Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koniec sprzedaży mieszkań komunalnych

Jeszcze przez dwa tygodnie najemcy lokalów komunalnych, którzy spełniają warunki, mogą złożyć wniosek o wykup mieszkania z 70-procentową bonifikatą. Na wniosek prezydenta Rada Miasta na środowej sesji przyjęła uchwałę, która kończy ze sprzedażą lokali komunalnych.

Wykup lokali z zasobów miasta Łomża przez najemców odbywał się od 1998 roku. Uchwały umożliwiające przejęcie na własność mieszkań komunalnych modyfikowane były w 2012 i 2019 roku. Jak informuje Ratusz, od 218 roku 80 mieszkań zostało wykupionych z 70 procentową bonifikatą (2018 – 23, 2019 - 18, 2020 – 24, 2021 – 15). 

Jeszcze w 2016 r. prezydent Łomży zachęcał i prowadził kampanię promującą możliwość nabycia lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych przez ich najemców za 30% wartości rynkowej nieruchomości. „W wyniku dużego zainteresowania wykupem lokali ze strony najemców, zasób nieruchomości komunalnych Miasta Łomża uległ znacznemu skurczeniu”.

Teraz okazuje się, że mamy problem. Na dzień 7 lutego 2022 r. Miasto Łomża prowadzi sprzedaż lokali komunalnych w 59 nieruchomościach, gdzie utworzone zostały Wspólnoty Mieszkaniowe, w których udziały posiada Miasto Łomża. We wspólnotach tych znajduje się 2 318 lokali mieszkalnych, z czego około 30%, tj. 668 lokali, stanowi własność Miasta Łomża. Pozostała część (1 650 lokali) stanowi własność osób fizycznych, które nabyły lokale bezpośrednio od miasta bądź nabyły je już po wykupie przez głównego najemcę. Na chwilę obecną cały zasób mieszkaniowy Miasta Łomża liczy 977 lokali mieszkalnych. Na liście przydziału mieszkań znajduje się 238 rodzin. Na umieszczenie na ww. listę oczekuje 641 rodzin lub osób, na najem socjalny lokalu 71 osób, a na lokale tymczasowe 47 osób. Łącznie na przydzielenie mieszkań czeka 997 rodzin. To dużo.

Od 2018 roku 51 najemcom przyznano lokale komunalne. Najwięcej – 69 było w 2017 roku, kiedy to oddano do użytku ostatnią dużą inwestycję w mieszkania komunalne, czyli blok przy Kamiennej. 

„ Na skutek wzmożonej sprzedaży nieruchomości komunalnych w Mieście Łomża pogorszeniu ulega struktura zasobów komunalnych lokali mieszkaniowych, w tym także ściągalność czynszów najmu, gdyż wykupowane są głównie lokale niezadłużone i w relatywnie lepszym stanie technicznym – pisze wiceprezydent Andrzej Garlicki w uzasadnieniu uchwały znoszącej bonifikatę „W Mieście Łomża istnieje duży problem związany z niedoborem mieszkań komunalnych, a czas oczekiwania na wynajem gminnego lokalu mieszkalnego jest bardzo długi” - przyznaje wiceprezydent. Zauważa, że „w obecnym stanie finansowym miasta, który nie daje możliwości zabezpieczenia bieżących potrzeb mieszkaniowych, należy poddać pod rozwagę zasadność sprzedaży lokali komunalnych”. Tłumaczy, że osoby wykupujące mieszkania dostają podwójną pomoc. Po raz pierwszy w momencie lokalu mieszkalnego za tylko koszty jego utrzymania, a drugi raz to 70-procentowa bonifikata od wartości przy sprzedaży. „W celu ograniczenia wykupu lokali komunalnych przez najemców Prezydent Miasta Łomża proponuje rezygnację z udzielania bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych” - postuluje.

Radni przychylili się do prośby prezydenta i uchylili obowiązującą w tej materii uchwałę. Osoby, które chcą jeszcze wykupić mieszkanie komunalne mają 2 tygodnie, aby złożyć wniosek, ponieważ wtedy uchwała uprawomocni się. Wiceprezydent Andrzej Garlicki obiecał, że złożone wnioski oraz te, które do tego czasu wpłyną, będą „na pewno rozpatrywane, jeżeli będą spełniały wszystkie wymogi, będą zrealizowane”. 

Jak wynika z informacji Urzędu Miasta średnia wielkość mieszkania komunalnego wynosi obecnie około 40 m2. W 823 lokalach miejskich i 7 w zarządzie jest centralne ogrzewanie. W 169 miejskich i 88 w zarządzie jest ogrzewanie piecowe. 90 procent lokali ma łazienkę i WC. Wszędzie jest bieżąca woda. 

Znacznym problemem jest ilość nieruchomości popadłych w ruinę, choćby przy ul. Polowej 65 czy Wojska Polskiego 19, który jest w zarządzie miejskim. Polowa 65 ma szansę odzyskać funkcjonalność, a co z pozostałymi? Spacer ul. 3-go Maja odbywa się właściwie między wyłączonymi z użytkowania budynkami, które były w zarządzie miasta. 

Brak możliwości sprzedaży lokali komunalnych powstrzyma dynamikę utraty zasobów miejskich, jednak nie rozwiąże problemów potrzebujących mieszkańców czekających w kolejce. Potrzebne są znaczące inwestycje, a tych poza remontem kamienicy przy Polowej 65 nie ma. Jeszcze czeka nierozwiązana kwestia byłego hotelu robotniczego przy Wesołej, który przynosi koszty, a nie profity. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę