Popijawa przed kościołem
- Piszę do Państwa z prośbą o nagłośnienie problemu, jakim jest spożywanie alkoholu przez grupki najczęściej mężczyzn przy ulicy Sienkiewicza w parku obok kościoła – napisał Czytelnik Portalu 4lomza.pl, twierdząc, że „od bardzo dawna występuje ten problem”. - Regularnie niemal codziennie w godzinach wieczornych oraz nocnych grupki osób, zwłaszcza mężczyzn, urządzają sobie libacje alkoholowe. Oblegając ławeczki, w trakcie „spotkań” osoby zachowują się agresywnie i wulgarnie. Głośno krzyczą, przeklinają, rzucają wyzwiskami, często dochodzi pomiędzy nimi także do bijatyk.
Następnego dnia rano ludzie, mieszkający w pobliżu, wychodzący do pracy, szkoły, sklepu, ale też przechodzący tamtędy widzą – opisuje Czytelnik - „pozostałości po nocnych atrakcjach: potłuczone butelki po alkoholu, pełno niedopałków po papierosach, opakowania po chipsach, słoneczniku itp. Bardzo proszę o pomoc i nagłośnienie tego problemu. Być może, wtedy służby miejskie poważnie potraktują ten problem, gdyż do tej pory zgłoszenia nie przynosiły oczekiwanego rezultatu”.
Strefa „małpek”, puszek i plastików
Kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta Kamil Mateuszczyk z MPGKiM w Łomży potwierdza, że na terenie skweru zieleni przed małym kościółkiem i pomnikiem Papieża Jana Pawła II szczególnie dużo śmieci jest przy ławeczkach i w ich sąsiedztwie. Pracownicy ZOM sprzątają każdorazowo po wieczorno-nocnych libacjach, wyraźnie zakrapianych alkoholem, również szklane małpki, puszki, plastikowe butelki, opakowania po produktach, niedojedzone zapiekanki czy kebaby. To obowiązek służb miejskich, dbających o czystość w Łomży, lecz ZOM nie kontroluje zachowania uczestników.
- Na Placu Jana Pawła II w 2024 roku były 4 interwencje policjantów – informuje starszy inspektor Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Dodatkowo mieszkańcy miasta nanieśli 3 zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zarówno interwencje, jak i zgłoszenia na mapie zagrożeń, przed wszystkim, dotyczyły: gromadzenia się osób, spożywania alkoholu w miejscu publicznym, różnego rodzaju aktów wandalizmu. Interweniujący policjanci każdorazowo legitymują młodzież i starszych, jednak każda sytuacja wymaga indywidualnego potraktowania. W zależności od wieku uczestników i rodzaju zdarzenia, można wyróżnić 4 typy zdarzeń. Jeśli osoba jest małoletnia, przed 18. rokiem życia, mogło skończyć się na upomnieniu i wpisaniu w notatniku służbowym. Jeżeli upomniana osoba w kulturalny i rozsądny sposób przeprosi, sprzątnie po sobie, obieca poprawę, to na tym się kończy. Jeżeli jednak nie potrafi zachować się odpowiedzialnie i jest pod wpływem alkoholu lub go spożywa w miejscu publicznym, to policjanci sporządzają specjalny wniosek o ukaranie do Sądu. Informują rodziców lub opiekunów o zdarzeniu, żeby przyjechali po dziecko na miejsce lub do Komendy. Następnie sprawę wyjaśnia zespół do spraw nieletnich KMP, w obecności rodziców lub opiekunów. O grzywnie i wyznaczeniu kuratora decyduje Sąd Rodzinny. Dorośli trzeźwi dostają pouczenie lub mandat, zaś sprawy dorosłych nietrzeźwych trafiają do Sądu.
Zaniepokojeni mieszkańcy z okolicy, np.: Plac Jana Pawła II, ul. Dworna, Henryka Sienkiewicza, Sadowa, Polowa, mogą zgłosić zdarzenia dzielnicowemu KMP: nr 885 997 221 oraz 47 717 13 13.
- Nie mieliśmy w tym roku zgłoszeń, odnośnie libacji na Placu Jana Pawła II, ale w ubiegłym roku było kilka zgłoszeń od mieszkańców stamtąd, szczególnie w okresie wiosenno-letnim – informuje komendant Paweł Żebrowski ze Straży Miejskiej w Łomży. Zgłoszenia zazwyczaj dotyczyły: picia alkoholu w miejscu publicznym, zniszczenia ławek – urządzeń mienia publicznego, krzewów, czyli zieleni. Strażnicy wypisali 6 mandatów po 100 zł za spożywania alkoholu w miejscu publicznym do tego niewyznaczonym. Telefon zgłoszeniowy Straży Miejskiej: 86 215 67 56 (godz. 7. 30 – 15. 30).
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146