Starość w Łomży
Rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym wymagających wsparcia – piszą autorzy Programu wspierania rodziny w mieście Łomża na lata 2025-2027. Łomżę (nie tylko) czeka starzenie się społeczeństwa i wynikające z tego wyzwania.
W Łomży w końcówce 2024 roku w mieszkało wg Ratusza około 16,5 tysiąca osób powyżej 60. roku życia. Starość często wiąże się z gorszą kondycją psychiczna i fizyczną. Uwagi wymaga poznanie potrzeb tej części mieszkańców i odpowiednia na to reakcja. Może się okazać, że na codzienne ich funkcjonowanie w Łomży może mieć ilość ławek ustawionych przy ulicach. Długie odcinki bez możliwości odpoczynku czy przysiądnięcia mogą skutecznie zniechęcać seniorów do ruchu. To z kolei negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Jak widać wyzwań jest wiele, wydatków z tym związanych również.
„Większość osób korzystających z dofinansowania na zakup leków w ramach Miejskiego Programu Osłonowego to właśnie seniorzy” - przypominają autorzy Programu wspierania rodziny w mieście Łomża na lata 2025-2027. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w 2024 roku około 300 seniorów korzystało z Klubu „Senior+”, a 60 seniorów z Dziennego Domu „Senior+” (pobyt w jednostce przyznany na podstawie decyzji administracyjnej). W opiece wytchnieniowej przebywało około 80 dorosłych, a Asystenta Osobistego osoby z niepełnosprawnością miało 225 osób dorosłych.
W programie Wspieraj Seniora 2024 w usługi sąsiedzkie było 5 osób, w teleopiece 110 osób.
Na wymienione wyżej programy (KS+, DDS+, OW, AOOzN, Wspieraj Seniora 2024, Usługi sąsiedzkie, Teleopieka) Łomża przeznaczyła 1.133.651 zł swoich pieniędzy, a 3.621.155,10 zł pozyskała w dofinansowaniach.
Z danych wspomnianego raportu wynika, że na koniec 2023 roku z terenu miasta w różnych domach pomocy społecznej przebywało 85 osób i 21 w rodzinnych domach pomocy w Łomży gdzie za pobyt 11 osób dopłacano. W DPS-ie przy ul. Polowej przebywało 12 osób z Łomży za które dopłacał Urząd Miejski. W ciągu 2023 roku do domów pomocy społecznej skierowano 30 osób, 5 z nich czekało na wolne miejsce.
„Z dotychczasowych obserwacji środowisk wynika, że w kolejnych latach nastąpi dalszy wzrost liczby osób, które będą wymagały umieszczenia w DPS lub innej placówce zapewniającej całodobową opiekę. Pociągnie to za sobą znaczne zwiększenie dopłat za ich pobyt w tego typu placówkach” - podsumowują autorzy raportu.