Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu

Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wydało kolejną świąteczną płytę. Na program „Łomżyńskiego kolędowania” składają się trzy utwory tradycyjne i trzy kolędy łomżyńskie, wykonane przez solistów, w tym występujących gościnnie Julię Kuzykę i Łukasza Bojaczuka, studio eMDeK i wielopokoleniowy chór, liczący ponad 40 osób. – Mieliśmy mało czasu na przygotowanie i nagranie tej płyty, ale sprostaliśmy wyzwaniu i ukazała się jeszcze przed świętami! – mówi Magda Sinoff, zapowiadając styczniowe koncerty Studia Wokalnego eMDeK.

W roku 2010 eMDeK wydał CD „Nadnarwiańskie pastorałki”. Po pięciu latach ukazał się album Łomżyńskiej Orkiestry Dętej „Łomżyńskie kolędowanie” z udziałem solistów eMDeKu Aleksandry Raszczyk, Justyny Zaręby, Aleksandry Suproń, Mateusza Wojtaszka i Magdy Sinoff. 19 grudnia miał swą koncertową premierę bardzo udany minialbum o takm samym tytule, firmowany jednak przez studio i chór eMDeK, przygotowany przez Magdę Sinoff, odpowiedzialną za koncepcję i kierownictwo muzyczne oraz aranżacje partii wokalnych. 

– Pierwszą próbę do tego nagrania mieliśmy 11 listopada, tak więc czasu nie było wiele – mówi Magda Sinoff. – Listopad i grudzień to nie jest dobry czas dla głosu, dzieci chorowały, były też kwarantanny, ale udało nam się w ciągu tego miesiąca dopracować i nagrać ten materiał. Myślę, że gdybyśmy mieli więcej czasu udałoby się przygotować jeszcze 3-4 kolejne utwory, ale i tak jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego – tym bardziej, że dla większości z uczestników był to pierwszy kontakt z profesjonalną pracą w studio nagraniowym. 

Pierwsza część materiału: „Anioł pasterzom mówił” (studio eMDeK), „Jezus malusieńki” (Oliwia Szmitko i studio eMDeK) oraz „Lulajże Jezuniu” (studio eMDeK) powstała w całości na przełomie listopada i grudnia pod kierunkiem producenta i aranżera Grzegorza Sekmistrza. Trzy kolejne utwory, łomżyńskie kolędy z lat 2012, 2015 i 2016, to odświeżone i przearanżowane wersje wcześniejszych nagrań z nowymi partiami wokalnymi. Zostały one w całości zarejestrowane w studio Łukasza Sienickiego, odpowiedzialnego za realizację całości nagrań oraz ich miks i mastering. – Dokonaliśmy tu małych zmian, bo jednak pierwsza z tych kolęd powstała prawie 10 lat temu, więc Łukasz poprawił to i owo, żeby wszystko dobrze brzmiało w roku 2021 – zauważa Magda Sinoff. – Pragnę tu bardzo podziękować wszystkim autorom tych kolęd: oczywiście wszystko wyszło od tekstów Mirosława Derewońko; kompozytorsko i aranżacyjnie wsparli nas Anna Kaptór, Przemysław Starachowski, Łukasz Sienicki, Mariusz Brzostowski,Tomasz Traczyk i Paweł Lipski. Tu nie mogę też pominąć roli wspaniałych muzyków, bo poza Mariuszem i Pawłem w nagraniach wzięli przecież udział Jacek Malinowski, Sławomir Dubowski, również producent kolędy 2016, Przemysław Kamiński, Artur Pawelczyk, Mateusz Kurkowski, Adam Mordasiewicz, Żaklina Boguska, Ewa Barczyk z Filharmonii Kameralnej oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej – była to taka międzypokoleniowa inicjatywa integrująca łomżyńskie środowisko muzyczne, gdzie nikt nie pytał o pieniądze, ważny był efekt artystyczny i satysfakcja. 

W nowej wersji Łomżyńskiej Kolędy na Święta AD 2016 śpiewają Julia Kuzyka i Łukasz Bojaczuk, młodzi i zdolni wokaliści z Białegostoku, znani z łomżyńskich scen z racji licznych koncertów czy w przypadku Julii sukcesów w różnych konkursach, choćby podczas „Radości spod kapelusza”. Można ich również usłyszeć, wraz z Aleksandrą Raszczyk, absolwentką studia eMDeK i samą Magdą Sinoff w kolędzie z roku 2012. Z kolei w wieńczącej płytę kolędzie z roku 2015 udziela się Łukasz wraz z innymi solistami: najmłodszą w ich gronie Darią Pawelczyk, uczennicą czwartej klasy szkoły podstawowej i kolejnym dużym talentem, Kaliną Luchcińską, Magdą Sinoff, a wspiera ich cały, trzypokoleniowy chór eMDeKu. 

Płytę w formie ecopack CD i z okładką zaprojektowaną w pracowni plastycznej MDK-DŚT, wydały Urząd Miejski oraz MDK. – Miasto wielokrotnie brało pod swoje skrzydła kolędy łomżyńskie, które inspirował Mirosław, wykonywaliśmy je podczas koncertów na Starym Rynku czy w roku ubiegłym nagraliśmy do kolędobusa, stąd ta współpraca – mówi Magda Sinoff. – W tym roku nasze kolędy też będzie można usłyszeć w kolędobusie, planujemy też na styczeń  specjalny koncert „Łomżyńskie kolędowanie” oraz „Gwiazdkę z nieba” 12 stycznia u ojców kapucynów, gdzie też nie zabraknie utworów z tej płyty. Wiem, że można ją kupić w Urzędzie Miejskim w pokoju 122 – jest tam wystawiona puszka na rzecz 16-miesięcznego Filipka Nowackiego, dla którego śpiewaliśmy ten niedzielny koncert i za minimum 20 złotych każdy może posłuchać efektów naszej pracy również w domu czy w samochodzie, a przy tym wspomóc ciężko chore dziecko. 

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę