Zima atakuje
Kilka dni temu dotarły doniesienia o obserwacji w okolicach Łomży pierwszych bocianów. Bociana białego widziano w okolicach Janowa, a czarnego za Groblą Jednaczewską. Obserwację czarnego bociana w ubiegłym tygodniu potwierdził Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Opowiada, że widział wówczas także żurawie i czaple, a w okolicach Niewodowa zimowało ponad tysiąc gęsi. Stosunkowo ciepła zima właśnie się skończyła przy czym nie wczesną wiosną, ale atakiem siarczystych mrozów. Synoptycy zapowiadają co najmniej tygodniowe ochłodzenie z maksymalnymi temperaturami w ciągu dnia na poziomie -8°C, -10°C, oraz nocnymi spadkami temperatur przy gruncie nawet do -20°C.
Tęgie mrozy nad Polskę i Europę napłynęły z północnego wschodu. Już w środę o poranku w Szwecji temperatura spadła do minus 37 stopni, w Norwegii i Finlandii do minus 34 stopni, a w europejskiej części Rosji do minus 32 stopni. Synoptycy twierdzą, że to miał być dopiero początek tęgich mrozów, i z każdą kolejną dobą mróz będzie się tam pogłębiać, a fala bardzo niskich temperatur będzie zapuszczać się coraz dalej w głąb Europy. W środę w okolicach Łomży w południe stacja meteo IMGW wskazywały temperaturę -3,5°C podczas gdy we wtorek było +2°C. Kolejne dni i noce mają być znacznie zimniejsze. W najcieplejszych momentach dnia temperatury mają wzrastać do około -8°C, a nocami spadać do kilkunastu stopni poniżej zera, a miejscami przy gruncie nawet do -20°C. Mroźny na pewno będzie najbliższy weekend, ale według prognoz synoptyków także po niedzieli nadal nad Polską będzie się utrzymywać mroźne powietrze arktyczne. Najniższa temperatura minimalna będzie na północnym wschodzie i w kotlinach górskich: -18°C, -15°C. Według optymistyczny zapowiedzi mrozić ma do końca lutego, a według pesymistycznych nawet przez dwa tygodnie.
Specjaliści radzą, aby dobrze przygotować się na nadejście ochłodzenia. Jedną z pierwszych rad jest ta, że jeżeli jest to możliwe, nie wychodź z domu, nie planuj wycieczek ani spacerów. Jeżeli musisz wyjść z domu, ubierz się ciepło najlepiej w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Włóż ciepłe skarpety i buty oraz nałóż nakrycie głowy, szalik i ciepłe rękawiczki. Warto też zabezpieczyć skórę twarzy i rąk przed mrozem tłustym kremem. Zalecają też zadbanie o zwierzęta, a przede wszystkim o nie stronienie od udzielania pomocy osobom potrzebującym!