Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zakończyły się negocjacje z rządem

7 października br. zakończyły się negocjacje oświatowych związków zawodowych z rządem. - Podpisanie protokołu z wielomiesięcznych rozmów nastąpi do końca tygodnia. Projekty nowelizacji ustaw: o systemie oświaty i Karta Nauczyciela w najbliższych dniach zostaną skierowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod obrady Komitetu Rady Ministrów – informuje MEN.

Wczorajsze rozmowy dotyczyły czasu pracy nauczycieli. – Przedstawiciele resortu edukacji stwierdzili, że nauczyciele nie powinni mieć płacone za nadgodziny, bo dodatkowo prowadzone przez nich lekcje powinny być wliczone w 40-godziiny tydzień pracy – relacjonuje Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Zbijaliśmy ten nieracjonalny argument.


ZNP wystąpiło także przeciwko wprowadzeniu aż czterech godzin w podstawówkach i gimnazjach, a w szkołach ponadgimnazjalnych dwóch godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych w ramach tygodniowego czasu pracy. – Zaproponowaliśmy, aby mówić o ewentualnym wprowadzeniu jednej godziny zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla wszystkich nauczycieli – mówi szef ZNP.


Na taką propozycję nie zgodził się MEN. Jednak resort zrezygnował z czterech i dwóch godzin (odpowiednio dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych) na rzecz:


- jednej godziny zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla nauczycieli podstawówek i gimnazjów od roku 2009 i kolejnej godziny od 2010 r.,


- jednej godziny zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych od roku 2010.


ZNP nadal postuluje wzrost płacy zasadniczej nauczycieli. Związek proponuje zmianę struktury wynagrodzenia na rzecz wzrostu płacy zasadniczej wszystkich nauczycieli. Satysfakcjonująca dla Związku jest jedynie informacja o wzroście płacy zasadniczej stażystów z 82 do 100 proc. kwoty bazowej, która jest wynikiem tegorocznych negocjacji.


Sprawa nauczycielskich emerytur wróci podczas debaty sejmowej.

Podczas negocjacji ZNP reprezentowali Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezesi ZG ZNP - Krzysztof Baszczyński i Jarosław Czarnowski.

Stronę rządową reprezentowali natomiast przedstawiciele resortów - edukacji, pracy oraz finansów, a także minister w Kancelarii Premiera, Michał Boni. (mk)

 Źródło: ZG ZNP

 


 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę