Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Algorytm wspomoże sędziego

Cyfrowy asystent sędziego ma pomóc postępowaniom sądowym w sprawach kredytów frankowych. Trwają prace legislacyjne, a swoista rewolucja ma się zacząć od Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który rozstrzyga m.in. odwołania łomżyńskiej okręgówki.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2023 roku w Polsce do pierwszej instancji wpłynęło ponad 90 tysięcy spraw frankowych. Rok wcześniej było ich ponad 66 tysięcy. Taka ich ilość z kolei wpływa na długość wszystkich postępowań i by usprawnić rozstrzygnięcia ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad cyfrowym asystentem sędziego. 

„W projekcie pilotażowym Digitalny Asystent Sędziego bierze udział Sąd Okręgowy w Olsztynie oraz Sąd Apelacyjny w Białymstoku" – wyjaśnia 4lomza.pl ministerstwo sprawiedliwości.

Jeśli roszczenie przekracza 100 tys. zł, wówczas Sąd Okręgowy jest właściwy do rozstrzygnięcia sprawy w pierwszej instancji. Apelację rozpatrzy wtedy Sąd Apelacyjny w Białymstoku Z chwilą uruchomienia pilotażu, łomżyniacy jako jedni z pierwszych będą korzystali tej nowinki technicznej.

Trochę światła na powstającego asystenta w TOK.FM rzuciła pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska. System ma się składać z kilku modułów. Planowane jest przygotowanie kalkulatora, który miałby pozwolić na rozliczanie umowy na jednym postępowaniu. Pełnomocniczka wyjaśniała, że algorytm, skrypt zaciągnie z pism procesowych odpowiednie dane i przygotuje projekt z uzasadnieniem dla sędziego. Oczywiście ostateczna decyzja co do rozstrzygnięcia ciągle należeć będzie do sędziego. Dr Wiewiórowska-Domagalska zwracała uwagę na ukształtowaną linie orzecznictwa, co w jej ocenie sprawia, że nie ma potrzeby bardzo szczegółowych uzasadnień. 

„Projekt zbudowany jest modułowo, założeniem jest wprowadzanie kolejno jego poszczególnych elementów. Docelowo Digitalny Asystent Sędziego ma stanowić wsparcie techniczne dla sędziego orzekającego w sprawach frankowych, a zakładanym efektem – usprawnienie postępowań” - pisze biuro prasowe ministerstwa sprawiedliwości.

Ministerstwo zapowiedziało także wsparcie procesu ugodowego. Opracowany ma być model ugody w pełni odzwierciedlający standard wynikający z orzecznictwa TSUE.

Ministerstwo nie podało konkretnych terminów wprowadzenia wspomnianych zmian. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę