Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Na końcu atrakcyjności

Główne zdjęcie
źródło: opracowanie IBnGR

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował kolejny roczny raport atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów Polski. Niestety – co nie powinno być zaskoczeniem – jesteśmy na samym końcu tabeli. I choć autorzy raportu podkreślają, że niska atrakcyjność inwestycyjna nie oznacza, że regiony nie mają szans na przyciągnięcie dużych inwestorów „szanse te są, ale mniejsze niż w innych” - zauważają.

źródło: opracowanie IBnGR
źródło: opracowanie IBnGR
źródło: opracowanie IBnGR
źródło: opracowanie IBnGR
źródło: opracowanie IBnGR
źródło: opracowanie IBnGR

Atrakcyjność inwestycyjna w badaniu IBnGR jest rozumiana jako zdolność skłonienia do inwestycji, poprzez oferowanie kombinacji korzyści lokalizacji możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Obszary oferujące optymalną kombinację czynników lokalizacji stwarzają zarazem najlepsze warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstw, czym przyciągają inwestorów. (...)
W klasie regionów o niskiej atrakcyjności znalazło się pięć województw – podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie. Ich pozycja jest przede wszystkim konsekwencją długofalowych procesów społeczno-gospodarczych – w znacznej mierze tych samych, które ukształtowały atrakcyjność inwestycyjną liderów – przebiegających jednak wyraźnie mniej intensywnie. Niska intensywność urbanizacji i uprzemysłowienia w okresie, w którym procesy te dokonały głębokich przekształceń w wielu regionach europejskich i niektórych polskich, nie pozwoliła na wykształcenie się odpowiedniej „masy krytycznej” (korzyści skali i aglomeracji) w zakresie najistotniejszych zasobów dla dużych inwestorów. 
Ponadto, mimo postępów w rozbudowie i modernizacji infrastruktury o znaczeniu krajowym, obszary te nadal cechują się niską dostępnością transportową.(...)
Liderem atrakcyjności inwestycyjnej wśród województw za 2012 r. pozostaje Śląsk. Dalej są Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Małopolska. Ranking zamyka pięć najbiedniejszych województwa Polski Wschodniej – podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie jako ostatnie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę