Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Żołnierze, ale w cywilnym ubraniu

Tablica wmurowana w ścianę budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży upamiętnia nauczycieli i uczniów tajnego nauczania Ziemi Łomżyńskiej, którzy podjęli działalność edukacyjną w latach drugiej wojny światowej. W ten sposób w Łomży uczczono 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Była to konspiracyjna działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To nie jest tylko historia ZNP, to nie jest tylko historia poszczególnych osób, ale to jest historia państwa polskiego – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który uczestniczył w łomżyńskich uroczystościach.

Pamiątkową tablicę wykonał nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży Adam Tymiński. W piątek z okazji 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, odsłonili ją wspólnie dr Ewa Chludzińska, prezes Oddziału ZNP w Łomży, Sławomir Broniarz, prezes ogólnopolskiego ZNP i zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty Andrzej Stypułkowski.   
- Z zadumą pochylamy głowy przed tymi, którzy podjęli edukacyjną prace w tajnym nauczaniu. Pracę, która miała być cząstką walki z okupantem. Prace okupioną ciągła bojaźnią, o to co przyniesie jutro, ale  jednocześnie pracę, która wynikała z poczucia obowiązku wobec umęczonego narodu – mówiła  dr Ewa Chludzińska, prezes Oddziału ZNP w Łomży. 

Chwilę później sali konferencyjnej ZNP rozpoczęła się konferencja poświęcona 80. rocznicy powstania TON i prezentacji książki pt. „Tajne nauczanie na Ziemi Łomżyńskiej w latach II wojny światowej (relacje, wspomnienia i inne materiały)”. To wydana przez łomżyński oddział ZNP publikacja zawierająca m.in. zestawienie nazwisk nauczycieli TON na Ziemi Łomżyńskiej, wskazanie miejsc gdzie odbywało się konspiracyjne nauczanie i szacunkowe liczby słuchaczy. 
- Na terenie Ziemi Łomżyńskiej w roku szkolnym 1943/44 w 86 wsiach i miastach 226 nauczycieli tajnym nauczaniem objęło około 4725 uczniów – za uważa dr Andrzej Gryguć jeden z naukowych recenzentów publikacji.
Przede wszystkim jednak to wspomnienie i refleksje zaangażowanych w tajne nauczanie  nauczycieli, które specjalna Komisja Historyczna ZNP zbierała w latach 70. XX wieku. 
- Młodzież z zapałem garnęła się do pracy, spełniając, może podświadomie, swój obowiązek wobec Ojczyzny. Nauczając w kompletach, czułem, że  dalej prowadzę walkę z okupantem, którą zacząłem we wrześniu 1939 r. jako żołnierz – napisał Anatol Falko, nauczyciel Tajnego Gimnazjum i Liceum ogólnokształcącego w Łomży. 

Obecny na łomżyńskich uroczystościach prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślał, że tylko w Polsce i Norwegii w latach II wojny światowej prowadzono tajną edukację. 
- Każdy, kto zajmuje się historia wie, że pozycja Polski i Norwegii w II wojnie światowej była nieporównywalna – mówił Broniarz dodając, że w Polsce tajne nauczanie  „wymagało niebywałej odwagi, niebywałego poświęcenia i niebywałego męstwa” zarówno od nauczycieli jak i od uczniów. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę