Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dni ziół narwiańskich w Drozdowie

Zmienna pogoda utrudniała, ale nie uniemożliwiła odbycie się dorocznych „Dni ziół narwiańskich” w drozdowskim muzeum. Na niedzielną imprezę, promującą zdrowy styl życia i szersze wykorzystywanie produktów ziołowych w lecznictwie i nie tylko, złożyły się część wykładowa, różnorodne warsztaty i działania poradniczo-edukacyjne. Finałem był koncert muzyki hiszpańskiej „Muzyczna fiesta – od Andaluzji po Drozdowo!” w wykonaniu Stachura Mirecki Trio.

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie od roku 2016 organizuje doroczną imprezę poświęconą ziołom. Początkowo miała ona typowo edukacyjny, wykładowo-warsztatowy charakter, ale już od kilku lat „Dni ziół narwiańskich” zostały wzbogacone o familijną część festynową, adresowaną do szerszego grona uczestników w różnym wieku. Przelotne opady i silny wiatr utrudniały tegoroczną edycję, ale nie zdołały jej przeszkodzić. Aura nie odstraszyła też uczestników, chcących poszerzyć swą wiedzę na temat ziół, uczestniczyć w warsztatach, konkursach i różnorodnych zajęciach plastycznych oraz przyjemnie spędzić czas z rodziną, nierzadko z dziećmi i z wnukami, w pięknym drozdowskim parku.

Część wykładowa objęła cztery prelekcje. Dr hab. Sylwia Chojnowska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Akademii Łomżyńskiej, przybliżyła zebranym czym są adaptogeny i kiedy warto je stosować. Dr Patrycja Mościcka z Zakładu Kosmetologii Akademii Łomżyńskiej wygłosiła prelekcję „Źródła urody z przyrody. Zastosowanie ziół w pielęgnacji cery trądzikowej”, a dr Mirosław Angielczyk (Ziołowy Zakątek Koryciny) „Mniej powszechna wiedza na temat ziół”. Nie zabrakło też wystąpienia kustosz Teresy Grużewskiej z drozdowskiego muzeum, wielkiej znawczyni ziół  i zwolenniczki ich wykorzystywania w codziennym życiu, która przygotowała wykład „Poznajmy nasze rodzime bodziszki”.

- Gdybyśmy chcieli przyporządkować dla Łomży jakąś roślinę, to myślę, że bodziszek łąkowy pasuje do tego jak najbardziej - mówi Teresa Grużewska. - Zmieniła się powierzchnia jego występowania ze względu na różne działania przy ulicy Zjazd, ale tam jest jego królestwo i kwitnie on na niebiesko u podnóża hotelu Gromada. Ma on największe kwiaty i jest to roślina lecznicza.

Śliczna, przepiękna i mało znana. Ma przede wszystkim działanie przeciwkrwotoczne, ale też jest wykorzystywana przy różnych sytuacjach zapalnych w jelitach czy przy chorobach kobiecych. 

Nie jest jednak wskazana przy stanie błogosławionym i nie można podawać jej dzieciom do 12 miesięcy, ale w innych przypadkach są opracowane dawki terapeutyczne, zostały przebadane przez doktora Różańskiego i można podawać je już dzieciom nieco starszym.

Rodzinny festyn ziołowy obejmował różne atrakcje, w tym warsztaty plastyczne, pszczelarskie, samodzielnego przygotowywania i wykonywania różnych produktów i naturalnych kosmetyków na bazie wosku sojowego, ziół i różnych olejków oraz kwiatowych bukietów i wianków. 

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też analiza składu ciała i porada dietetyczna, możliwa dzięki pracownikom Akademii Łomżyńskiej, gdzie już niebawem będzie można zacząć studia podyplomowe „Zielarstwo stosowane”. Były też inne stoiska, między innymi Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Akademii Eksperymentu, muzeum w Drozdowie i drozdowskich ogrodników. Jak co roku udział w imprezie wziął też brat Jan z Dukli Ścieranka, ale tym razem nie jako prelegent, lecz udzielając indywidualnych porad związanych z ziołami i ich stosowaniem. Oblegano też jego stoisko, oferujące bonifraterskie zioła, soki, maści i preparaty na różne dolegliwości, w tym słynny balsam jerozolimski, skutecznie wspierający układ oddechowy i odpornościowy.

Na finał zabrzmiała muzyka, przeniesiony z powodu warunków pogodowych z parku do salonu koncert w wykonaniu muzyków zespołu Dzień Dobry z Bielska-Białej, znanego już łomżyńskiej publiczności. Jednak tym razem Małgorzata Stachura, Piotr Mirecki i Jan Stachura zaprezentowali zupełnie inny program, oparty na muzyce hiszpańskiej i zatytułowany „Muzyczna fiesta – od Andaluzji po Drozdowo!”

- „Dni ziół narwiańskich” to cykliczna impreza Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie - podsumowuje dyrektor muzeum Ewa Sznejder. - Dzisiejsze wydarzenie przygotowaliśmy w partnerstwie z Akademią Łomżyńską, która w tym roku świętuje 20 lat, a my 40 lat, dlatego połowa wykładów, czyli dwa, to przedstawiciele Akademii Łomżyńskiej, w tym pani prorektor, profesor Sylwia Chojnowska, która i z zamiłowania, i z pasji zajmuje się również ziołolecznictwem, jest dyplomowanym naturoterapeutą i inicjatorką utworzenia na akademii studiów z ziołolecznictwa. Z kolei nasz gość specjalny to pan Mirosław Angielczyk z Darów Natury, wielki pasjonat, twórca Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, pokazujący swoje spojrzenie na zioła i na tę pasję, która kieruje nim od wielu lat. 

Wojciech Chamryk 

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę