Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wystawa „Ślady dawnych lat” w Hali Kultury

Prace plastyczne, wykonane przez uczniów łomżyńskich szkół podczas warsztatów „Ślady dawnych lat”, wciąż można oglądać na wystawie w Hali Kultury. Wernisaż odbył się 11 listopada w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, będąc częścią podsumowującego projekt Miejskiego Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych wydarzenia „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”. – Rok 1918 to dla Polski bardzo ważna data i nasza wystawa to pokazuje – podkreśla Anna Bureś, instruktorka prowadząca Pracownię Plastyczną MDK-DŚT, w której odbywały się warsztaty.

„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” to projekt dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego, mający ukazać w jak najszerszym kontekście odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Stąd pomysł warsztatów plastycznych jako jego integralnej części, adresowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich, odbywających się podczas pięciu zajęć w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT, również dzięki wsparciu sponsorów, firmy Talens Polska oraz sklepu Epoka Art. – Już we wrześniu dzieci i młodzież w wieku od 8 do 17 lat zaczęły spotykać się w pracowni i te zajęcia odbywały się raz w tygodniu – mówi Anna Bureś. – Było to około 30 osób, a ponieważ sponsor obdarował nas różnymi materiałami plastycznymi, mogliśmy podejść do tych warsztatów z rozmachem i zaprezentować uczestnikom różne techniki plastyczne, mniej lub bardziej przez nich znane. Uważam, że te warsztaty były dla dzieci dość interesujące pod względem plastycznym. Była to też zarazem lekcja patriotyzmu, ponieważ było dużo rozmów o historii Polski, o tych najważniejszych datach, które są dla nas istotne i które powinniśmy znać. Myślę zresztą, że rolą dorosłych, którzy mają możliwość kontaktu z dziećmi i prowadzenia edukacji, jest przekazywanie takich informacji, ale na zasadzie przystępnej dla dzieci, bo podawanie samych suchych faktów historycznych nic nie wniesie. Trzeba więc wzbudzić ich zainteresowanie, na przykład opowieścią o tym, jak podczas zaborów wyglądało życie takich dzieci jak one, które nie mogły uczyć się w szkole języka polskiego, w urzędach czy na mieście też nie można było mówić w swoim ojczystym języku, można było się go uczyć tylko w tajnych szkołach. Od tego jest już prosta droga do pokazania ile zawdzięczamy takim ludziom jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i wielu innym, którzy próbowali tę sytuację zmienić. W pracowni funkcjonowały również pieśni patriotyczne, ale nie poprzez muzykę, nagranie, ale przez tekst. Słowa tych pieśni miały je dodatkowo inspirować przy tworzeniu prac, a wystawa prezentuje to, czego dzieci nauczyły się podczas warsztatów.  


Na prezentowanej w Hali Kultury do 6 grudnia wystawie można oglądać nie tylko pastelowo- akwarelowe portrety osób zaangażowanych w walkę niepodległościową, w tym postaci tak zasłużonych jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, ale też szereg innych prac, wykonanych również w technice batiku, monotypii czy kolażu, odwołujące się do symboli narodowych, godła i flagi, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji symbolu Polski, orła białego na przestrzeni dziejów. Uczestnicy czwartkowej imprezy podkreślali, że jest to bardzo ciekawe dopełnienie wykładu oraz koncertu patriotycznego, ale z racji wysokiego poziomu prezentowanych prac wystawa „Ślady dawnych lat” z powodzeniem może też funkcjonować jako samodzielne wydarzenie, godne uwagi nie tylko miłośników historii.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę