Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koncert światowej gwiazdy i inne wydarzenia A.D. 2023

Główne zdjęcie
Mike Stern

Występ słynnego gitarzysty Mike'a Sterna podczas XVI Novum Jazz Festival był największym łomżyńskim wydarzeniem kulturalnym mijającego roku. Łomżę odwiedziło również wielu innych zagranicznych i krajowych artystów, ale równie dobrze na ich tle wypadali nasi reprezentanci. Magdalena Głębocka zdobyła Grand Prix konkursu „Radość spod kapelusza”, a Zdzisław Folga nakręcił kolejny film i współtworzył 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Nie zabrakło również wystaw oraz jubileuszy, w tym 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Rozwija się też twórczość grup amatorskich, ale prezentujących bardzo wysoki poziom, jak Teatr na Piątnicy i Projekt Artystyczny Meandry.

Zagraniczni wykonawcy koncertują w Łomży od lat, ale nie są to zwykle, może poza występem na Gościńcu w roku 2006 grupy Gipsy Kings, wykonawcy ze światowego topu. Tym większą sensacją okazała się informacja, że Mirosławowi Dziewie udało się zaprosić do Łomży Mike'a Sterna, jednego z najwybitniejszych gitarzystów na świecie, wymienianego jednym tchem przez fanów jazzu i rocka obok takich wirtuozów jak John McLaughlin, Pat Metheny, Al Di Meola czy John Scofield. Stern ma na koncie współpracę z takim legendami jak Blood, Sweat & Tears, Steps Ahead, Herbie Hancock, Miles Davis czy bracia Randy i Michael Breckerowie, ale od lat podąża też własną ścieżką kariery, kojarzony przede wszystkim z nurtem fusion/jazz rocka. Na NJF zagrał ze znakomitym, międzynarodowym kwintetem, tworzonym przez jego żonę Leni Stern oraz doskonale znanych w Łomży wirtuozów: gitarzystę Rafała Sarneckiego, basistę Piotra Lemańczyka, świętującego w tym roku jubileusz 30-lecia pracy artystycznej oraz perkusistę Adama Golickiego, prezentując poziom nieosiągalny dla większości muzyków, a do tego wielką skromność i klasę. 

Innych wydarzeń z udziałem przyjezdnych artystów i twórców było w tym roku bez liku, by wymienić choćby przygotowaną przez MDK-DŚT, znakomitą, zbiorową wystawę fotograficzną „Twarze ZAiKS-u”, ukazującą najwybitniejszych polskich artystów, sportretowanych przez równie wybitnych fotografików, ale skoncentrujemy się na przypomnieniu tego, czym mogli pochwalić się nasi reprezentanci. Fotografik i filmowiec Zdzisław Folga zrealizował swój trzeci film, po odnoszących wielkie sukcesy „Cząstce Podlasia” i „Czterech porach roku w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi”. „Narew - od źródeł do ujścia” to poetycka opowieść nie tylko o samej rzece, ale też ukazanie bogactwa otaczającej ją fauny i flory. Warto też dodać, że zainicjowany przez Zdzisława Folgę Narwiański Festiwal Przyrodniczy, organizowany przez miasto Łomża wraz z Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi, miał w tym roku drugą, bardzo udaną edycję, obejmującą szereg wydarzeń, w tym spotkania z twórcami, projekcje i dwie wystawy, w tym pokonkursową. 

Reprezentanci Łomży przez lata odnosili liczne sukcesy podczas Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, ale główną nagrodę Grand Prix zdobywali przyjezdni. Było tak do tegorocznej, 17 edycji, podczas której łomżynianka Magdalena Głębocka zdeklasowała konkurentów. 18-letnia uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i podopieczna Doroty Przestrzelskiej, kształcąca się w białostockim Songbird Studio Głosu pod kierunkiem Ewy Łobaczewskiej, jako debiutantka wygrała ubiegłoroczny konkurs w kategorii wokalnej, wykonując „Grande valse brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk. Na kolejną edycję przygotowała coś jeszcze bardziej nieoczywistego, „Przekleństwo Millhaven”, polską wersję „The Curse Of Millhaven” Nicka Cave'a & The Bad Seeds w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, bezapelacyjnie wyśpiewując Grand Prix i zachwycając nie tylko jurorów, ale też publiczność i licznych rywali do nagród z całego kraju. 

