Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Strefa zdrowia i uśmiechu na placu Niepodległości

W upalną sobotę i niedzielę przed trybuną honorową stały trzy ciężarówki z hasłem: Zdrowe Życie, a przed nimi białe namioty mobilnej strefy zdrowia. W gabinetach tirów ok. 200 osób wykonało w sobotę bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię, spirometrię i USG płuc, z dermatologii bądź EKG. Ludzie wychodzili zadowoleni po uzyskaniu porady specjalistów.

Rzecznik NFZ w Białymstoku informuje, że Łomża to drugi przystanek na trasie Mobilnej Strefy Zdrowia w ramie projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęła Para Prezydencka: Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. 

- Każdy z partnerów projektu miał w własne stanowisko - opisuje Beata Leszczyńska. - PZU oferowało, m. in. bezpłatne konsultacje dermatologiczne, badanie USG płuc, badanie EKG, spirometrię. Ministerstwo Zdrowia z ekspertami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH zapraszało na darmowe badanie ciśnienia tętniczego krwi i analizę składu ciała wraz z doradztwem. Na stanowisku Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia każdy chętny wyrabiał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzał profil zaufany (potrzebny do IKP), otrzymywał informację, gdzie wykonać badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS... Doradcy informowali o programach profilaktycznych na NFZ, zachęcali do właściwej diety z Diety NFZ oraz codziennej dawki ruchu z programem 8 tygodni do zdrowia. Panie w wieku 50-69 lat mogły również zrobić bezpłatną mammografię.

Jeden leczy słowem, drugi czyta z obrazów
Białe miasteczko tirowo-namiotowe z niebieskimi napisami w sobotę po południu wyglądało jak bezludne. Dopiero po bliższym podejściu widać, że pod namiotami kręcą się pracownicy strefy i pacjenci: czasami w kilkuosobowych kolejkach do informacji i rejestracji, ustawionej w centrum, a czasem wewnątrz poczekalni w tirach lub w gabinetach, klimatyzowanych dość niesprawiedliwie. W tirze ze spirometrią było znośnie, gdzie Pani z zapałem uczyła, jak dąć w ustnik, żeby na wykresie nie było "firanki", a duszno w klitce do pobierania krwi i do badania EKG. Na szczęście, życzliwy ratownik z dyplomem WUM Patryk Biesaga (a niebawem Pan doktor, bo w trakcie studiów lekarskich) na niedogodność duchoty prawie 30 stopni nie zważa i - jak o sobie mówi - leczy dobrym słowem. To pacjenta chociaż pociesza, zwłaszcza gdyby wyniki poziomu cukru z krwi pobieranej z palca i cholesterolu nie były w normie. Specjalista chorób płuc Anna Kazjaka-Olszewska w sąsiednim tirze ma klimatyzację jak w krainie lodu, ale uśmiech tak ciepły, że od samej rozmowy niejeden pacjent może stać się ozdrowieńcem. - Pan nie pali?! - zadaje nagle pytanie 59-latkowi, który z nałogiem nikotynomanii po 32 latach rozstał się przed 8 laty. Pacjent dobrze uczynił, zapobiegawczo, co potwierdziło badanie USG u dr. Wawrzyńca Bakalarskiego, ,który "czyta z obrazów". Mężczyzna był wprost szczęśliwy, że nie ma stanów zapalnych ani pozapalnych płuc, ale wyszło otłuszczenie wątroby 1. st. na 4.

Warszawianki chwalą łomżynianki 
Karolina Kuchta z PZU Zdrowie i Agata Zazga wysoko oceniały w sobotę łomżyniaków: są zdyscyplinowani, uprzejmi, cierpliwi. 5-tka specjalistów: internista, pulmonolog, dermatolog, radiolog, dietetyk przyjęła po około 40 pacjentów z numerkiem i podaną godziną - stąd około 200 na wstępie, do czego doliczymy Panie po mammografii i 18 krwiodawców, co jak na lato, jest dobrym wynikiem.
Wszystkiemu w strefie czujnie przyglądali się ze stoiska po sąsiedzku policjanci: aspirant Monika Lipińska i aspirant Tomasz Jasiński. Prezentowali chętnym, m.in. kamizelki, kaski, radiowóz, motocykl, łódkę patrolową na rzekę, jednak w upalną sobotę ludzi było tu niewielu. Zdaniem sympatycznych mundurowych, ludzie woleli wybrać się nad wodę. Z bezpłatnych badań skorzystali ludzie po 50-tce i 60-tce, a najstarsza w sobotę była 83-latka. 

Prawie 80 kart EKUZ i ponad 60 mammografii
- Spośród mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości ponad 270 osób zachęciliśmy do badań w ramach programów profilaktycznych na NFZ, blisko 200 osób poinformowaliśmy o badaniach, jakie mogą wykonać w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS - mówi dyrektor Maciej Olesiński z Podlaskiego NFZ. - Ponad 130 osób potwierdziło profil zaufany i pytało o Internetowe Konto Pacjenta, ponad 100 osób zainteresowało się: pacjent.gov.pl, diety.nfz.pl i aplikacjami: "Moje Fizjo Plus", "Moje Zdrowie Plus"... Dyrektor podaje, że wyrobiono blisko 80 kart EKUZ, zaś Panie w ciągu 2 dni wykonały ponad 60 mammografii. - Profilaktyka jest bardzo ważna i to od niej trzeba rozpocząć dbanie o zdrowie. Naszym celem jest przekonanie społeczeństwa do badania się i korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych NFZ. Moce informacji o „Zdrowym Życiu” i przystankach na: https://www.pzu.pl/zdrowe-zycie .

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696  145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Kolejka przed otwarciem w sobotę
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę