Kora, Niemen i młode talenty na jubileuszowym Big Bicie
Gabriela Rosen, Zuzanna Darda i Szymon Petelczyc to zwycięzcy XV Regionalnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit. W zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych imprezie wzięło udział 31 solistów i dwa zespoły. Młodzi wokaliści śpiewali ponadczasowe przeboje Kory i Maanamu oraz Czesława Niemena tak, że jury pod przewodnictwem Damiana Ukeje przyznało łącznie aż 20 nagród i wyróżnień.
Festiwal Big Bit, wymyślony i realizowany przez doświadczonego i cenionego instruktora wokalnego Bernarda Karwowskiego, to nie tylko konkurs wokalny jakich wiele, ale też swego rodzaju misja, polegająca na przypominaniu i przybliżaniu młodym ludziom twórczości wybitnych artystów z przeszłości. Bohaterami jubileuszowej edycji imprezy byli Olga „Kora” Jackowska, wokalistka Maanamu oraz Czesław Niemen, postaci ikoniczne dla polskiej sceny muzycznej, artyści jedyni w swoim rodzaju i do tego wybitni autorzy tekstów i kompozytorzy. Było więc nieco obaw o to, czy młodzież w roku 2024 zechce śpiewać ich piękne, ale przy tym bardzo trudne piosenki, jednak okazały się one płonne, bo zgłoszeń nie brakowało. Było ich nieco mniej w kategorii uczniów klas I-IV szkoły podstawowej, ale przed jury w składzie Damian Ukeje, Jolanta Baranowska i niżej podpisany stanęły w piątkowe przedpołudnie cztery młodziutkie wokalistki. Wszystkie śpiewały piosenki Maanamu, zaś najlepsza okazała się Gabriela Rosen, wykonująca „Krakowski spleen”. Drugie miejsce ex aequo zajęły Oliwia Frąckiewicz i Natalia Składanek wyróżniono Zuzannę Purwin. Uczniowie klas V-VIII chętniej sięgali już po piosenki Czesława Niemena, a do tego reprezentowali wysoki poziom, tak więc było czego słuchać.
Ostatecznie jednogłośnie zwyciężyła Zuzanna Darda (Studio Wokalne ROK Łomża, w poprzedniej edycji konkursu druga, ale w młodszej kategorii wiekowej), śpiewająca „Płonącą stodołę” Niemena. Drugą nagrodę otrzymały ex aequo Lena Ruszczyk (Studio Wokalne eMDek) i Anna Przybylska (Studio Piosenki PopArt, trzecia w poprzedniej edycji), zaś trzecią kwintet Studia Piosenki PopArt. Miłosz Kurowski, Antoni Bagiński, Aniela Chojnowska, Kamila Święcka i Dawid Cwalina nie tylko żywiołowo zaśpiewali „Żądzę pieniądza” Maanamu, ale też wpletli w nią cytaty z Michaela Jacksona - nie tylko wokalne, ale też taneczne, bo był i moonwalk. Wyróżnienia zdobyły: Maja Krzyna (ROK, poprzednio pierwsza), Blanka Mirecka i Oliwia Winiarek (ROK, we wcześniejszej edycji Big Bitu wyróżniona za ruch sceniczny).
W kategorii uczniów szkół średnich rywalizacja była jeszcze ciekawsza. Tu większość uczestników zdecydowała się wykonać również dodatkowy utwór, tak więc poza żelazną klasyką polskiego rocka można było usłyszeć sporo najnowszych, światowych przebojów. Zwyciężył żywiołowy i do tego świetnie śpiewający Szymon Petelczyc z Białegostoku, znany w Łomży z sukcesów podczas Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jako główny utwór wykonał „Płonącą stodołę” Niemena.
Drugą piosenką okazał się rock 'n' rollowy klasyk „Great Balls Of Fire” Jerry'ego Lee Lewisa, w którym Szymon zagrał również na pianinie. W tej kategorii drugie nagrody również były dwie, dla Moniki Modrakowskiej, która zdobyła też nagrodę językową za piosenkę dodatkową i Anny Wróblewskiej (KOKiS Kolno), a trzecich było jeszcze więcej, ponieważ jury doceniło w ten sposób Amelię Borusiewicz (I LO Łomża, druga w poprzednim Big Bicie), Paulinę Turkot i Maję Wronowską (I LO Łomża). Wyróżnienia zdobyły Maja Liżewska - nie tylko wokalistka, ale też gitarzystka oraz Trio eMDeK w składzie Lena Ruszczyk, Kinga Kossakowska i Roksana Ksepka, które otrzymały też nagrodę dodatkową, voucher od Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Sponsorami jubileuszowego festiwalu Big Bit byli Klinika dentystyczna Bodent, Kino Helios, Pizzeria Pepe Rosso i OSM Piątnica, a zakończył go wieczorny koncert szefa jury Damiana Ukeje, który w programie „Moje Boskie Buenos” wykonał z gitarą nie tylko ponadczasowe przeboje Kory i Maanamu, ale też inne covery oraz utwory autorskie.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MDK-DŚT