Cieszy również zauważalny rozwój amatorskiej, ale prezentującej bardzo wysoki poziom artystyczny, grupy Teatr na Piątnicy, działającej przy tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury i prowadzonej przez aktora Teatru Lalki i Aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego. Grupa zabłysła  już w ubiegłorocznym „Domu na granicy” Sławomira Mrożka, a wysoką formę i ogromny potencjał potwierdziła w tym roku komediowym, bardzo udanym spektaklem „Wujek, ciotka – to najlepsza swatka”, adaptacją sztuki „Kandydatki na żonę” Andrzeja Dembończyka.

Z tonu nie spuszcza również Projekt Artystyczny Meandry, który rok 2023 rozpoczął efektownym występem taneczno-wokalnym „Koncert pod pretekstem”, a realizowany w kolejnych miesiącach projekt „Łomżyńskie Meandry”, mający pokazać walory kulturalne i turystyczne Łomży i jej okolic, wzbogacone odniesieniami do ludowego i drobnoszlacheckiego folkloru, podsumował we wrześniu kolejnym, równie dopracowanym występem i wystawą fotograficzną.

Rok 2023 był również bardzo pracowity dla człowieka wielu talentów Marka Lechowicza. Najpierw wydał  kolejną powieść „Dzieci oceanu”, której akcja została osadzona w realiach Nowej Zelandii i Polski, w tle której cały czas przewija się natura, coraz bardziej dewastowana, ale wciąż niezastąpiona, a kilka dni temu bajkę-filozoficzną powiastkę dla dzieci „O pewnym bałwanku”.

Ta dwujęzyczna, polsko-angielska i bardzo efektownie wydana opowieść, przybliża dzieciom problematykę wad i przywar, a dopełniają ją bajeczne i barwne ilustracje Svitlany Radchuk, ukraińskiej artystki, która przez jakiś czas mieszkała w Łomży. 

A.D. 2023 to również rok jubileuszowy dla kilku łomżyńskich instytucji kultury. Muzeum Północno-Mazowieckie świętowało 75-lecie. Z tej okazji otwarto podwójną wystawę jubileuszową: fotograficzną „Portrety 6 x 6”, prezentującą fotografie Bolesława Deptuły oraz „Bursztyn. Dar prastarych drzew” ze zbiorów własnych oraz muzeów w Warszawie i Gdańsku. Obie wystawy można oglądać do 4 lutego. 

45 lat obchodziła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w kraju, doceniana prestiżowymi nagrodami  - ostatnio „Muzyczne Orły” - instytucja z bardzo bogatym dorobkiem wydawniczym i koncertowym, obejmującym również występy poza granicami kraju. Rocznicę 45-lecia istnienia uczczono uroczystym koncertem jubileuszowym z udziałem czworga solistów. 

Galeria N w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego świętowała z kolei 30-lecie, naznaczone nie tylko 300 wystawami indywidualnymi i zbiorowymi, ale też szeregiem innych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów i imprez poetyckich. Podkreśliła to wystawa jubileuszowa, podczas której prace z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, tkaniny artystycznej i fotografii zaprezentowało blisko stu autorów z Łomży i jej okolic. 

W tym roku odbyła się również jubileuszowa, 30 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, obejmująca również koncerty z udziałem wyśmienitych łomżyńskich artystów: Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej, Żakliny Olchowik, Grzegorza Sekmistrza i Michała Olchowika. 


Lokalni artyści-plastycy również z powodzeniem prezentowali swe najnowsze prace na wystawach. W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można było oglądać wystawę malarstwa „Pod skórą” Anny Karwowskiej, grafiki „Krajobraz zastany” Beaty Szczecińskiej oraz ceramiki i tkaniny artystycznej „Transfiguracje” Ivayli Żivkowej Roszak. W tej samej galerii rok 2023 zwieńczyła zaś wystawa wyjątkowa, „Liryczne światy Konrada Srzednickiego”. To nie tylko prezentacja twórczości wybitnego artysty w roku 30-lecia jego śmierci i przed zbliżającym się stuleciem urodzin, ale też akcenty lokalne, ponieważ Konrad Srzednicki urodził się w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w Łomży, a prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Sławomira Zgrzywy. Wystawę można oglądać do 20 stycznia.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę