Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 LISTOPADA:


- Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-08c.php3
=
Święty Grzegorz z Einsiedeln (+996)
=
Święty Willehad z Bremy (+789)
=
Święty Wiomad z Trèves (+790)
=
patrz poniżej

Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)
Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)
Święty Willehad z Bremy (+789)
Święty Willehad z Bremy (+789)

======

Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)

               Urodził się około 1065 r. Gdy miał pięć lat oddano go do klasztoru Mont-St.-Quentin, niedaleko Péronne. W dwudziestym piątym roku życia otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce po nich został opatem benedyktyńskim w Nogent-sous-Coucy, gdzie odnowił życie zakonne. Biskupi zebrani w r. 1104 na synodzie w Troyes przymusili go do objęcia stolicy w Amiens. Zasiadając na niej, Godfryd okazał się zdecydowanym zwolennikiem reform kościelnych. Stanął też w obronie ludu i w walce o swobody miejskie opowiedział się po stronie mieszczan. Zniechęcony po przegranej, usunął się w listopadzie 1114 r. do Wielkiej Kartuzji (La Grande-Chartreuse) pod Grenoble, ale wezwany w trzy miesiące później przez biskupów zebranych na synodzie w Beauvais, wrócił do diecezji. Zorganizował tam jeszcze synod, wziął udział w synodzie w Châlons, potem udał się do Reims. Wracając zachorował i 8 listopada 1115 r. zmarł w opactwie St.-Crépin w Soissons. Tam też został pochowany i rychło otoczony czcią. W księgach liturgicznych pojawił się jednak dopiero w XVI stuleciu.

======

Święty Grzegorz z Einsiedeln (+996)

                Był Anglosasem. Pochodził  z Anglii. Odbył pielgrzymkę do Rzymu i wstąpił tam do Benedyktyńskiego klasztoru na wzgórzu Celio w wiecznym mieście. Chciał powrócić do Anglii, ale w 949 roku udał się do Einsiedeln, w Szwajcarii i wstąpił do tamtejszego klasztoru benedyktyńskiego. Został wybrany tam opatem i je donowił. Najprawdopodobniej już nigdy nie wrócił do swojej rodzinnej wyspy.

======

Święty Willehad z Bremy (+789)

                     Urodził się około 745 r. w Northumbrii. Wykształcenie zdobył zapewne w Yorku. Około 767 r. przybył do Fryzów, wśród których zdobył sobie poważanie, ale też przeżył wiele niebezpieczeństw. Z poruczenia Karola Wielkiego od 780 r. działał nad Dolną Wezerą, w okręgu Wigmodi, ale gdy w 782 r. wybuchło powstanie Sasów, zmuszony był ratować się ucieczką. Jako pielgrzym udał się wtedy do Rzymu, a potem przez dwa lata wiódł życie mnisze w Echternach. Po chrzcie Widukinda (785) powrócił na swój dawny teren misyjny, który się powiększył o ziemie między ujściem Wezery i rzeki Ems. Na ten też czas przypadają początki tamtejszej organizacji kościelnej, której ośrodkiem stała się Brema. W lipcu 787 otrzymał sakrę i został biskupem misyjnym. Jako taki konsekrował w 789 r. katedrę bremeńską. Formalnego ustanowienia diecezji (805) już nie dożył. Zmarł 8 listopada 789 r. w Blexen. Jego aktywność, pobożność, wiedza i asceza sprawiły, że wspominano go jako świętego. Biskup Oskar zarządził w 860 r. przeniesienie jego szczątków do nowej katedry w Bremie. Spoczywały tam aż po reformację, w czasie której zaginęły. Wspomnienie obchodzono 8 (tak w Martyrologium Rzymskim), 16 lub 27 listopada, a także 13 lipca.

======

Święty Wiomad z Trèves (+790)

                            Nazywany jest również Wiomag lub Weomad. Był opatem w benedyktyńskim klasztorze w Mettlach i biskupem w Trier, w Niemczech około 750 roku. Przyjaźnił się z Karolem Wielkim.

 

 

S. Stefania OSB
cz, 08 listopada 2018 08:50
Data ostatniej edycji: nie, 13 listopada 2022 10:44:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę