Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowa wystawa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Łomży

Zbiorową wystawę malarstwa i grafiki z okazji jubileuszu 40-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. - To kolejna prezentacja z okazji 40-lecia naszego Związku i bardzo chciałem, żeby ta wystawa odbyła się w Łomży - podkreślał prezes ZPAMiG Waldemar Kusal, dodając, że druga odbywa się jednocześnie w Warszawie. W galerii przy ulicy Długiej 13 można oglądać efektowne i bardzo różnorodne prace 40. artystów, głównie malarstwo olejne i akrylowe.

Wystawy zbiorowe odbywają się w  Galerii Sztuki Współczesnej nader regularnie, od tematycznych, przez poplenerowe, aż do jubileuszowych. Do tej ostatniej kategorii należy też zbiorowa prezentacja członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, związana z jego 40-leciem. - To wyjątkowa okazja, że możemy spotkać się w tak szerokim gronie - mówi kierowniczka galerii Karolina Skłodowska. - W naszej galerii bardzo lubimy zbiorowe wystawy, bo jeśli nawet nie mają charakteru tematycznego, to pokazują, jak ładnie zatytułowała swoją pracę jedna z uczestniczących w niej osób, wieloświaty. Wieloświaty artystów: to, co ich interesuje, gdzie szukają inspiracji, co jest dla nich ważne, czym chcą się podzielić.

Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików powstał w roku 1984, siedem miesięcy po rozwiązaniu  Związku Polskich Artystów Plastyków, co nastąpiło tuż przed zniesieniem stanu wojennego. - Na prośbę części ówczesnego środowiska artystycznego dyrektorzy państwowych wyższych szkół plastycznych zdecydowali, że należy powołać coś nowego - opowiadała wiceprezes Iwona Nielubowicz, przypominając o rozwiązaniu ZPAP oraz o trudnościach z zakupem jakichkolwiek materiałów do pracy twórczej, bo była do tego potrzebna legitymacja związkowa.

Inicjatorami powstania ZPAMiG była 50-osobowa grupa inicjatywna, ale krąg członków Związku poszerzał się nader szybko: w roku 1986 na wystawie w Zachęcie prace zaprezentowało 386 artystów, a członków było aż 790. - Teraz jesteśmy mali, ale pamiętajmy, że w międzyczasie zmieniły się realia, związek przestał być dofinansowywany przez państwo, a ZPAP szczęśliwie mogło się odbudować i bardzo wielu artystów do niego wróciło - mówiła Iwona Nielubowicz.

Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików wciąż jednak działa, i to bardzo aktywnie, skupiając obecnie około 200 artystów z całego kraju, organizując zbiorowe i indywidualne wystawy. Ta jubileuszowa trafiła do Łomży - jak podkreślał prezes Kusal, nieprzypadkowo. 

- Jakoś upodobałem sobie Łomżę - wspominał Waldemar Kusal. - Pracowałem jako plastyk w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych i tutaj niedaleko, w Czerwonym Borze, byłem 16 razy na poligonach, poznałem więc Łomżę dobrze. Związałem się również z Klubem Garnizonowym i robiłem w Warszawie wystawę jego członkom, jak i ja prezentowałem tutaj naszą wystawę „Forty i fortyfikacje w malarstwie”. Teraz również nas do tej Łomży ciągnęło, i tak oto znaleźliśmy się w tej pięknej, kameralnej przestrzeni, jaką jest ta galeria. 

W jej holu oraz salach wystawowych zawisły prace 40. twórców, reprezentujących różne generacje, style i techniki. Poza wspomnianymi już olejami i akrylami można oglądać również grafiki, prace wykonane tuszem, pastelami czy temperą oraz cyfrowe druki. Wszystko to składa się na barwną, jedyną w swoim rodzaju, zbiorową prezentację współczesnego polskiego malarstwa i grafiki oraz zarazem dokonań członków ZPAMiG. Kilkoro z nich, poza Waldemarem Kusalem i Iwoną Nielubowicz również Irena Filipowicz, Krzysztof Łaźny, Elżbieta Owczarek, Katarzyna Poszwińska, Krzysztoff Skain May, Woytek Smółkowski, Hanna Szoll i Barbara Trojanowska, było gośćmi wernisażu. Są już wstępne plany, że niektórzy z nich zaprezentują w Łomży za jakiś czas swe wystawy indywidualne; są też szanse na wystawy tematyczne, na przykład „Kantor”. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Grzegorz Gwizdon/GSZW

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę