Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Ptaki na przelotach”

Tydzień temu na Bagnach Biebrzańskich zagościła wiosna. W ciągu zaledwie kilku dni pojawiły się tysiące ptaków. Ptaki na przelotach to temat najbliższego spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej, które odbędzie się w dniu 27 marca br. w widłach Narwi i Biebrzy.

Wędrówki ptaków (nazywane inaczej migracjami lub przelotami) to sezonowe zjawisko polegające na przemieszczaniu się ptaków między obszarami lęgowisk i zimowisk. Jest ono bardzo powszechne i dotyczy wielu gatunków. Instynkt rozrodczy sprawia, że wiosenne wędrówki (na lęgowiska) są zwykle szybsze niż w przeciwnym kierunku, choć ptaki przebywają podobny dystans. Na Podlasiu zaczynają się zwykle w lutym, kiedy migrują skowronki, czajki czy gęsi i przeciągają się aż do maja, gdy z zimowisk wracają dziwonie, strumieniówki czy kraski. W Dolinie Narwi koło Wizny pierwszy szczyt liczebności migrujących ptaków występuje zwykle pod koniec marca. Drugi szczyt ma miejsce na początku maja. Najczęściej spotykanymi gatunkami są tu: śmieszka, batalion, krzyżówka, czajka, świstun oraz gęś białoczelna. W Dolinie Biebrzy z kolei można w tej chwili zaobserwować m.in. liczne stada gęsi gegawych, białoczelnych i zbożowych, łabędzie bewiki, krzykliwe i nieme, świstuny, rożeńce, gągoły, czernice, czajki oraz pierwsze kuliki wielkie i krwawodzioby.

To właśnie m.in. wiosenne przeloty ptaków przynoszą międzynarodową sławę Dolinie Biebrzy. Jest to obszar o wysokim stopniu naturalności i niemal nie zaburzonych stosunkach wodnych. Coroczne rozlewiska Biebrzy tworzą niepowtarzalny krajobraz. Ludzie i przyroda żyją tu w zgodzie, gdyż Biebrzy nie pozbawiono jej naturalnych terenów zalewowych, a tym samym odsunięto ryzyko powodzi. Dodatkowo liczne rzesze turystów pragnących zobaczyć tę "żyjącą rzekę" znacząco zasilają budżet tutejszych kwater agroturystycznych, przewodników i sklepów.

Fenomen, jakim niewątpliwie są wiosenne migracje ptaków, będzie można zaobserwować pod okiem doświadczonych ornitologów z Biebrzańskiego Parku Narodowego podczas najbliższego spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej. W dniu 27 marca (sobota) zaplanowane są obserwacje terenowe, podczas których można będzie zobaczyć setki ptaków odpoczywających na biebrzańskich i narwiańskich rozlewiskach zanim ruszą w dalszą drogę na Północ. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się dlaczego ptaki migrują, w jaki sposób odbywają się ich dalekie podróże, skąd dokąd prowadzą trasy ich przelotów, a także jak ornitolodzy badają to zjawisko. Rozpoczęcie o godz. 9 w Sulinie w gospodarstwie agroturystycznym „Carski Trakt”.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów: WWF Polska Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody, Biebrzańskiego Parku Narodowego i Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom”.

Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny! Wszechnica jest organizowana dzięki wsparciu finansowemu WWF Polska Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody.

****************************************
XII spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej „Ptaki na przelotach”
Wizna-Sulin-Brzostowo, 27.03.2004

Dzień: 27.03.2004 sobota, godz. 9.00 (planowane zakończenie ok. godz. 18.00)
Miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne Eli i Janka Nadolnych „Carski Trakt” w Sulinie k. Wizny oraz punkty obserwacji terenowych: Brzostowo, Bronowo, Wizna, Sulin (lub ewent. inne w okolicy w zależności od miejsc przebywania ptaków)


Część terenowa (niezbędne lotnetki!):
* 9.00 – spotkanie w „Carskim Trakcie” w Sulinie: podział na grupy, rozdanie map z lokalizacja miejsc obserwacji.
* 9.30-13.00 - obserwacje ptaków pod opieką ornitologów (Michał Polakowski, Piotr Marczakiewicz, Jan Kowalski, Andrzej Grygoruk) – dojazd we własnym zakresie.

Cześć kameralna – „Carski Trakt”
14.00 – gorący posiłek, kawa, herbata
15.00-18.00 obserwacje – wymiana informacji pomiędzy uczestnikami Wszechnicy
* Strategie wędrówek ptaków – Michał Polakowski
* Wędrówki batalionów – Andrzej Grygoruk (Biebrzański Park Narodowy)
* Wiosenne przeloty ptaków wodno-błotnych w dolinie Narwi pod Wizną – dr Andrzej Górski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę