Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Stołeczny kardiolog leczy arytmię serca w Łomży

Profesor Marek Kiliszek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przeprowadził dwa zabiegi ablacji migotania przedsionków w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Każdy zabieg trwał około dwóch godzin. Polegał - jak objaśnia profesor Kiliszek, pracujący z zespołem - na "nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej, aby przejść do lewego przedsionka serca, a następnie wykonać ablację rozległych obszarów mięśnia sercowego w obrębie tej części serca”. Dwójka pacjentów po zabiegach ablacji, wykonanych w ubiegłym tygodniu, czuje się dobrze i została wypisana do domu.

Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala, mówi, że "tego rodzaju wysoce specjalistycznych ablacji nie wykonywano dotychczas w łomżyńskim szpitalu". Profesor Kiliszek przeprowadził zabiegi kardiologiczne z wykorzystanie nowoczesnego systemu CARTO, który umożliwia - jak wyjaśnia pełnomocniczka - "precyzyjną lokalizację elektrody w sercu" i "pokazuje siłę, z jaką elektroda dotyka do serca, oraz pozwala na natychmiastową ocenę skuteczności aplikacji. W ten sposób tak trudna procedura może być zrealizowana szybko i bezpiecznie". Pierwsze zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem systemu CARTO wykonano w Pracowni Elektrofizjologii Oddziału Kardiologicznego. Pani Gryc precyzuje, że "to jeden z najnowocześniejszych systemów do elektrofizjologicznego mapowania serca": umożliwia odwzorowanie potencjałów elektrycznych i dokładną lokalizację źródeł zaburzeń rytmu serca za pomocą programu komputerowego i pomaga bardzo precyzyjnie wykonać zabieg ablacji, usuwający źródło arytmii. Pracownia Elektrofizjologii leczy pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, m.in.: częstoskurczami węzłowymi, zespołem WPW, dodatkowymi pobudzeniami komorowymi i przedsionkowymi, trzepotaniem i migotaniem przedsionków. 

Wiedza i doświadczenie 
Dr hab. n. med. Marek Kiliszek jest kardiologiem i elektrofizjologiem. Studiował w latach 1992-1998 w Akademii Medycznej w Warszawie. Pracował od 2000 r. do 2011 r. w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha. Następnie był adiunktem od 2011 do 2014 roku w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 1. października 2014 r. zaczął leczyć w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów. Specjalizację z chorób wewnętrznych zdobył w 2005 r., z kardiologii - w 2008 r. Rok później uzyskał certyfikat elektrofizjologa inwazyjnego Europejskiego Towarzystwa Zaburzeń Rytmu Serca (EHRA – European Heart Rhythm Association). Tytułem doktora nauk medycznych, obronionym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, profesor Kiliszek szczyci się od 2011 r.

Wiedzą i doświadczeniem z diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu serca, m.in., leczenie zabiegowe jak ablacje RF, dzieli się w publikacjach naukowych i dydaktycznych. Oprócz zabiegów w WIM w stolicy i w szpitalu w Łomży, prowadzi wykłady na konferencjach i szkolenia dla elektrofizjologów.

Mirosław R. Derewońko 

 

Nowi lekarze i nowe zabiegi na kardiologii w Łomży
Kardiolodzy szpitala w Łomży udrożniają tętnice serca

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę