Jerzy Jastrzębski "Bursztyn w dorzeczu Narwi"
Praca ma charakter dobrze udokumentowanego opracowania syntetyzującego rozproszone wiadomości w piśmiennictwie znanym i nieznanym, własne spostrzeżenia autora i opis na podstawie kolekcji zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego wyrobów i narzędzi do eksploatacji i obróbki bursztynu..
Praca obejmuje następujące zagadnienia dotyczące bursztynu na Kurpiowszczyźnie: tytułem wstępu autor przedstawił krótki zarys geologii plejstocenu dorzecza Narwi, którego osady stanowią medium dla przeniesionego z osadów starszych bursztynu. Poruszył również geomorfologię i tworzenie się w holocenie krajobrazu. Po raz pierwszy omówił wyroby archeologiczne z omawianego terenu od mezolitu począwszy. Główny trzon pracy stanowi rozwój poszukiwań bursztynu, sposoby jego eksploatacji, wskazanie kopalń, wydobytego surowca, a także uzyskiwanych zysków – w układzie chronologicznym. Drugi główny problem, który został w pełni omówiony to obróbka bursztynu, zarówno od strony stosowanych metod jak i przedstawienia typowych dla Kurpiowszczyzny ozdób i innych wyrobów. Ludowe nazewnictwo, które z dorzecza Narwi przeszło do literatury przedmiotu i niektóre obrzędy dopełniają monograficznego opracowania bursztynu w dorzeczu Narwi.
Fragment opinii - prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, Kierownika Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN w Warszawie