Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Śpiewają dla Niepodległej Polski

- Organizujemy konkurs, aby przypomnieć młodym ludziom, takim jak my, że w czasie wojny jest inaczej niż teraz: strach o życie, zagrożenie, głód i nędza – mówi 13-letnia Roksana Zakrzewska z Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Drozdowie, gdzie przez 6 godzin odbywał się VII Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. - Chcemy, żeby nasze pokolenie zapamiętało, komu zawdzięczamy niepodległość i wolność: żołnierzom, którzy dla nas oddali w walce życie... W patriotycznej rywalizacji wokalnej brało udział 38 wykonawców: 26 solistów i 12 zespołów z 15 szkół podstawowych z Łomży, gminy Piątnica i powiatu łomżyńskiego. Jury najwyżej oceniło ex aequo: Oliwię Szmitko (SP Jedwabne) i Wiktorię Mańko (SP 1 w Łomży).

- Konkurs organizujemy we współpracy z Wójtem Gminy Piątnica, Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Zambrowie, parafią rzymsko-katolicką pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie i Muzeum Przyrody w Drozdowie, stąd w jury obecność ks. proboszcza Aleksandra Suchockiego, historyka z muzeum Marcina Rydzewskiego i Krzysztofa Witkowskiego, dyrektora PSM i przewodniczącego komisji konkursowej – wyjaśnia Bogusława Piasecka, pomysłodawczyni konkursu i nauczycielka muzyki. - Do pomysłu przychyliła się Rada Pedagogiczna z ówczesną dyrektor Ireną Przybylak, ale tę inicjatywę rozwinęła dyrektor Marzena Magdziak. Konkursem upamiętniamy i czcimy w radosny sposób międzyszkolne obchody Święta Niepodległości. Historię opowiadamy tu przy pomocy wielu znanych piosenek z czasu powstań narodowych, Bitwy Warszawskiej, wojen światowych i okresu po roku 1945, do którego nawiązują utwory cyklu Panny Wyklęte i Morowe Panny. Dzieci wybrały piosenki w starszych lub nowoczesnych aranżacjach, lecz coraz chętniej sięgają po nowsze utwory. Ks. Suchocki doceniał rosnący z roku na rok poziom wykonawczy, a historyk zachęcał do szukania utworów, związanych z historią lokalną, mogącą dotyczyć Łomży, Wizny, Nowogrodu. Konkurs ma rangę powiatowego i patronaty: starosty łomżyńskiego i wójta gminy Piątnica. Wicestarosta Maria Dziekońska podkreśliła ważność konkursu, za wójt Artur Wierzbowski gratulował idei i organizacji. Spełniło się coroczne marzenie Nikoli Kotowskiej, ażeby zaśpiewać „Noc”. Towarzyszył jej kolega Dawid Baranowski, jak Dariusz Malejonek Ani Brachaczek na albumie „Panny Wyklęte” z 2013 r. 

 

Uwierz, Polsko – tylko w co?

Wiktoria Mańko zaśpiewała „Warszawo ma”, słynną z 1. filmu po wojnie „Zakazane piosenki” i z interpretacji Stanisławy Celińskiej na Stadionie Narodowym. „Przez mur przekradam się i biegnę tu jak zgoniony pies” - słowa znów gorzko zabrzmiały, przypominając o Zagładzie Żydów, łapankach cywilów przez gestapo i wywózkach milionów ludzi do obozów koncentracyjnych, jak Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu... Dzieci ze szkoły drozdowskiej pomiędzy występami mówiły o masowej jak w przemyśle technologii mordowania: spędzania ofiar do komór na kąpiel, gdzie zamiast wody z prysznica wpuszczano ludobójczy gaz... Oliwia Szmitko wykonała „Uwierz, Polsko”, której frazy śpiewała publiczność. „Moja Ojczyzna to mój dom, którego strzeże ojciec, matka”, ale też bolesna historia i pamięć o bohaterach niezłomnych. Po utwór sięgnęli uczniowie z SP w Drozdowie. Ale w co ma Polska uwierzyć?, to pytanie do 5-klasistów. Zdaniem Wojciecha Charubina, w walce ważna jest wiara i nadzieja żołnierza. - Musieli wierzyć, że Polska odzyska wolność, ziemię i bogactwa, po jakie sięgnęli zaborcy: Rosja, Austria i Prusy, a potem okupanci: Rosja i Niemcy – przypomina rok 1795 oraz 1939. Zdaniem Eweliny Nikonowicz, walczącym zależało także na tym, aby w polskich szkołach można było nauczać w ojczystym języku. Zuzanna Charubin uważa, że żołnierze widzieli cierpienia rodaków, potrzebna więc była wiara, że Polska będzie silniejsza rządem i armią, zdoła się obronić. Arek Rybiński wskazuje na aspekt ostrzeżenia: Polacy winni pamiętać, jak skomplikowane i trudne było życie podczas wojny, by przeżyć. Przy Sofii di Stefano i Amelii Cieśnickiej mówią, że doceniają dach nad głową, szkołę, sklepy, ale ładne ubrania, buty i sprzęt nie zastąpią świadomości.   

Budzić przez piosenki ciekawość historyczną

- Ważną ideą konkursu jest upowszechnianie piosenki patriotycznej i wiedzy historycznej – mówi Pani Piasecka. - W konkursie dominują występy solistów, lecz zależało nam, aby nawet osoby nieco słabsze wokalnie mogły się rozśpiewywać i budzić poprzez pieśni i piosenki ciekawość historyczną i miłość do Ojczyzny. Nie tylko miejsca, wyróżnienia i poziom artystyczny wykonawców się liczą, ale trzeba docenić też udział i chęć poznawania historii własnej Ojczyzny, wyśpiewanej w piosence.

Na popularności konkursu korzysta Witold Lutosławski (1913 – 1994), wielki muzyk, kompozytor i patriota rodu ziemiańskiego Lutosławskich, mającego dwór i posiadłość w Drozdowie koło Łomży.

 

Mirosław R. Derewońko 

 

Wyniki konkursu 

 

Soliści w kategorii klas IV - VIII

1. Oliwia Szmitko – Uwierz, Polsko - SP Jedwabne

1. Wiktoria Mańko - Ojczyzna – SP 1 Łomża

2. Kacper Sejnowski - Biały krzyż - ZSP Piątnica

3. Wiktoria Cieśnicka - Modlitwa katyńska - SP Drozdowo

wyróżnienia - Łukasz Sobczyńki (SP Piątnica), Sofia di Stefano (SP Drozdowo), Weronika Szumowska (SP Dobrzyjałowo), Zuzanna Skopek (SP Piątnica)

Zespoły w kategorii klas IV - VIII

2. SP Drozdowo – Uwierz, Polsko

3. SP Kisielnica - Głodni niepodległości

wyróżnienie - duet SP Rakowo - Boginie

Soliści w kategorii klas I - III 

1. Anna Przybylska - Szkoły Katolickie w Łomży - O mojej Ojczyźnie

2. Aleksander Szymański – SP 4 Łomża - Warszawo ma

3. Aleksandra Skopek - SP Kupiski - Co to jest niepodległość

wyróżnienia: Pola Janowska, Jan Piasecki (oboje SP Piątnica), Oliwia Winiarek (SP Jeziorko), Alicja Wierzbowska (SP Puchały)

Zespoły w kategorii klas I - III 

1. SP Kisielnica - Myślimy o Polsce

2. SP Wygoda - To nasza Ojczyzna

3. SP Drozdowo - Mówię o Tobie dobrze.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę