Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Stanisław Modzelewski

Artysta – plecionkarz

Wyroby z wikliny, korzeni i słomy spełniały w gospodarstwie różne praktyczne funkcje – były też przedmiotem handlu. Należały do nich: słomiane beczki na zboże i kaszę, kosze na ziemniaki wykonywane z wikliny oraz podobnej formy ale różnej wielkości kosze na grzyby, jagody, dzbanki i talerze, siedziska do krzeseł, ule, miarki itp. Dużego nakładu pracy i precyzyjnego wykonania wymagają wszystkie formy przeznaczone na produkty sypkie. Wykonane wyłącznie z korzeni sosny i jałowca stanowią przykład wyrobienia artystycznego i dużego doświadczenia. Odmienne kształty posiadają kosze plecione ze słomy, gładkie lub z guzami. Do nich należą naczynia, nazywane na Kurpiach „solnionki” lub „słonionki”, o znacznej wysokości, przeznaczone do przechowywania zboża. Podobne przedmioty wytwarzano w Jankowie Młodzianowie. Pan Stanisław Modzelewski jest jednym z największych artystów w tej dziedzinie. Urodzony w Jankowie Młodzianowie w 1933r., podstaw rzemiosła nauczył się od dziadka, pomagając przy wyplataniu naczyń na zboże. Surowcem, którego używa Pan Stanisław jest słoma żytnia (po odcięciu kłosów) czyszczona na specjalnych grabiach i paski wikliny otrzymywane z witek przeciągniętych przez urządzenie wykonane własnoręcznie. Pan Stanisław Modzelewski używa różnych technik stosowanych w plecionkarstwie m.in: → osnowę z wałka słomy łączy płaskimi i cienkimi paskami wikliny, które ujmują górny wałek słomy z dolnym paskiem okręcającym poprzedni wałek. Technika ta i zastosowanie dwóch różnych surowców daje ciekawy efekt plastyczny, → spiralnie biegnące wałki słomy łączone są za pomocą słomianych, pojedynczych powrósełek, które skręca się na zewnętrznej stronie naczynia w formie pętli, tworzących bardzo dekoracyjne „guzy”. Umiejętności swoje przekazywał młodzieży szkolnej z Nowogrodu i Sławca w ramach zajęć Szkoły Tradycji organizowanych w Miejsko-Gminnym Ośrodeku Kultury w latach 1996-2000. Wiele przedmiotów wychodzących spod zręcznych rąk Pana Stanisława, odznacza się oryginalnością i wielkim wyczuciem formy. Swoje prace wystawiał wielokrotnie podczas imprez folklorystycznych w Warszawie, Poznaniu, a nawet za granicą choćby na Litwie i we Francji. Otrzymał wiele nagród i dyplomów m.in. Zasłużony Działacz Kultury- Ministra Kultury i Sztuki Rzeczpospolitej Polskiej, I miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Sztuki Ludowej w dziedzinie plecionkarstwa. Lilia Estkowska
Głos Nowogrodzki
pon, 14 marca 2005 19:48
Data ostatniej edycji: pt, 17 października 2008 09:23:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę