Matematyka - co to będzie? Czyli przedmaturalny zawrót głowy.
Matura zbliża się wielkimi krokami, a w tym roku również obowiązkowy egzamin z matematyki. Tak, to prawda, matematyka nazywana też „królową nauk” jest nieunikniona. Teraz natomiast jest ostatni dzwonek, bo do egzaminu dojrzałości zostało tylko sześć miesięcy. A czy Ty już zabrałeś się za naukę?
Uczniowie „Dwójki” mogą trafić do innych szkół?
Jeszcze w tym tygodniu powinna zapaść decyzja czy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży będą musieli na jakiś czas opuścić gmach szkoły i uczyć się w innych placówkach. Ma to związek z dużym remontem, który miasto teraz prowadzi w budynku szkoły. I choć jak zapewnia Łukasz Czech z biura prasowego ratusza, w szkole nie występuje jakiekolwiek zagrożenie budowlane, „niemniej jednak, z-ca prezydenta ds. oświaty Krzysztof Choiński, wspólnie z dyrekcją szkoły zastanawiają się, czy ze względu na zbliżającą się zimę i coraz większe chłody, na czas wymiany instalacji centralnego ogrzewania i grzejników, nie przenieść dzieci do sąsiednich szkół.”
Spróbują się z matematyką
Matematyka staje się obowiązkowym przedmiotem maturalnym. To największa zmiana jaka czeka maturzystów, którzy z egzaminem dojrzałości będą mierzyć się w maju 2010 roku. We wtorek uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą mieli możliwość sprawdzić jak to wszystko ma wyglądać.
Przyjęci w poczet uczniów „Dziesiątki”
- Moje panie to Małgorzata Listowska i Edyta Dembska. Są zawsze pięknie ubrane, a dziś to nawet odświętnie – twierdzi Daria Łysenko, która w środowy wieczór, 28 października 2009 r., została pasowana na uczennicę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Wyhaftowane na sztandarze słowa patrona szkoły Jana Pawła II: “Zwyciężaj siebie” przyświecać jej będą przez sześć lat nauki, a może i przez całe życie...
Uśmiechnięci, życzliwi, serdeczni...
Dzień po dniu odeszli dwaj cenieni i zasłużeni dla łomżyńskiej oświaty pedagodzy. 25 października zmarł w Łomży Jerzy Józef Gałęcki (lat 76), były dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, zaś 26 października – Zbigniew Michalski (lat 79), specjalista ds. technicznych w warsztatach Zespołu Szkół Drzewnych.... Pogrzeby obu pedagogów, którzy dali się poznać z ofiarnej pracy wielu pokoleniom młodzieży, odbędą się również dzień po dniu...
Chcą budować Instytutu Technologii Żywności PWSIiP
Aż 18 firm i konsorcjów chce zbudować Instytutu Technologii Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Właśnie otwarto oferty konkursowe na realizację zadnia. „Spodziewaliśmy się, że zainteresowanie będzie duże i że wystartują w przetargu nie tylko firmy lokalne. Tak się też stało. Mamy oferentów z całej Polski co daje nam, jako inwestorom, szansę wyboru najlepszego wykonawcy” – mówi przewodniczący komisji przetargowej mgr inż. Edward Bochenko. Komisja przetargowa na analizę ofert ma 60 dni. Instytut ma powstać na pustej działce przy ul. Akademickiej – po drugiej stronie obecnego budynku uczelni. Gro środków na jego realizację będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Będą jeszcze lepsi...
Identyfikacja zawodowa uczniów oraz wzrost wiedzy i umiejętności kompetencji zawodowych to główne cele programu „Absolwentami wykształconymi z certyfikatem i pasją do zawodu”, który w sobotę zainaugurowano w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Do końca obecnego roku szkolnego 156 uczniów „Mechaniaka” będzie nie tylko zdobywało nowe umiejętności, ale także skorzysta z dodatkowych zajęć by podnieść poziom wiedzy i umiejętności z matematyki i języka angielskiego.
„Owoce w szkole”, ale nie w każdej
W poniedziałek ruszy ogólnopolska akcja „Owoce w szkole”, dzięki której uczniowie klas I – III szkół podstawowych mieli cztery razy w tygodniu dostawać owoce i warzywa: np. jabłko, gruszkę, marchewkę... U nas po zalecany owoc sięgną tylko nieliczni, gdyż albo szkoły nie zgłosiły się do akcji, albo dostawcom nie opłaca się dowozić owoców do szkół.
Łomżyński „Medyk” świętuje 50-lecie
- Z pierwszej klasy Państwowego Liceum Pielęgniarstwa w Łomży rekrutowała się i siostra przełożona szpitala, i siostry oddziałowe, i bardzo dużo wspaniałych pielęgniarek – opowiada z dumą dr Teresa Schramm (lat 80), pierwsza dyrektor w latach 1959-66 słynnego „Medyka”, obchodzącego w tym roku 50-lecie istnienia. - Poproszono mnie jako ordynatora oddziału noworodkowego, żebym liceum poprowadziła przez rok, ale zapał nauczycieli i uczennic był tak ogromny, że zostałam jeszcze rok i rok, i rok...
„Szkoła nie może stać się fabryką robotów...”
Ponad 200 nauczycieli z Łomżyńskiego świętowało Dzień Edukacji na dwa dni przed 14 października, aby oficjele zdążyli na podobne uroczystości we wtorek do Suwałk, a w środę do Białegostoku. Zgromadzeni w auli im. Hanki Bielickiej II LO w Łomży na blisko trzygodzinnej uroczystości pedagodzy otrzymali: dwie nagrody od ministra oświaty, siedem nagród od kuratora podlaskiego, 25 nagród od prezydenta Łomży, 54 złote, srebrne i brązowe medale „Za długoletnią służbę” od prezydenta RP i 62 ministerialne medale Komisji Edukacji Narodowej.
