkowości, technik administracji, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik usług kosmetycznych, technik usług pocztowych i finansowych, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun w domu opieki społecznej, opiekunka środowiskowa, opiekun osoby starszej.

Więcej informacji na temat szkół policealnych można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne.

Co to jest kształcenie jednoroczne?

Kształcenie jednoroczne to kolejna dobra alternatywa dla studiów. Obejmuje jednoroczne kursy dające możliwość zdobycia nowych kompetencji zawodowych w 10 miesięcy. Na kursy może zapisać się każdy po ukończeniu 18 roku życia. Na niektórych kierunkach (np. agent celny/rejestratorka medyczna) wymagane jest wykształcenie średnie, ale bez zdanej matury. Zapisu można dokonać online, wypełniając formularz rejestracyjny.

Programy nauczania są opracowane tak, by słuchacze zdobyli możliwie najbardziej aktualną i potrzebną na rynku pracy wiedzę. Zajęcia prowadzą wykładowcy na co dzień praktykujący w swoich dziedzinach, zatem nauka ma charakter praktyczny.

Po ukończeniu nauki otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN.

Kierunki dostępne w ramach kształcenia jednorocznego to: agent celny, dekorator wnętrz, aranżacja ogrodów, grafika komputerowa, instruktor ds. terapii uzależnień, konsultant ds. dietetyki, rejestratorka medyczna, manikiurzystka, pedikiurzystka, podologia, trener personalny z elementami fitness, wizażystka/stylistka, transport i logistyka, rachunkowość i finanse oraz bezpieczeństwo teleinformatyczne.

Szczegółowe informacje o kształceniu jednorocznym znajdują się na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne.

A może szkoła medyczna?

Można się w niej nauczyć zawodu związanego z opieką, rehabilitacją i polepszaniem jakości życia osób chorych. Słuchaczem może zostać każdy, kto ukończył szkołę średnią, także bez zdawania matury. Zapisów można dokonać online, wypełniając formularz rejestracyjny.

Kierunki oferowane przez szkoły medyczne to np.: opiekun medyczny czy technik masażysta.

Więcej na temat szkół medycznych na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne.

tekst płatny

JJS
cz, 24 października 2019 16:32
Data ostatniej edycji: pt, 25 października 2019 08:13:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę