Biuletyn nr 99
Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru naszego Biuletynu.
Biuletyn 98
Zapraszamy Państwa do lektury 98 numeru Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym.
Biuletyn informacyjnu Nr 87
Powoli, a jednak. .. zbliża się wiosna. Jeszcze kilka tygodni, a będzie ciepło, miło, zielono ... Coraz bliżej też Święta wielkanocne, święta Wielkiej Nadziei. Święta te przypominają nam o wielkim bólu i żalu, a jednocześnie niosą szansę radości i przezwyciężenia smutku, zła. To taki obraz życie każdego człowieka: tyle trudnych, smutnych, a czasem nawet bolesnych chwil i tylko gdzieś tam, czasem bliżej, a czasem dalej - przebłysk nadziei, że jednak dam radę, że przejdę to, że jeszcze czeka mnie coś dobrego.
Rehabilitacja po mastektomii - ćwiczenia po operacji amputacji piersi
Rehabilitacja po mastektomii jest jedynym sposobem na odzyskanie pełnej sprawności fizycznej i równowagi psychicznej. Celem rehabilitacji jest poprawa kondycji i ogólnego samopoczucia pacjentki. Jednak tylko świadoma i poprawna fizjoterapia pozwoli powrócić pacjentce do zdrowia. Sprawdź, na czym polega rehabilitacja po mastektomii i jak żyć po usunięciu piersi.
Pakiet onkologiczny - przydatne informacje
1. Pakiet onkologiczny i szybka terapia onkologiczna - co to? Pakiet onkologiczny to przepisy pozwalające wdrożyć szybką terapię onkologiczną, mającą na celu sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. Szybka terapia onkologiczna jest przeznaczona dla pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne). Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w dostępie do leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Decyzję o podjęciu leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej - na podstawie wyników badań pacjenta - podejmuje lekarz.
Znaczenie prostych badań profilaktycznych we wczesnym wykrywaniu
Wiadomo powszechnie, że wczesne wykrycie nowotworu pozwala nie tylko, co najważniejsze, na większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, ale także na uniknięcie okaleczających zabiegów.
„ Nie śmierci się boimy, lecz myśli o śmierci.”
Seneka Mgr Danuta Longić, psycholog z Poradni Psychoonkolgii Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie porusza trudne tematy śmierci i umierania. Nie łatwo jest się z nimi zmierzyć nie tylko pacjentom terminalnym, ale i każdemu, kto pokonał lub jest w trakcie leczenia raka. Autorka, nawiązując do swojej praktyki psychologa klinicznego, w niezwykle interesującym artykule pokazuje, że życie w cieniu śmierci może być cennym doświadczeniem, najbardziej wartościowym okresem naszej egzystencji.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Przychodnia Onkologiczna - Łomża, Szpital Wojewódzki, al. Piłsudskiego 11, ,,I"piętro, tel. 864733375, 4733392, 473 33 44, 4733383 czynna codziennie od 8.00 do 15.00. Rejestracja 7.30 - 15.00, tel. 473 33 75 we wtorki od 8.00 do 18.00
KALENDARIUM
KALENDARIUM MARZEC 7 • godz. 17.00 - spotkanie otwarte członkiń i sympatyków Stowarzyszenia - Szpital Wojewódzki w Łomży, Al. Piłsudskiego 11, sala konferencyjna, II piętro
Biuletyn informacyjnu Nr 86
Grudzień - najmilszy miesiąc roku. Chociaż dni są naj- krótsze, chociaż szybko robi się ciemno - ten miesiąc daje tyle radości! Mikołajki - taki krótki wstęp, a potem to, na co najbardziej czekamy - Boże Narodzenie. Na koniec Sylwester... i już możemy zmienić kalendarz.
Samokontrola piersi
Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej z Nas. Aby dbać o siebie, nie musimy jednak koniecznie, co miesiąc chodzić do ginekologa, wielokrotnie poddawać się badaniom. Możemy same regularnie oglądać i badać własne piersi. Musimy zdać sobie sprawę, jak dużo zależy od nas i jak ważna jest profilaktyczna troska o zdrowie.
Leczenie raka : postęp w walce z nowotworem
Wczesne rozpoznanie nowotworów i szybkie leczenie raka to tajemnica sukcesu w walce z chorobą nowotworową, która dziś przestała oznaczać nieodwracalny wyrok losu. Coraz więcej nowotworów można całkowicie wyleczyć. Poznaj najnowsze metody walki z rakiem. Prawdopodobnie nigdy nie doczekamy się leku na raka.
KALENDARIUM
GRUDZIEŃ 7 - spotkanie wigilijne członkiń i przyjaciół Stowarzyszenia - Centrum Katolickie, Łomża, ul. Zawadzka 55:
Biuletyn Nr.85
Wreszcie - po gorącym i suchym wakacyjnym miesiącu doczekaliśmy się tak potrzebnego deszczu. Niestety, skończyły się również wakacje - dla wszystkich uczniów, tych młodszych i starszych. Większość dzieci cieszy się ze spotkania z rówieśnikami, z panią, z nowych zabaw, trochę mniej z czytania i pisania. Starsi uczniowie nie są już tak zadowoleni, ale, niestety, taka kolej losu - trzeba wrócić do zajęć i do pracy.
I co dalej?
Dalej? Wracamy do naszej systematycznej pracy!
MŁODE KOBIETY CHORE NA RAKA PIERSI
Rzadko poruszany temat odrębności diagnostyki i leczenia raka piersi u młodych kobiet porusza dr n. med. Barbara Radecka, zastępca ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii. Ośrodek, w którym pracuje, realizuje wszystkie standardowe technologie medyczne w leczeniu raka piersi zarówno w odniesieniu do leczenia miejscowego jak i systemowego. Placówka uczestniczy w wielu międzynarodowych badaniach klinicznych. Funkcjonuje tu także Poradnia Genetyczna. Leczenie raka piersi jest realizowane w oparciu o decyzje wielospecjalistycznego zespołu. Chore korzystają z rehabilitacji i wsparcia psychologa.
WIARA NIESIE ZE SOBĄ WYLECZENIE
Marita Rusin - lekarz chorób wewnętrznych, specjalista onkologii klinicznej i chemioterapii nowotworów. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Laureatka Plebiscytu Eskulap 2001 w kategorii lekarz specjalista w Wielkopolsce.
ODZYSKAĆ KOBIECOŚĆ
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Zapada na niego około 16 000 Polek rocznie. Niestety, wciąż często koniecznością staje się mastektomia - operacja ratująca życie, ale okaleczająca i ciało i duszę. Na pytania o dostępne metody rekonstrukcji piersi odpowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki - specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Ukończył szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie, na których zdobył nowe doświadczenia i poznał innowacyjne rozwiązania w medycynie. Od ponad 20 lat prowadzi własną praktykę lekarską. Ekspert programu "Sekrety lekarzy" emitowanego aktualnie w TVN Style.
KALENDARIUM
WRZESIEŃ 4 • godz. 17.00 - spotkanie otwarte członkiń i sympatyków Stowarzyszenia - Szpital Wojewódzki w Łomży, Al. Piłsudskiego 11, sala konferencyjna, II piętro PAŹDZIERNIK