Komu przeszkadza biblioteka w szkole?!
Plany przekształcenia bibliotek szkolnych w publiczne spotkały się z ostrą krytyką nauczycieli, przybyłych na I Jesienne Forum Bibliotekarzy w Łomży. Głównym gościem był wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, który przedstawił zmiany, wprowadzane przez samorządy w Polsce, i planowane „groźne” zmiany prawne.
Kto ma dziennik, ten ma władzę!
- Na szczęście, w „Bernacie” nauczyciele nie są aż tak okrutnie wymagający, jak przedstawiliśmy to w przedstawieniu otrzęsinowym – zapewnia autorka scenariusza i reżyserka Ewa Sokołowska z klasy IIIC, z którą wystawiła mrożące krew w żyłach i zabawne perypetie miłosne nastolatków oraz kryminalną intrygę wokół skradzionego dziennika w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Decydując się na tę szkołę, wiedzieliśmy, że będziemy musieli sprostać bardzo wysokim wymaganiom!
Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu
Łukasz Świątek wychodzi z auli. Elegancki 19-latek ze Szczuczyna trzyma w rękach nowiutki indeks Wyższej Szkoły Agrobioznesu w Łomży. Ogląda go z dumą i z... odrobiną niedowierzania. - Zostałem przyjęty na towaroznawstwo – mówi student I roku WSA, która kształci też na kierunkach: rolnictwo, pielęgniarstwo, informatyka i budownictwo. Młodzieńcze marzenia Łukasz będzie realizował w gronie prawie 2 tysięcy studentów uczelni, której mury opuściło dotąd 3 485 absolwentów studiów I i II stopnia oraz 1 118 absolwentów studiów podyplomowych. Pierwsza w 591-letniej historii Łomży uczelnia świecka w niedzielę po raz 14. zainaugurowała nowy rok akademicki.
Za dobrą naukę dostaną po 300 zł miesięcznie
Troje uczniów Gimnazjum Nr 6 w Łomży dołączyło do grupy stypendystów marszałka województwa podlaskiego. Kilka tygodni temu marszałkowie stypendia „naukowe” przyznali 55 uczniom, a teraz kolejnym 12. Każdy z nich, za świetne wyniki w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, przez 10 miesięcy będzie otrzymywał po 300 złotych.
Już za osiem miesięcy matura...
Środa to ostatni dzień, kiedy licealiści muszą złożyć deklaracje z informacją, co chcą zdawać na maturze. Tym razem egzamin będzie się składał z przedmiotów obowiązkowych: obok języka polskiego i języka obcego nowożytnego obowiązkowa będzie także matematyka. Także lista przedmiotów dodatkowych będzie poszerzona w stosunku do 2009 roku.
„Radosna szkoła” w gminie Łomża
Tylko Białystok otrzyma więcej... Gmina Łomża otrzyma 45 tys zł z rządowego programu „Radosna szkoła”. Kuratorium Oświaty opublikowało listę gmin i szkół które otrzymają wsparcie na zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw. W gminie Łomża pieniądze - po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych - przyznano aż siedmiu szkołom.
Wake up! Czas na naukę w British Academy !!! Dlaczego u nas jest najlepiej?
Dlatego, że: * mamy wszystkie poziomy zaawansowania, a im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym lepiej : W naszym Kids Club już maluchy mogą odkrywać świat obcojęzycznych słów. Już 3 – 5 letnie dzieci uczestnicząc w zajęciach uczą się języka obcego poprzez gry i zabawy.
Historia powstania państwowej szkoły wyższej w Łomży
Mija pięć lat od utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Autorem jej utworzenia jest prof. Kazimierz Pieńkowski, który przez pięć lat pełnił funkcję rektora Uczelni. We wstępie do wydanego z okazji jubileuszu albumu profesor ujawnia okoliczności, nieznane fakty, i zaangażowanie działaczy... w narodziny uczelni umożliwiającej bezpłatne studia w Łomży.
Kiedy do logopedy?
Aż 20 procent pierwszoklasistów ma wady wymowy. Powód? Wielu rodziców myśli, że dziecięce problemy z mówieniem znikną same i nie ma potrzeby chodzenia „po logopedach” – to podstawowy błąd w myśleniu. Rzeczywiście, sporo wad wynika z naturalnego rozwoju mowy i z czasem dziecko przestaje je mieć, ale są też nieprawidłowości, które powinny dorosłych zaniepokoić. Mogą bowiem oznaczać np. niewłaściwą budowę narządów mowy, nieprawidłowy zgryz, zaburzenia słuchu, kłopoty z oddychaniem i połykaniem. By prawidłowo rozpoznać owe przyczyny, konieczna jest wizyta u logopedy. W żadnym wypadku nie należy takiej wizyty traktować jako zła koniecznego lub czegoś wstydliwego.
Łomżanie stypendystami marszałka
Spośród 55 uczniów z województwa podlaskiego, wyróżniających się w ubiegłym roku szkolnym w nauce i zgłoszonych do stypendium marszałka, komisja zakwalifikowała sześcioro naukowych orłów z Łomży. Są to: Łukasz Truszkowski, Marcin Bagiński, Artur Kośnik, Konrad Wiktor Tyszko, Paulina Barwikowska i Anna Monika Kozłowska.