W muzealnej kolekcji neolitycznych narzędzi gospodarczych, sprzed ok. 6 - 4 tysięcy lat, znalezionych w okolicach Łomży, są motyki z poroży jelenia i łosia. Różnej wielkości i kształtu, co zależało od dostępnego wówczas surowca, a w rezultacie pełniło odpowiednie do trwałości funkcje podstawowe lub pomocnicze. Otwory na stylisko wiercono okrągłe albo - jak w tym przypadku - podłużne. Prezentowany okaz mógł służyć jako kopaczka do spulchniania ziemi pod siew, choć w razie potrzeby mógł pewnie przydać się także do obrony… Jest interesujący jeszcze z jednego powodu: posiada kilka tajemniczych, podwójnie ciętych ukośnych znaków. Skoro są tej samej głębokości i zgrupowane w jednym miejscu, wskazywałoby to na przemyślane, intencjonalne wykonanie… czyżby właściciel postanowił oznaczać ilość sezonów, w których narzędzie było sprawne ?
W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
- Analityki ruchu na naszych serwisach
- Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
- Personalizowania reklam
- Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.
Lista Zaufanych Partnerów
Wyrażam zgodę