Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Flegma w gardle – jak się jej skutecznie i bezpiecznie pozbyć?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się przy okazji jesienno-zimowych infekcji jest zalegająca w gardle i drogach oddechowych flegma. Utrudnia ona oddychanie, mówienie, często także przełykanie. Jak domowymi sposobami się jej pozbyć?

Flegma – skąd się bierze?

Flegmę nasz organizm produkuje codzienne. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i normalne. Tyle tylko że w czasie infekcji produkcja ta zostaje zwiększona i to ta nadmiarowa ilość flegmy w drogach oddechowych czy gardle odpowiada za uczucie dyskomfortu. Flegma to gęsta wydzielina o kolorze żółtym, zielonym czy białym, która może się pojawiać zarówno w gardle jak i układzie oddechowym. Na co dzień zupełnie nie odczuwamy jej obecności, jednak w czasie infekcji jej nadmiar powoduje nieprzyjemne uczucie w gardle czy zatokach. Do tego pojawia się ból, trudności w oddychaniu lub przełykaniu. 

Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina nie tylko jest bowiem nieprzyjemna, ale i utrudnia mówienie, może nawet powodować bezgłos. Pojawia się ona najczęściej przy zakażeniach wirusowych, o które dzisiaj nietrudno. W wielu przypadkach możemy jednak poradzić sobie samodzielnie, domowymi sposobami. Jeśli jednak one nie pomogą, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Należy to bezzwłocznie uczynić także, gdy zauważymy flegmę z krwią.

Jak usunąć flegmę z gardła lub zatok?

Pojawienie się flegmy bardzo często towarzyszy  przeziębieniu, różnego rodzaju infekcjom wirusowym, zapaleniu zatok czy nieżytowi nosa. W większości przypadków nie są to groźne stany chorobowe, ale takie które potrafią wywołać odczuwalny dyskomfort. Z takimi objawami można jednak skutecznie walczyć domowymi sposobami. Przede wszystkim z pomocą przychodzi tutaj aromaterapia i olejki o działaniu wykrztuśnym. Absolutnie bezkonkurencyjny jest tutaj olejek eukaliptusowy:

  • oczyszcza drogi oddechowe z wydzieliny,

  • rozszerza drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie, 

  • ma działanie wykrztuśne, więc pozwala się pozbyć wydzieliny także w gardła, 

  • jest rozgrzewający, sprawdzi się więc, jeśli chorobie towarzyszą bóle mięśni i uczucie zimna,  

  • przy tym wszystkim ma jeszcze silne właściwości antywirusowe, bakteriobójcze.

Przy bardzo zaawansowanych stanach chorobowych i naprawdę gęstej flegmie możesz wymieszać olejek eukaliptusowy z olejem kokosowym. Taka maść na klatkę piersiową czy plecy będzie absolutnie nieocenionym wsparciem przy chorobie. Zobacz wysokiej jakości olejek eukaliptusowy: https://klaudynahebda.pl/sklep/olejek-eukaliptusowy/

Możesz także sięgnąć po gotowe mieszanki olejków wzajemnie wspomagających swoje działanie. Must-have na zimowy czas to olejek 4 alchemików. Świetnie sprawdzają się mieszanki z olejkami goździkowym, tymiankowym, cynamonowym, cytrusowym, z oregano. Z pomocą mogą przyjść także inne domowe sposoby, które warto włączyć jak najszybciej do walki z chorobą. Wyksztuszająco zadziała np. napar z szałwii, herbata z tymianku. Pomóc może doskonale znany syrop z cebuli lub imibirówka. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu – jak masz, sięgnij po nawilżacz, jeśli nie możesz powiesić mokre ręczniki na grzejniku. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę